شناسه : 34409206
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار یزد:


زینی وند در کارگروه تخصصی اشتغال یزد گفت: در بیان آمار اشتغال و اطلاعات مربوط به بیکاران با توجه به ضرورت اعلام واقعیت ها به مردم، آمار متقاضیان به استفاده از بیمه بیکاری در کنار فعالیت واحدهای جدید تولیدی در استان اعلام شود.

به گزارش یزد آوا، محمدحسین ریاحی در کارگروه اشتغال استان درباره وضعیت بیکاری و اشتغال استان اظهار کرد: سال گذشته نرخ بیکاری استان 12.8 درصد و میانگین نرخ بیکاری کشوری 12.1درصد بود و نرخ مشارکت اقتصادی یزد 42.2 درصد و در کشور 40.3 درصد بود.

نرخ بیکاری در استان نسبت به سال قبل روند ثابتی داشته است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد با بیان اینکه نرخ بیکاری استان از سال 95 تا 96 ثابت بود، افزود: نرخ بیکاری در کشور سال 95، 12.4 بود ولی در سال 96 به 3دهم درصد کاهش یافت اما نرخ بیکاری استان در این مدت روند ثابت 12.8 را داشت.

این مقام مسئول اضافه کرد: در سالهای 95 و 96 سهم اشتغال بخش کشاورزی کشور از 18 درصد به 17.6 درصد کاهش یافت ولی در یزد از 8.3 درصد به 8.4 درصد افزایش یافت.

ریاحی خاطرنشان کرد: سهم صنعت کشور در این مدت از 31.9 درصد به 32 درصد افزایش یافته ولی این رشد در یزد بیشتر بود و از 45.4 درصد به 46.6 درصد رسید در عین حال سهم اشتغال خدمات یزد با وجود افزایش سهم اشتغال این بخش در کشور ، از 46.3 درصد به 44.9 درصد کاهش پیدا کرد.

به گفته وی سهم اشتغال خدمات کشور در سال 95 حدود 50.1 درصد بود که در سال 96 این عدد به 50.4 درصد رسید که همه اینها بیانگر تغییر کم در وضعیت سهم اشتغال کشور است ولی در یزد تغییر محسوس تر بود.

محمد حسین ریاحی در کارگروه تخصصی اشتغال استان با بیان اینکه سهم یزد در بودجه مصوب اشتغال نسبت به اعتبار ابلاغی مطلوب بود ، افزود: از این لحاظ ، یزد در میان چهار استان پیشرو کشور قرار دارد.

وی افزود: از 136 طرح با اشتغال یکهزار و 904 نفر که سال 96 در بخش اشتغال فراگیر تصویب شد فقط متقاضیان هشت طرح تسهیلات دریافت کردند این در حالی است که در سامانه کارا 6 طرح ثبت شده و بانک‌ها باید به تسریع این موضوع و ثبت در سامانه بیشتر تلاش کنند.

 

تحقق اشتغال فراگیر در استان بالای 100درصد است

دبیر کارگروه اشتغال استان اضافه کرد: در اولین کارگروه اشتغال استان در سال97 34طرح با اشتغالزایی 854 نفر در طرح اشتغال فراگیر تصویب شد و  در کل 2 هزار و 758 نفر با اجرای این طرح ها به تعداد شاغلان استان اضافه می شود که درصد تحقق عملکرد این بخش 134.5 درصد است.

ریاحی درباره وضعیت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری هم گفت: این طرح از اول بهمن سال 96 در استان شروع شد که تاکنون هشت جلسه در این خصوص برگزار شد که 562 طرح بررسی و 413 طرح نیز به تصویب رسید.

وی افزود: امسال نیز در چهار جلسه کمیته فنی، 349 طرح مصوب شد که در مجموع 762 طرح با اعتباری افزون بر 146 میلیارد تومان و تعهد اشتغال 2هزار و 405 نفر رسید در حالیکه سهم استان در مرحله اول 83.2 میلیارد تومان با تعهد یکهزار و 110 نفر اشتغال اعلام شده بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد ادامه داد: با وجود این رشد و رتبه برتر یزد در میان استان های کشور شاهد تحقق 176 درصدی عملکرد این بخش هستیم که عملکرد بسیار خوبی در بخش تسهیلات روستایی و عشایری ارزیابی می شود.

ریاحی یادآور شد: بیشترین طرح های مصوب این بخش با 302 مورد و تعهد 822 نفر اشتغال مربوط به جهاد کشاورزی و بهترین عملکرد مربوط به شهرستانهای بافق ، ابرکوه و مهریز با تحقق رشد 292 ، 246 و 230 درصد است.

مدیرکل تعاون یزد بر لزوم نظارت عملیاتی و مالی بر تسهیلات پرداختی به طرحهای اشتغال فراگیر و روستایی تأکید کرد.

اعلام آمار بیکاران و اشتغال یزد مطابق واقعیت ها باشد

در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری در کارگروه تخصصی اشتغال یزد گفت: در بیان آمار اشتغال و اطلاعات مربوط به بیکاران با توجه به ضرورت اعلام واقعیت ها به مردم، آمار متقاضیان به استفاده از بیمه بیکاری در کنار فعالیت واحدهای جدید تولیدی در استان اعلام شود.

علی زینی وند اظهار کرد: با جدی گرفتن مصوبات کارگروه اشتغال و اجرای دستورالعمل ها می توان در سال 1397در جذب بودجه اشتغال فراگیر و روستایی استان، رتبه نخست را در کشور کسب کرد.

معاون استاندار یزد با بیان اینکه اشتغال بالاتر از نیاز واقعی است ، ادامه داد: در این خصوص باید چند نکته را مدنظر داشت که در مرحله اول ثبت اطلاعات، اعتبار و وضعیت اشتغال آنها در سامانه های تعریف شده ضروری است.

زینی وند تصریح کرد: هم اکنون یزد در مرحله تصویب و معرفی طرح ها در حوزه اشتغال پایدار و اشتغال روستایی جزو چند استان برتر است، ولی جمع بندی بودجه و وضعیت آنها تا 15تیرماه سال جاری باید مدنظر باشد.

 

تعدیل بیکاری و رشد اشتغال در استان با حمایت همه بخش ها

وی بر لزوم رسیدگی کمیته نظارت کارگروه اشتغال برای بررسی مشکلات متقاضیان تسهیلات در یک بازه زمانی مشخص تاکید و یادآور شد: این کمیته باید بر عملکرد دستگاه های متولی معرفی متقاضیان تسهیلات اشتغال نظارت داشته باشد تا اعتبار در مسیر واقعی برای ایجاد شغل هزینه شود.

این مسئول تأکید کرد که بانک ها پرداخت وام در مورد مصوبات کارگروه اشتغال را در اولویت قرار دهند و سرعت پرداخت ها را نیز بیشتر کنند.

معاون استانداری یزد با بیان اینکه فرمانداران و دستگاههای حمایتی هم در کارگروه گزارش عملکرد از حوزه اشتغال ارائه کنند ، اضافه کرد: کمیته امداد و بهزیستی هر سال بودجه ای برای ایجاد اشتغال دارند که با دعوت از آنها ، عملکردشان در اشتغال استان و در چارچوب کارگروه اشتغال ، ثبت شود.

زینی وند افزود: با توجه به اینکه طرح های کارگروه بعد از اخذ استعلام به تصویب می رسد ضروری است مدیران و بانک ها ، ایراد خود را قبل از تصویب طرح در کارگروه اعلام کنند تا طرح مصوب بدون ایراد برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شود.

وی با تجلیل از تلاش تیم اقتصادی استان در تصویب طرح های اشتغالزا اظهار امیدواری کرد با کمک همه بخش ها و با نظارت سازمان مدیریت و برنامه ریزی و کمیته نظارت کارگروه اشتغال شاهد تعدیل بیکاری و رشد اشتغال در سال 97 در استان باشیم.
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.