شناسه : 35832129
نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی خبر داد


موسوی بیوکی از جلسه مجمع نمایندگان استان یزد با معاونین وزیر نیرو و کشور جهت بررسی وضعت آب انتقالی به استان خبر داد.

سید ابوالفضل موسوی بیوکی نماینده مردم یزد و اشکذر در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا گفت: امروز مجمع نمایندگان استان یزد دو جلسه مهم با معاونین وزرای نیرو و کشور جهت بررسی مسأله آب و وضعیت انرژی های نو در استان داشتند.

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: در جلسه اول با موضوع آب انتقالی هم به مقوله تامین امنیت و هم بحث های فنی مرتبط پرداخته شد. در این راستا در ارتباط با خط لوله اول انتقال آب که همان خط موجود بوده که آب آشامیدنی را به استان یزد منتقل می کند همانطور که می دانید تخصیص اولیه ما ۹۸ میلیون مترمکعب در سال بوده اما در ده سال گذشته حدود ۶۵ میلیون مترمکعب و سال گذشته حدود ۵۰ تا ۵۵ میلیون متر مکعب آن محقق شده است. لذا درخواست کردیم تا وزارت نیرو و وزارت کشور سعی کنند هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ امنیتی شرایط انتقال این حداقل تخصیص که حدود ۵۰ درصد ظرفیت خط لوله است را فراهم کنند. همچنین مقرر شد این مقدار کمتر از ۵۰ میلیون متر مکعب در سال نشود زیرا در اینصورت در کیفیت آب شرب مردم یزد بسیار تاثیرگذار است.

وی تاکید کرد: در بخش فنی قرار شد خطوط انتقال آب و خطوط توزیع برق مرتبط ایمن سازی و تقویت شده و تاب آوری خطوط انتقال آب و برق به لحاظ سخت افزاری افزایش یابد.

موسوی اذعان داشت: یک قسمت کار هم، بحث های نرم است که باید در خبرهای صدا و سیما و مطبوعات بدان پرداخت تا بتوانیم هم مردم استان یزد و هم کشاورزان استان اصفهان را نسبت به وضعیت موجود آگاه کنیم. به هر حال واقعیت ها را نمی توان نادیده گرفت. کشور دچار کم آبی است. باید بتوانیم این موضوع را مدیریت کنیم.

نماینده مجلس اظهار کرد: در جلسه مذکور مسئولین وزارت کشور و وزارت نیرو نیرو تشکر ویژه‌ای از تاب آوری مردم خوب استان یزد و درک صحیح آنان از شرایط موجود و تحمل قطعی های مکرر آب داشتند. در حال حاضر نیز متقابلاً وزارت نیرو و وزارت کشور و مسئولین امنیتی کشوری این تلاش را می کنند که امنیت خطوط برقرار شود. همچنین رئیس‌جمهور هم تامین آب شرب را از اولویت‌های تمام استان‌ها دانستند و خواسته شان از مسئولین اجرایی، نظامی و امنیتی این بوده که به آب شرب مردم لطمه ای وارد نشود.

وی با اشاره به زمانبر بودن انتقال آب از خرسان و بهشت آباد  گفت: باید مسئولین استان یزد پیگیر این مساله باشند تا بتوانیم حداقل یک قسمت از تخصیصی که از خط اول تعلق نگرفته را از اینجا تامین کنیم.

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: بحث انتقال آب از خلیج فارس نیز از موارد مورد بحث بود که طبق گفته مسئولین وزارت نیرو در تیرماه سال آینده شیرین سازی از مبدا انجام شده و احتمالا تا اواخر سال ۹۸ انتقال نیز صورت می گیرد. البته سهم استان یزد از این مورد ۲۰ میلیون متر مکعب در سال بوده که تلاش نمایندگان استان بر این است که با افزایش ظرفیت آب شیرین کن ها در مبدا سهم استان یزد نیز تا 40 میلیون متر مکعب افزایش یابد.

موسوی عنوان کرد: در مورد خط چهارم که انتقال آب از دریای عمان است، با پیگیری هایی که در کمیسیون عمران انجام شده انشاالله تا پایان هفته جاری میزان تخصیص آب از دریای عمان به استان های مختلف مشخص شده و استان ها می توانند با کمک بخش های خصوصی انتقال آب را پیگیری کنند.

 وی در تشریح جلسه با مسئولین وزارت نیرو با موضوع انرژی ها نو نیز عنوان کرد: در مورد تولید برق از انرژی خورشیدی نظرات و تذکراتی ارائه شد. زیرا معتقدیم استان یزد هم به لحاظ برخورداری از نور خوشید و و هم به دلیل وجود زیرساخت ها و هم به دلیل سرمایه‌گذاری خوبی که در استان وجود دارد، ظرفیت بسیار خوبی در تولید برق دارد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.