بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 35812435
مدیرکل بهزیستی یزد خبر داد

بهره‌مندی 50 هزار معلول یزدی از خدمات بهزیستی


مدیرکل بهزیستی استان یزد، گفت: ۲۵ هزار و ۲۰۰ نفر در استان یزد خدمات سازمان بهزیستی برخوردار می باشند و حدود ۲۵ هزار نفر نیز از خدمات موردی بهره می‌برند.

به گزارش خبرنگار یزد آوا، جلیل عفتی پیش از ظهر امروز در نشست خبری گرامیداشت هفته افراد دارای معلولیت، با اشاره به اینکه شعار امسال به عنوان «توانمندسازی افراد دارای معلولیت و حصول اطمینان است فراگیر سازی و برابری»  نامگذاری شده است، اظهار کرد: در دنیا بیش از ۵۰۰ میلیون نفر معلول هستند و بر اساس آمار قریب به یک میلیون و پانصد هزار ایرانی معلول می باشند که ۷۰۰ هزار نفر از آنها دارای معلولیت شدید می باشند.

مدیرکل بهزیستی استان یزد، افزود: ۲۵ هزار و ۲۰۰ نفر در استان یزد خدمات سازمان بهزیستی برخوردار می باشند و حدود ۲۵ هزار نفر نیز از خدمات موردی بهره می‌برند.

وی در ادامه گفت:۲۰۶ مرکز اعم از شبانه، مراقبین، ویزیت در منزل و غیره خدمات توانبخشی معلولین ارائه می‌دهند که تنها  ۱۰ مرکز آن دولتی میباشد.

عفتی با اشاره با آمار معلولین استان، ابراز کرد: ۳۸ درصد معلول جسمی حرکتی، ۳۴ درصد و معلول ذهنی روانی، ۱۲و نیم درصد معلول بینایی، ۱۲ درصد معلول شنوایی و یک و نیم درصد معلولین گفتاری را تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه در عمل به قانون حمایت از معلولین مواجه هستیم، افزود: با حمایت NGO ها و سازمان بهزیستی سال گذشته لایحه تهیه شد و شرایط مناسب تر و نسبتا متفاوت به این قانون اضافه شد.

عفتی اضافه کرد:  تمام دستگاه هایی که از دولت بودجه دریافت می کنند مشمول اجرای این قانون شده اند.

وی ادامه داد: موضوع مناسب سازی و دسترسی در قانون جدید به آن اشاره شده است که باید افراد معلول شرایط  استفاده داشته باشند و همچنین در تردد معلولین در خصوص استفاده از تجهیزات، معاون حمل و نقل و همچنین رعایت مناسب سازی اگر مسئولی به این ملزمات  توجه نداشته باشد ما آنها را رعایت نکند برای او تا انفصال از خدمت وجود دارد.

مدیرکل بهزیستی استان یزد با بیان اینکه باید ناوگان عمومی بای شرایطی داشته باشد که معلولین هم بتوان آن به‌عنوان یک شهروند از آن استفاده کنند، گفت:  متاسفانه وضعیت استان یزد از این نظر مناسب نیست و از بسیار استان هایی که از نظر توسعه یافتگی از یزد پایین تر هستند ضعیف میباشد.

وی با بیان اینکه این قانون در حوزه های بهداشت و درمان، فرهنگی، بیمه، ورزشی، هنری، آموزشی تغییرات اعمال شده است،  گفت: امیدواریم این تفکر در تمام سازمان‌ها نهادینه شود که تمام افراد باید از خدمات و امکانات استفاده کنند.

عفتی اظهار کرد: تا سقف ۲۵ میلیون تومان وام اشتغال زایی ۴ درصد به معلولین تعلق میگیرد که تا کنون بیش از ۱۳ میلیارد تومان به بانک ها معرفی شده‌اند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶،  دو هزار ۱۵۰ نفر از فرصت های شغلی استفاده کردند، افزود:همچنین وام تا سقف ۵۰ میلیون تومان ۶ درصد به کارفرمایانی که از افراد معلول به کار گیری می کنند پرداخت می شود.

عفتی  گفت: از سال ۷۴ تا کنون ۵۵۰ هزار کودک مورد معاینات شنوایی سنجی قرار گرفته‌اند و تعداد ۴۵۰۰ کودک شناسایی شدند و مراحل درمان روی آنها صورت گرفت در حال حاضر با غربالگری هایی که انجام می شود هیچ کودک معلول ناشنوایی  در استان نداریم.

وی با بیان اینکه سالیانه ۲ هزار و ۲۰۰ معلول به جمعیت معلولان یزد اضافه می‌شود، بیان کرد:  ۹۰ درصد از ضایعات نخاعی در استان ناشی از تصادفات است و همچنین ماهانه ۱۲۰ نفر مراجعه برای دریافت خدمات بهزیستی داریم.

انتهای پیام/ زینب کشاورزی هراترای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.