بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 39581932
رئیس مجمع نمایندگان استان در مراسم تودیع ومعارفه استاندار یزد:

شورای عالی امنیت ملی برای موضوع تعرض به خط لوله آب تدبیر کند/ مسیر توسعه یزد به درستی تنظیم نشده است


رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکلات اساسی استان که در راس آنها آب می باشد باعث مهاجرت و فرار سرمایه گذاران شده است.

به گزارش یزدرسا، محمدصالح جوکار رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای در مراسم تودیع ومعارفه  استاندار جدید یزد که در سالن شهید منتظر قائم و با حضور وزیر کشور و دیگر مسئولین استانی برگزار شد اظهار داشت:مردم یزد از قدیم به تلاش و کوشش و پشتکار شهرت داشته اند که توانسته اند با همت و توکل به خدا از دل کویر به حیات وفعالیت وپیشرفت خود ادامه دهند..

وی ادامه داد:مردم یزد به گذشتگان خود به ویژه ایت الله حائری یزد موسس حوز های علمیه وایت الله سید محمد کاظم طباطبایی صاحب عروه وشهید سوم محراب آیت الله صدوقی و مرحوم آیت الله صدوقی افتخار میکند وبه خود به خاطر تلاش آنها و زحمات انها که باعث پیشرفت وافتخار آ،رینی یزد شده است می بالد.

جوکار در با اشاره اینکه  مردم یزد باهمین تلاش وکوشش و پشتوانه و هدایت بزرگان خود از کیلومترها دورتربه وسیله حفر قنات ، اب را به استان منتقل وعامل ایجاد تمدن های اجتماعی در نقاط مختلف استان شوند تصریح کرد: استان یزد در چهار راه مواصلاتی کشور قرار گرفته و با پنج استان همجواری دارد همین موضوع ظرفیت های فراوانی برای یزد به وجود آورده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حوزه های صنعتی و معدنی هم یزد از ویژگی های بسیار بالایی برخوردار است که از جمله آن می توان بهرتبه چهارم در زمینه توسعه یافتگی صنعی،تنوع مواد معدنی رتبه اول و میزان ذخایر مواد معدنی رتبه چهارم را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در حوزه کاشی وسرامیک و صنایع سیمان و تولید انرژی و صنایع شیمایی و غذایی وکشت گلخانه ای در سطح کشور سرآمد است

جوکار با اشاره به اینکه در استان یزد هزاران هکتار بافت تاریخی داریم که همین مواردزمینه خوبی برای رشد وتوسعه استان فراهم کرده است.و باعث شده یزد یکی از قطب های گردشگری کشور باشد..

 

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در ادامه به مسائل اساس و اولویت دار استان پرداخته وخاطرنشان کرد: همه مسائل و ظرفیت هافرهنگی واجتماعی خود به جای خود ولی باید همگان که دل در گروه این تمدن هزاران سال دارند باید خواست به مسئله اب که مهمترین مسئله موجود در استان است توجه کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر 340 روستای استان یزد به وسیله تانکر آب دریافت می‌کنند و آب‌های بی کیفیت و نامطلوبی در اختیار مردم قرار می‌گیرد وفرونشست اب سالیانه 45سانتی متر است و از ذخایر آبی استان کسر می شود.

وی با اشاره به اینکه از ذخایر زیر زمینی استان سالیانه 230میلیون مترمکعب اب برداشت می شود که جایگزین نمی شود ابراز داشت: با کمبود اب ایندگان یزد به مشکل برمی خورند و اساس توسعه استان و صاحبان صنایع وکارآفرینی که ورود نمیک نند وحتی سرمایه گذاران یزدی در حال فرار از استان هستند.

رئیس مجمع نمایندگان یزد در مجلس شورای اسلامی گفت: سرمایه های استان در حال خروج استان است و عدم شکل گیری صنایع پائین دستی فولاد در استان یکی دیگر از مشکلات اساسی استان می باشد.

وی ادامه داد: ما با ایجاد صنایعی آلاینده مشکلات زیادی به وجود آوردیم و مسیر توسعه استان قابل قبول نبوده و مشکلاتی را ایجاد کرده است.

وی خام فروشی را یکی از مشکلات استان دانست و افزود:عدم ایجاد زیر ساخت های لازم در بخش های مختلف استان بر اساس عدالت  و توزیع ناعادلانه سرمایه‌های معدنی و صنعتی، منابع و امکانات در سطح استان سبب شده که برخی مناطق برخوردار و برخی دیگر محروم شوند و چنین مسائلی مهاجرت‌ها از شهرستان‌های یزد به مرکز استان را به وجود آورده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با بیان اینکه مهاجرت به استان به صورت گسترده‌ای به وجود آمده گفت: در حال حاضر ما 150 هزار نفر از جمعیتمان را اتباع تشکیل می‌دهند و باید برای این افراد برنامه دقیقی داشته باشیم و همین موضوع میتواند مشکلات امنیتی واجتماعی را برای استان ایجاد کند..

جوکارادامه داد: شیوع بیماری کرونا و تعطیلی اصناف به بخشهای مختلف ضربه های شدیدی وارد کرد به ویژه در بخش گردشگری بسیاری از کسب و کارها در استان یزد تعطیل شد و متاسفانه دولت از این اصناف حمایت لازم را به عمل نیاورد.

جوکار در ادامه چند پیشنهاد برای توسعه استان به وزیر کشور و استاندار جدید ارائه و تصریح کرد:در بحث انتقال دوم اب به استان تقریبا 70کیلومتر ان انجام شده و باهمکاری نمایندگان و مسئولین استان بودجه ای برای این طرح در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: تعرض و شکستن بیش از40بار خط لوله انتقال اب به استان و عدم هیچ گونه برخوردی با این عوامل جای تاسف دارد زیرا اب متعلق به قشر و جمعیت خاصی نیست در این زمینه شورای امیت باید تدبیر کند زیرا مردم به شدت دچار مشکل شدند ومتاسفانه برخی از مسئولین از این اقدمات حمایت می کردند که لازم است این موضوع در شورای عالی امنیت ملی تدبیری برایش اندیشیده شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد اجرایی شدن خط انتقال آب از دریای عمان به یزد را یکی دیگر از ضرورت‌ها دانست و افزود: تا چند سال آینده اگر این طرح‌ها اجرایی نشود بخشی از جمعیت استان نمی‌تواند در یزد ادامه زندگی داشته باشد و باید مهاجرت کنند.

جوکار ادامه داد: راه اندازی طرح های نیمه تمام صنعی بالای 60درصد در استان بالای 1000واحد در استان داریم و با متوسط 100میلیارد تومان متاسفانه این سرمایه به علت داشتن نقدینگی این سرمایه هنگفت ناکارامد شده وباید جدی گرفته شود.

وی به تنش های مرزی بین شهرستانهای استان نیز اشاره وخواستار توجه وزارت کشور به این مسئله شد تا قبل از اینکه مشکلات جدی تر شود.

جوکار خواستار توجه وزارت کشور به اصلاح حوزه‌های انتخابیه شد و گفت: طبق قانون هر 10 سال یک مرتبه می‌توان 20 نماینده به مجلس اضافه کرد ولی الان بیش از 20 سال است که این اتفاق رخ نداده است و در این استان 5شهرستان با فاصله600کیلومتر که تنها یک نماینده دارد ودر برخی  استانها شهرستانهایی وجود دارد با 50هزار جمعیت یک نماینده دارد که این عدالت نیست و حتی در حوزه یزد واشکر با680هزار جمعیت یک نماینده دارد که این عدالت نیست.

وی حمایت ازز صنعت گردشگری و حفظ بافت فرهنگی استان را جز اولویت های دیگر استان ذکر وتصریح کرد: حوزه  گردشگری می تواند بسیاری از مشکلات کمک کنند.

وی خواستار واگذاری برخی امور وزارت کشور به استانداران شد و گفت: اگر قرار باشد یک استاندار و فرماندار برای هر امری معطل تصمیم وزارت کشور باشد کار به خوبی پیش نمی‌رود؛ اجازه دهید اختیارات به استانداران واگذار شود و وزارت کشور اقدام به نظارت دقیق و قوی‌تر بر امور کند.

جوکار در پایان از استاندار جدید نیز خواست مدیران کارآمد وفعال در کار قرار گیرد و تصریح کرد: شایسته گزینی در انتخاب مدیران مد نظر باشد  و باید شناسایی کنیم که 4سال و8سال دیگر برای استان موثر واقع شوند و متاسفانه بسیاری از استعدادها در استان مجال رشد نکردند و باید مدیران جهادی وعملگرا را شناسایی کرد.

وی خاطرنشان کرد:رفتار دولت و اینکه جمعه وشنبه ندارد باید الگویی برای مدیران باشد ومرم را به عنوان ولی نعمتان خود حفظ کنیم و توجه به شرکت های دانش بنیان در دستور کار استاندار جدید باشد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.