شناسه : 36268428
بی‌برنامگی در ارائه مجوز برای یک کار تخصصی!


رئیس هیات پزشکی ورزشی استان یزد ضمن گلایه از تداخل دستگاه های مختلف در دپصدور مجوز ماساژ اعلام کرد: هیچ باشگاه ورزشی در استان یزد مجوز ماساژ ندارد.

حمیدرضا فلاح‌نژاد در گفتگو با خبرنگار یزدآوا با اشاره به مراکز ارائه کننده خدمات ماساژ گفت: هیچ کدام از باشگاه های ورزشی استان یزد دارای مجوزهای قانونی ارائه خدمات ماساژ از سوی هیئت پزشکی ورزشی استان یزدنیستند و صرفا فقط یک خانم در حال اقدام برای گرفتن مجوز قانونی ماساژ است.

شرایط سخت اخذ مجوز ماساژ ورزشی

وی اظهار داشت: برای اخذ مجوز ماساژ در باشگاه های ورزشی فرد باید ابتدا در دوره های آموزشی پزشکی ورزشی شرکت کند وپس از قبولی در آن، باید در دوره تخصصی ماساژ نیز شرکت و پذیرفته شود و علاوه بر این حتما باید با یک کارشناس فیزیوتراپی و یا یک پزشکی که آن هم باید دوره ماساژ را گذرانده باشد همکاری داشته باشد.

فلاح‌نژاد تاکید کرد: مراکز تحت عنوان ماساژ درمانی مربوط به دانشگاه علوم پزشکی می‌شوند که برای آنها هم تاکنون مجوزی صادر نشده است و برای مجوز ماساژ ورزشی نیز باید از طریق هیئت پزشکی ورزشی استان اقدام کنند و باید دقت شود استفاده از عنوان ماساژ درمانی در باشگاه‌های ورزشی به هیچ عنوان درست نیست و صرفا ماساژ ورزشی است.

متخلفین از فنی و حرفه ای مجوز می‌گیرند

وی در خصوص برخورد با متخلفین در این حوزه گفت: بازرسین در باشگاه‌های ورزشی که کار ماساژ انجام می دادند را گزارش داده‌اند و با ‌آن ها برخورد نیز صورت گرفته است که متاسفانه پس از آن این باشگاه ها از سازمان فنی و حرفه ای برای گرفتن مجوز اقدام کرده و پروانه کار ماساژ دریافت کرده اند که متاسفانه این تداخل اصلا خوب نیست و باید تکلیف آن مشخص شود.

فلاح‌نژاد با اشاره به حساسیت موضوع خاطرنشان کرد: انجام ماساژ کاری ساده ای نیست که هر فردی بتواند آن ار انجام دهد. فرد باید با آناتومی بدن، بیماری‌ها، فیزیولوژی و بسیاری دیگر از مسائل آشنا و به آن مسلط باشد از این رو در اعطای مجوز ماساژ باید نهایت دقت و حساسیت وجود داشته باشد چرا که به طور مثال فردی که دچار دیسک کمر است اگر بعضی از حرکات ماساژ را انجام دهد ممکن است دچار پارگی دیسک و عوارض آسیب به نخاع شود.

وی ادامه داد: ماساژ بدن انسان کار تخصصی و بسیار حساسی است، آرایشگری نیست که اگر مو را بد کوتاه کرد دوباره بلند شود؛ ماساژ اشتباه و ناصحیح می تواند عوارض برگشت‌ناپذیری را برای فرد به دنبال داشته باشد از این رو با توجه به حساسیت موضوع هیئت پزشکی و ورزشی فقط در صورت داشتن شرایط لازم مجوز ماساژ برای باشگاه ها صادر می کند اما در مقابل سازمان فنی و حرفه ای برای آن ها مجوز صادر می کند.

هیچ منع قانونی برای صدور مجوز ماساژ از سوی فنی و حرفه ای وجود ندارد

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد نیز در خصوص صدور مجوز ماساژ در گفتگو با خبرنگار یزدرسا تاکید کرد: هیچ منع قانونی برای صدور مجوز ماساژ از سوی سازمان فنی و حرفه ای وجود ندارد و در همین راستا مجوز قانونی برای متقاضیان این رشته نیز صادر می شود.

علی آقا افضلی اظهار داشت: سازمان فنی و حرفه‌ای بیش از پنج هزار استاندارد آموزشی دارد که شامل شرایط استاندارد مربی، کارآموز و آموزش است و طبق قانون هم این اختیار وجود دارد که آموزش ها را برون سپاری کند به این معنی که می توان به هر فردی که شرایط تاسیس آموزشگاه آزاد را داشته باشد مجوز صادر کرد مگر این که منع قانونی وجود داشته باشد.

وی اذعان داشت: علی رغم وجود همه استانداردهای لازم اما برای صدور مجوز بعضی از رشته های پزشکی منع قانونی وجود دارد و مجوزی صادر نمی شود به طور مثال در دهه 80 دوره عینک سازی از سوی سازمان فنی و حرفه ای ارائه شده بود که با مخالفت دانشگاه علوم پزشکی این کار صرفا به شهر تهران محدود و پس از مدتی به طور کامل متوقف شد.

آقا افضلی ادامه داد: در سایر رشته ها و حرفه ها که منع قانونی ندارد اگر کسی متقاضی باشد باید به درخواست آن پاسخ داده شود و اگر مشکلی در هر زمینه‌ای وجود دارد باید به سازمان فنی و حرفه ای منعکس شود و یا در سطح ملی پیگیری شود.

آماده شنیدن نظر مخالفان هستیم

وی خاطرنشان کرد: چنانچه نسبت به صدور مجوز ماساژ اعتراض و یا مخالفتی وجود دارد آماده شنیدن نقطه نظرات هستیم و به سازمان فنی و حرفه ای کشور نیز منعکس خواهیم کرد و در واقع باید دقت کرد همه دستگاه ها نه در مقابل همدیگر بلکه در کنار یکدیگر قرار دارند.

انتهای پیام/ق

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.