شناسه : 39513986
نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد:

افزایش 100 درصدی اجاره‌بها در یزد/ صاحبخانه‌ها به مصوبه ستاد کرونا تمکین نمی‌کنند


دشتی‌نژاد گفت: نرخ اجاره بها در یزد نسبت به سال قبل در برخی موارد حتی تا 100 درصد نیز افزایش داشته است که نارضایتی مستاجران را به دنبال داشته است.

محمدرضا دشتی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار یزدآوا، در خصوص افزایش میزان اجاره بها در یزد گفت: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا حداکثر افزایش نرخ اجاره بها برای شهرهایی چون یزد 15 درصد است و قرارداد اجازه نیز به صورت خودکار یکسال تمدید می‌شود اما اکثر صاحبخانه‌های یزدی از این مصوبه تمکین نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه افزایش اجاه بها در یزد بسیار غیر متعارف است، ادامه داد: نرخ اجاره بها در یزد نسبت به سال قبل در برخی موارد حتی تا 100 درصد نیز افزایش داشته است که نارضایتی مستاجران را به دنبال داشته و با مراجعه به اتحادیه املاک در خصوص مصوبه ستاد کرونا و نحوه پیگیری براساس آن سوال دارند.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد عنوان کرد: هم اکنون با وجود اپلیکیشن‌های ثبت آگهی چون دیوار و شیپور، مستاجرین واحد مسکونی مورد نظر برای اجاره را انتخاب و متأسفانه از این طریق اقدام به ارتباط با مالک خانه و تنظیم قرارداد می‌کنند و به دفتر املاک مجوز دار مراجعه نمی‌کنند و از این جهت در پیگیری موارد حقوقی در زمینه نرخ اجاره بها با مشکل مواجه می‌شوند.

دشتی‌نژاد گفت: در صورتی که چنانچه مستأجرین و صاحبخانه‌ها برای تنظیم و ثبت قرارداد به دفتر املاک مجوزدار مراجعه داشته باشند از آنجا که آخرین موارد حقوقی در آن دیده شده است حق و حقوق طرفین در آن لحاظ می‌شود و در پیگیری‌های حقوقی نیز راحت‌تر می‌توانند اقدام کنند.

وی افزود: تنظیم ثبت قرارداد اجاره در دفتر املاک، موجب می‌شود که در موارد حقوقی، موضوع به مرکز داوری دادگستری ارجاع داده می‌شود و پیگیری آن در مراجع قضایی قابل انجام باشد و مستاجر در مواردی چون افزایش غیر متعارف اجاره بها می‌تواند با استناد به مصوبه ستاد کرونا راحت‌تر از حق خود دفاع کند در غیر اینصورت کار مشکل می‌شود و صاحبخانه به راحتی می‌تواند حکم تخلیه را بگیرد و دیگر فرصتی برای پیگیری موضوع از مراجع قضایی وجود ندارد.

دشتی‌نژاد با بیان اینکه نرخ اجاره بها در یزد نسبت به شهرهای دیگر افزایش بسیار زیادی داشته است، تصریح کرد: برخی صاحبخانه‌ها در یزد اجاره بها را تا دو برابر افزایش دادند و طبق گزارش‌هایی که دریافت می‌کنیم این افزایش در شهرهای دیگر کشور نسبت به یزد کمتر مشاهده می‌شود.

وی افزود: در بحث اجاره بها قانون ضعیف عمل کرده است و صاحبخانه با هر قیمتی می‌تواند ملک خود را اجاره دهد و اگر مستاجر به آن راضی نباشد می‌تواند مستاجر را بیرون کند و در این زمینه باید فرهنگ سازی صورت گیرد تا مخصوصا دراین شرایط هوای یکدیگر را داشته باشیم.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد عنوان کرد: کار اساسی که می‌تواند در کاهش نرخ اجاره بها موثر باشد این است که دولت به انبوه سازان تسهیلاتی دهد که واحدهای استیجاری بسازند و یا خود دولت اقدام به ساخت واحدهای استیجاری کند و در نهایت آنها را با اجاره بهایی پایین در اختیار زوج‌های جوان و خانواده‌های بی بضاعت قرار دهد در این صورت با کاهش تقاضا، نرخ اجاره بها نیز تعدیل خواهد شد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.