شناسه : 27720244

بازخوانی توصیه‌های رهبر انقلاب در سالی‌که گذشت


نگاهی به بیانات رهبر معظم انقلاب در سالی که گذشت به خوبی نشان می‌دهد که دغدغه حل مشکلات مردم و معیشت آنان مهم‌ترین نگرانی ایشان بوده است، تکرار برخی واژگان در بیانات معظم‌له و نیز خواسته‌هایی که از سوی مردم در نامه‌ها و شکوائیه‌ها منتقل شده و رهبر انقلاب در بیاناتشان این خواسته‌ها را به مسئولین منتقل کرده‌اند این واقعیت را نشان می‌دهد.

به گزارش یزد آوا؛ بررسی محتوایی 49 سخنرانی رسمی منتشر شده در پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر معظم انقلاب نشان دهنده این واقعیت است که حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای لحظه‌ای از حل مشکلات مردم و انتقال این مشکلات به مسئولین برای حل آن‌ها غافل نبوده‌اند، در این گزارش تلاش خواهیم کرد به بخشی از خواست‌های رهبر انقلاب که در بیانات ایشان انعکاس داشته است بپردازیم.

دولت باید در پایان این سال گزارش دهد

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود سال جاری را سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامیدند و تاکید کردند: به گمان من مسئله اقتصاد در اولویت اول است. در مسئله‌ اقتصاد، آن چیزی که مهم است و اصل است، مسئله‌ تولید داخلی است؛ مسئله‌ ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است؛ مسئله‌ تحرک و رونق اقتصادی و مقابله‌ با رکود است؛ اینها مسائل مبتلابه مردم است؛ اینها چیزهایی است که مردم آنها را حس می‌کنند و مطالبه می‌کنند؛ و آمارها و اظهارات خود مسئولین هم نشان می‌دهد که این مطالبات مردم و این خواسته‌های مردم بجا و به‌مورد است.

ایشان افزودند: اگر ما بخواهیم مشکل رکود را حل کنیم، مشکل تولید داخلی را حل کنیم، بخواهیم مسئله‌ بیکاری را حل کنیم، بخواهیم گرانی را مهار کنیم، علاج همه‌ اینها در مجموعه‌ مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گنجانده شده است. اقتصاد مقاومتی شامل همه‌ اینها است. می‌شود با اقتصاد مقاومتی به جنگ بیکاری رفت؛ می‌شود به جنگ رکود رفت؛ می‌شود گرانی را مهار کرد؛ می‌شود در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرد؛ می‌شود فرصت‌های بسیاری را برای کشور ایجاد کرد و از فرصت‌ها استفاده کرد؛ شرطش این است که برای اقتصاد مقاومتی کار و تلاش انجام بگیرد.

رهبر انقلاب در نخستین روز سال جاری در حرم مطهر رضوی(ع) و در جمع زائرین آن حضرت خواسته‌ای از دولت را مطرح کردند که تحقق آن را می‌توان این روزها راستی‌آزمایی کرد: «امیدواریم در پرتو اقدام و عمل برای تحقق اقتصاد مقاومتی، دولت بتواند در پایان سال جاری از احیاء چند هزار کارخانه و کارگاه «صنعتی، تولیدی و کشاورزی» گزارشی عینی به مردم بدهد و مردم هم این اقدامات را احساس کنند و اعتماد و اطمینان یابند.»

از هر اقدامی در جهت منافع و حل مشکلات مردم حمایت خواهم کرد

رهبر معظم انقلاب 18 فروردین سال جاری نیز در دیدار عیدانه مسئولین با تأکید بر اینکه «اقدام و عمل» در اقتصاد مقاومتی باید به‌گونه‌ای باشد که در پایان سال، امکان ارائه گزارش دقیق و ملموس از عملکردها در حوزه‌های مختلف وجود داشته باشد، افزودند: من از هر اقدامی که در دولت، مجلس و قوه قضاییه، در جهت منافع مردم و گشایش امور و حل مشکلات مردم باشد، جداً حمایت خواهم کرد، اما مهم این است که احساس شود کاری که انجام می‌گیرد، برای منافع ملی مفید و لازم است.

رهبر معظم انقلاب 8 اردیبهشت ماه نیز در دیدار با کارگران بر ممنوعیت مطلق واردات اجناسی که مشابه داخلی دارند تاکید کردند.

ایشان در این دیدار به مسئولان خاطرنشان کردند: باید بر سلامت و کیفیت کالاهای صادراتی نظارت شود چرا که صادر شدن اجناس و کالاهای ناسالم و بی‌کیفیت، موجب بدنام شدن ایران و ضربه به صادرات کشور خواهد شد.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای وارد کردن اجناسی را که مشابه داخلی دارند، «مطلقاً ممنوع» خواندند و افزودند: در برخی فروشگاه‌های عمدتاً بزرگ و گاه وابسته به دستگاه‌های دولتی، همه اجناس، خارجی است که این کارِ زشت، عملاً موجب بیکاری کارگر ایرانی و بهبود وضع کارگر خارجی می‌شود.

رهبر انقلاب با انتقاد از فرهنگ خرید کالاهای خارجی و پز دادن با کالاهای دارای نشان‌های خارجی گفتند: ما با دنیا تعامل داریم اما در عرصه‌هایی که تولید داخلی داریم، وارد کردن و فروش و مصرف کالاهای خارجی باید به عنوان یک ضدارزش تبلیغ و شناخته شود. ایشان همچنین با انتقاد از «واردات میلیاردی برخی لوازم غیر ضروری»، به مشکل جدی قاچاق کالاها و اجناس به داخل اشاره و خاطرنشان کردند: به مسئولان دولت‌های مختلف، مکرر این مسئله را گوشزد کرده‌ام و آنها نیز می‌گویند اگر تعرفه سنگین بگذاریم، قاچاق آن کالا بالا می‌رود، اما این دلیل، پذیرفتنی نیست.

اگر در اقتصاد قوی شدیم دیگر تحریم معنی ندارد

6 خرداد ماه سال جاری رئیس‌ و اعضای مجلس خبرگان رهبری به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند، ایشان در این دیدار تاکید کردند: در اقتصاد، اگر ما قوی شدیم و قدرتمند شدیم، دیگر تحریم معنی ندارد و تحریم یک کار زائدی می‌شود؛ اگر ما در داخل توانستیم اقتدار اقتصادی به دست بیاوریم، آنها خودشان می‌آیند به دریوزگی، می‌آیند دنبال ارتباط اقتصادی؛ نه [فقط] تحریم نمی‌کنند، بلکه اگر ما تحریم کنیم، آنها می‌آیند می‌گویند تحریم نکنید؛ طبیعت کار این است. در زمینه‌ سیاست هم همین است، در زمینه‌های گوناگون هم همین است.

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، مطالبه و پیگیری تحقق عناصر درونی اقتدار از مسئولان و دستگاه‌ها را ازجمله ظرفیت‌های مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: این جمع باعظمت می‌تواند در این روند نیز تأثیرگذار باشد.

صِرفِ صحبت، فایده ندارد

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای همچنین صبح 15 خرداد ماه سال جاری در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مشکل رکود و اشتغال باید حل شود تاکید کردند: اگرچه برخی ناشی‌گری‌ها انجام شد و برخی مواضع و صحبت‌های منفعلانه، دشمن را در استفاده از حربه تحریم، تشجیع کرد اما باید مشکلات اقتصادی به ویژه رکود و اشتغال حل شوند و صِرفِ صحبت، فایده ندارد.

ایشان، حل موضوع رکود و اشتغال از طریق رونق تولید داخلی را از اولویت‌های اصلی و بسیار مهم در بخش اقتصاد برشمردند و خاطرنشان کردند: خجلت و شرمندگی این حقیر و نظام از بیکاری یک جوان، از خجلت و شرمندگی جوان بیکار در خانواده خود، بیشتر است، بنابراین باید برای حل این مشکل، اقدامات جدی انجام شود.

رهبر انقلاب اسلامی مقابله با قاچاق را یکی دیگر از اولویت‌های کاری مجلس در موضوع اقتصاد دانستند و گفتند: قاچاق همچون خنجری به پشت نظام است که مقابله با آن هم آسان نیست اما دولت باید با این پدیده شوم برخورد کند و مجلس نیز پشتوانه این برخورد باشد.

مردم باید اقدام و عمل را ببینند

رهبر معظم انقلاب 26 آبان سال جاری نیز در دیدار هزاران نفر از مردم اصفهان تاکید کردند: دشمن، اقتصاد را نشانه گرفته زیرا تصور می‌کند اقتصاد، نقطه‌ضعف کشور است و بر همین اساس بر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» تأکید شده است و مسئولان باید «اقدام و عمل» و شاخصه‌های آن را جلوی چشم مردم قرار دهند. این توقع و خواسته‌ ما از مسئولین است که با آنها هم در میان می‌گذاریم؛ این مسائل را ما با مسئولین مرتباً در میان می‌گذاریم و به آنها می‌گوییم. شاخصه‌های اقدام و عمل را باید نشان داد.

رهبر معظم انقلاب همچنین 27 بهمن سال جاری در جمع پرشور مردم آذربایجان حضور منسجم، مقتدرانه و پرطراوت ملت در راه‌پیمایی ۲۲ بهمن را «مایه‌ آبروی انقلاب و نظام و ایران» خواندند و با اشاره به اینکه مسئولان نباید این حضور را به معنای گله نداشتن مردم تصور کنند، افزودند: آمریکا می‌خواهد با تکرار ترفند تهدید و جنگ نظامی، توجه مسئولان کشور را از صحنه‌ جنگ واقعی یعنی جنگ اقتصادی منحرف کند، مسئولان هوشیار باشند و همه‌ همت خود را صرف حل مشکلاتی همچون بیکاری، رکود، گرانی و تبعیض کنند.

رهبر انقلاب 19 اسفند ماه سال جاری در دیدار رئیس‌ و اعضای مجلس خبرگان رهبری تاکید کردند: «جذب سرمایه‌گذاری خارجی» اقدامی مثبت است اما تاکنون میزان کمی از توافقات خارجی محقق شده است، بنابراین نباید به امید و انتظار سرمایه‌گذاری آنها نشست بلکه باید آن کاری را که خودمان می‌توانیم، در داخل انجام دهیم، اقتصاد مقاومتی با مبانی محکم فکری و نظری، تنها راه علاج مشکلات کشور است و باید اجرا شود.

ایشان افزودند: اگر احساس مسئولیت در مسئولان به‌گونه‌ای بود که آنان همواره دغدغه‌ کار و تلاش و هدف‌گرایی و مجاهدت داشتند، نشان می‌دهد آنان در خطوط اصلی حکومت اسلامی حرکت می‌کنند اما اگر برخلاف این بود باید بدانیم که از چارچوب‌های حکومت اسلامی خارج شده‌ایم.

رهبر انقلاب در ادامه با بیان این که «احساس مسئولیتِ مسئولان» موضوعی فوری، ضروری و واجب است اظهار داشتند: در قبال مسائل فرهنگی و معیشت مردم، به‌شدت مسئول هستیم و اگر حتی یک جوان مؤمن در اثر عملکرد ما خدای ناکرده از راه منحرف شود، ما مسئولیم. اگر کارهای ضروری در موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شده بود، امروز تفاوت محسوسی را در زندگی مردم شاهد بودیم.

ایشان در ادامه تاکید کردند: به رئیس‌جمهور محترم هم گفته‌ام که بیان شاخص‌های کلان خوب است البته اگر آمارها قابل خدشه نباشد، اما به‌‌هرحال این‌ها در زندگی و معیشت مردم در کوتاه‌مدت اثر نمی‌گذارد، شکایات مردم به‌دست ما می‌رسد و باید در مسائلی نظیر تولید، اشتغال و از بین بردن رکود به‌گونه‌ای عمل کرد که مردم تأثیر آن را در زندگی خود کاملاً احساس کنند اما اکنون این‌گونه نیست.

حقوق‌های غیرمنصفانه، نامشروع، گناه و خیانت به آرمان‌های انقلاب

به دنبال انتشار فیش‌های حقوقی برخی مدیران دولتی که نشان از دریافتی‌های نجومی و غیرمنصفانه آن‌ها داشت رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز عید فطر امسال تاکید کردند: حقوق‌های غیرمنصفانه و ظالمانه از بیت‌المال، نامشروع، گناه و خیانت به آرمان‌های انقلاب اسلامی است. قطعاً در گذشته کوتاهی شده است، دریافت‌های نامشروع باید برگردانده بشود، و اگر کسانی بی‌قانونی کرده‌اند مجازات بشوند و اگر سوءاستفاده‌ شده است بایستی اینها را از این کارها برکنار بکنند؛ اینها کسانی نیستند که لیاقت این را داشته باشند که در این مراکز قرار بگیرند، اگر این قضیّه دنبال‌گیری نشود، اعتماد مردم به نظام کاسته می‌شود که این فاجعه بزرگی خواهد بود. رهبر معظم انقلاب پیش از این در دیدار رمضانی با رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت نیز به موضوع حقوق‌های کلان اشاره و تأکید کردند: موضوع حقوق‌های نجومی، در واقع هجوم به ارزش‌ها است اما همه بدانند که این موضوع از استثناءها است و اکثر مدیران دستگاه‌ها، انسان‌های پاک‌دست هستند، اما همین تعداد کم نیز خیلی بد است و باید حتماً با آن برخورد شود.

انجام تعهدات از سوی ایران و بدعهدی، خدعه و تقلب آمریکا یعنی «خسارت محض»

مسئله مذاکرات هسته‌ای و برجام نیز موضوع دیگری است که رهبر معظم انقلاب در سال گذشته و در بیانات خود بارها به آن اشاره کرده‌اند. رهبر انقلاب در ابتدای سال جاری و در جمع پرشور زائرین حرم مطهر رضوی(ع) پیگیری برجام‌های 2، 3 و 4 را سیاست و خواست آمریکا دانسته و تاکید کردند: از مواردی که ... نادیده گرفته می‌شود این است که هرگونه توافق با آمریکا به معنای ناگزیر بودن ایران به انجام تعهدات و بدعهدی و خدعه و تقلب آمریکا در انجام تعهدات این کشور است که این مسئله را اکنون به عینه می‌بینیم و این یعنی «خسارت محض».

ایشان در اثبات این مسئله به توافق هسته‌ای به‌عنوان یک نمونه اشاره کردند و گفتند: در همین توافق نیز آمریکایی‌ها به آنچه وعده داده بودند، عمل نکردند و به تعبیر وزیر محترم امور خارجه، بر روی کاغذ تعهداتی را انجام دادند اما در عمل و از طریق راه‌های انحرافی مانع از تحقق آن تعهدات شدند.

رهبر انقلاب همچنین عصر 24 فروردین سال جاری در دیدار با نخست وزیر ایتالیا مسئله مهم در رفت‌وآمد و مذاکرات خارجی را عملیاتی و اجرایی شدن توافقات خواندند و خاطرنشان کردند: بعضی دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی در رفت‌وآمد به ایران و مذاکره هستند اما محصول این مذاکرات تاکنون محسوس نبوده است!

برجام را پاره کنند آن را آتش می‌زنیم

به دنبال تهدید یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در صورت انتخاب به این سمت برجام را پاره خواهد کرد رهبر معظم انقلاب عصر 25 خرداد ماه سال جاری در دیدار با جمعی از مسئولین نظام تاکید کردند: جمهوری اسلامی ابتدائاً برجام را نقض نخواهد کرد، زیرا وفای به عهد، دستور قرآنی است اما اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن برجام عملی شود، جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد که این کار هم دستوری قرآنی درباره‌ نقض عهد متقابل است.

ایشان در این دیدار همچنین به نتایج به دست آمده از توافق موسوم به برجام پرداخته و اظهار داشتند: در برجام طرف مقابل وظیفه‌اش رفع تحریم‌ها بوده که برطرف نکرده، مسئله بانک‌ها حل نشده، مسئله‌ بیمه‌ نفتکش‌ها در سطح محدودی انجام می‌شود، پول‌های نفت و پول‌هایی که در دیگر کشورها داریم به ما داده نمی‌شود، آمریکایی‌ها بخش مهمی از تعهداتشان را انجام ندادند اما ما پیش‌پرداخت‌ها را انجام داده‌ایم و غنی‌سازی ۲۰ درصد و فردو و اراک را تعطیل کردیم. رهبر انقلاب در این دیدار همچنین رکود و بیکاری را دو مشکل عمده‌ کشور دانستند و خاطرنشان کردند: این مشکلات بیشتر از اینکه ناشی از تحریم‌ها باشد، متوجه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت فعلی، دولت سابق و دولت اسبق است.

تجربه برجام نشان داد آمریکا نقض عهد می‌کند

رهبر معظم انقلاب 11 مرداد ماه سال جاری نیز در دیدار هزاران نفر از اقشار مختلف مردم از سراسر کشور «تجربه برجام» را نمونه‌ای روشن از درستی ضرورت بی‌اعتمادی به دشمنان خواندند و خاطرنشان کردند: امروز حتی مسئولان دیپلماسی و کسانی که در مذاکرات حضور داشته‌اند، این واقعیت را تکرار می‌کنند که آمریکا نقض عهد می‌کند و در ورای زبان چرب و نرم خود، به مانع‌تراشی و تخریب روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها مشغول است.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، گذشت بیش از ۶ ماه از آغاز اجرای توافق هسته‌ای را یادآور شدند و سؤال کردند: مگر بنا نبود تحریم‌های ظالمانه رفع شود تا در زندگی مردم اثر بگذارد آیا پس از ۶ ماه هیچ تأثیر ملموسی در زندگی مردم دیده می‌شود؟ اگر نقض عهد آمریکایی‌ها نبود آیا دولت نمی‌توانست در این مدت کارهای فراوانی انجام دهد؟

رهبر انقلاب با استناد به سخنان مسئولانی که قبل از اجرای برجام می‌گفتند پس از اجرای تعهدات ایران، تحریم‌ها یکباره برداشته می‌شود افزودند: اما اکنون، بحث رفع تدریجی تحریم‌ها مطرح می‌شود، چرا؟

تمدید تحریم ده ساله نقض برجام است

رهبر معظم انقلاب سوم آذرماه سال جاری در دیدار با بسیجیان و با اشاره به تمدید قانون تحریم‌های ۱۰ساله در کنگره‌ آمریکا، خاطرنشان کردند: اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد. توافق هسته‌ای یا همان برجام نباید به وسیله‌ای برای فشار بر ملت و کشور ایران تبدیل شود.

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با اشاره به اظهارات مسئولان کشور و دست‌اندرکاران برجام که هدف از توافق هسته‌ای را برداشته شدن فشارها و تحریم‌ها بیان کردند، افزودند: دولت آمریکا علاوه بر آن قول‌ها و تعهداتی که در قضیه‌ برجام انجام نداده و یا ناقص عمل کرده است - و مسئولان دست‌اندرکار برجام هم صراحتاً به این موضوع اشاره کرده‌اند- اکنون برجام را وسیله‌ای برای فشار مجدد بر ایران قرار داده است. رهبر معظم انقلاب 7 آذر ماه سال جاری نیز در دیدار با فرماندهان نیروی دریایی ارتش با اشاره به قضایای مذاکرات هسته‌ای بروز مشکلات را ناشی از عجله در انجام کار خواندند و افزودند: وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم و گاهی غفلت از یک امر جزئی، موجب ایجاد رخنه و نقطه‌ سلبی در آن کار می‌شود، بنابراین باید مراقب بود که کارها متین، محکم و با شتاب مناسب انجام شود.

اظهار ضعف نکنید

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای 16 اسفند سال جاری در دیدار مسئولان راهیان نور تاکید کردند: این، یک قاعده کلی است که «احساس ضعف موجب تشویق دشمن به حمله خواهد شد»، بنابراین اگر می‌خواهید دشمن را از تهاجم منصرف کنید، باید از اظهار ضعف بپرهیزیم و نقاط قوت فراوانی را که در اختیار داریم، آشکار کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه این قاعده کلی در عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی نیز صادق است، افزودند: اشتباه برخی در چالش بزرگ اقتصادی که کشور اکنون دچار آن است، این بود که در زمینه اقتصادی اظهار ضعف شد و دشمن دید که اینجا می‌توان فشار آورد و فشار را زیاد کردند.

جهان اسلام‌ ‌گریبان حاکمان سعودی را رها نکند

با گذشت بیش از یک سال از فاجعه منا رهبر معظم انقلاب در پیامی بر ضرورت فراموش نشدن این فاجعه و جنایت حکام سعودی تاکید کردند.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای 12 شهریور ماه سال جاری در پیامی به مسلمانان جهان تاکید کردند: جهان اسلام، اعم از دولت‌ها و ملّت‌های مسلمان باید حاکمان سعودی را بشناسند و واقعیت هتّاک و بی‌ایمان و وابسته و مادّی آنان را به درستی درک کنند؛ باید به‌خاطر جنایاتی که در گستره‌ جهان اسلام به بار آورده‌اند،‌ گریبان آنها را رها نکنند؛ باید به‌خاطر رفتار ظالمانه‌ آنان با ضیوف الرّحمان، فکری اساسی برای مدیریّت حرمین شریفین و مسئله حج بکنند. کوتاهی در این وظیفه، آینده‌ امّت اسلامی را با مشکلات بزرگ‌تری مواجه خواهد ساخت.

ضرر دو قطبی برای کشور

به دنبال انتشار برخی اخبار غیررسمی درباره جلسه خصوصی محمود احمدی‌نژاد و رهبر معظم انقلاب اسلامی و توصیه ایشان به رئیس‌جمهور سابق مبنی بر به مصلحت نبودن کاندیداتوری وی در انتخابات آتی، متاسفانه فضای مسموم و مضری در این باره در برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای کشور شکل گرفت و بعضا اخبار غیردقیق و مغرضانه‌ای منتشر شد که نتیجه آن موج سواری دشمنان و تلاش آنان برای ایجاد شکاف و اختلاف در نیروهای انقلابی کشور بود.

صبح 5 مهر ماه سال جاری حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در ابتدای جلسه درس خارج فقه‌‌ گریزی به این قضیه زده و توضیحات جامعی را درباره آن بیان فرمودند.

در بخشی از این بیانات آمده بود: یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه‌ صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما که شما شرکت کنید. این را گفتیم. خب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می‌بیند و می‌فهمد و فکر می‌کند که به نفع برادر مؤمنش است باید به او بگوید دیگر. ما هم اوضاع کشور را خب، غالباً بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم. آدم‌ها هم، به خصوص آدم‌هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند، بیشتر و بهتر از دیگران می‌شناسیم. با ملاحظه حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر در این مقوله وارد شدید، این دو قطبی در کشور ایجاد می‌شود. دو قطبی در کشور مضرّ است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید.

خرمشهرها در پیش است

رهبر معظم انقلاب سوم خرداد ماه سال جاری در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین علیه‌السلام طی سخنانی تاکید کردند: امروز برای کشور ما احتمال وقوع جنگ نظامیِ سنتی بسیار ضعیف است اما مسئله‌ جهاد باقی است و این جهاد که منطقی قرآنی و اسلامی دارد، «جهاد کبیر» و به معنای «ایستادگی، مقاومت و پیروی نکردن از کفار و مشرکین» است.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با تأکید بر اینکه جهاد کبیر در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری نیز تجلی و ظهور دارد، خاطرنشان کردند: در همه‌ این عرصه‌ها، به‌جای تبعیت از جبهه‌ کافران و مشرکان، باید از برنامه‌ کاری اسلام و قرآن تبعیت کرد.

رهبر انقلاب خطاب به جوانان کشور و دانشجویان حاضر در مراسم خاطرنشان کردند: آینده‌ انقلاب متعلق به شما است و شما هستید که باید این تاریخ را با عزت حفظ کنید و بدانید در آینده، خرمشهرها در پیش است؛ البته نه در میدان جنگ نظامی، بلکه در میدانی که ویرانی‌های جنگ نظامی را ندارد و برعکس آبادانی نیز به‌ دنبال دارد اما از جنگ نظامی سخت‌تر است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.