شناسه : 38054667
کارشناس بورس:

به کار بردن کلمه حباب برای بورس صحیح نیست/ سهام شرکت‌های بزرگ، ارزنده برای خرید


محسن زارعیان گفت: بازار بورس کارشناسان خاص و شناخته شده و با سابقه ای دارد که به کار بردن کلمه تکراری حباب را برای کلیت بازار صحیح نمی‌دانند

محسن زارعیان در گفتگو با خبرنگار یزدآوا، گفت: 16 ماه است که بازار بورس صعودی بوده و در این مدت هم پول‌های بسیار زیادی وارد بازار شده و  حجم معاملات نیز افزایش پیدا کرده است که مهم‌ترین عامل آن تورم و کاهش ارزش ریال در ماه‌های گذشته و احتمال تداوم آن در آینده است. در ادامه عدم رونق زیاد و کنترل‌های دولت در بازارهای دیگر و نیز تشویق مستقیم و غیر مستقیم نقدینگی های سرگردان برای ورود به بازار سرمایه از دیگر عوامل رشد و رونق بورس بوده است. 

وی ادامه داد: بیش از یک سال است که موضوع ریزش بازار بورس را برخی که خود را کارشناس می‌نامند و می‌دانند مطرح می‌کنند. در حالی که تا قبل از آن هیچ سابقه و فعالیتی در بازار سرمایه نداشته و درک کاملی از بازار ندارند. بازار بورس کارشناسان خاص و شناخته شده و با سابقه ای دارد که به کار بردن کلمه تکراری حباب را برای کلیت بازار صحیح نمی‌دانند و از ۵۵۰ شرکت بورس، یک بخش از شرکت‌ها که عمدتا کوچک هستند و در این مدت رشد بالای 10 تا 20 برابری داشتند بدون اینکه خبر خاصی از افزایش سود و فروش و یا افزایش سرمایه آنها باشد، ارزنده نیستند و احتمال افت قیمت در آنها وجود دارد.

کارشناس و کارگزار بورس در یزد افزود: یک بخش دیگر شرکت‌های بورس هم به قیمت هستند و در قیمت‌های فعلی ارزنده هستند و پتانسیل رشد زیاد یا افت شدید ندارند. اما یک بخش دیگر شرکت‌هایی هستند (عمدتا بزرگ)  که رشد سودآوری تولید و فروش و یا افزایش سرمایه سنگین دارند و رشد 10 تا 20 برابر هم نداشتند و فقط سهام این شرکت‌ها برای خرید و نگهداری در آینده ارزنده هستند.

زارعیان با بیان اینکه در استان یزد نیز مانند دیگر نقاط کشور با استقبال زیادی از سوی مردم برای ورود به بازارس بورس مواجه بوده‌ایم تصریح کرد: نباید مردم را به ورود به بازار بورس وادار کرد بلکه خود فرد باید در این زمینه تصمیم بگیرد اما چنانچه فردی تصمیم گرفت که وارد بازار بودس شود حتما سرمایه گذاری غیر مستقیم را انجام دهد.

وی تاکید کرد: خرید مستقیم سهام فقط برای سهامداران حرفه‌ای توصیه می‌شود و افراد عادی برای ورود به بازار بورس به منظور کاهش ریسک، با استفاده از سرمایه‌گذاری غیر مستقیم از طریق قرارداد با شرکت‌های رسمی سبدگردانی یا از طریق صندوق مشترک سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

زارعیان پیش بینی کرد یک سوم شرکت‌های ارزنده بورس که عمدتا شرکت‌های بزرگی هستند و رشد و سودآوری تولید و فروش در آمار آنها مشخص است و افزایش سرمایه‌های سنگینی دارند و همچنین رشدهای سنگین 10 تا 20 برابری هم در این مدت یک ساله نداشتند پتاسیل رشد سرمایه در بورس را دارا هستند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.