شناسه : 36823065
مسئول جهاد کشاورزی دهستان شیرکوه خبر داد


مسئول جهاد کشاورزی دهستان شیرکوه گفت: سطح زیرکشت گیلاس استان یزد 72 هکتار و میزان تولید آن سالیانه 217 تن و به طور متوسط 3 هزار کیلو در هکتار است.

به گزارش  یزد آوا، نام علمی گیلاس (Prunus avium) و از خانواده ی (Rosaceae) می باشد. درخت گیلاس بدون خار و دارای میوه ی گوشت‌ دار و محتوی یک هسته است.

گیلاس میوه ی کوچک، گرد و ملین است که در هنگام چیدن به رنگ قرمز یا سیاه می‏ باشد و دارای یک هسته است. در واقع در طبیعت سه نوع گیلاس به رنگ‏ های قرمز، سیاه  و زرد یافت می ‏شود.

گیلاس ‏ها را همیشه رسیده می ‏چینند زیرا پس از چیدن به خوبی رشد نمی ‏کنند و شما می ‏توانید آن را تنها 1 تا 3 روز به خوبی نگهداری نمایید.

شاید نتوان باور کرد که گیلاس در یزد نیز تولید و برداشت می شود؛ گیلاس به دلیل مقادیر بالای ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی که دارد به کاهش التهاب بدن کمک می کند، بی خوابی را درمان کرده و برای سلامت قلب مفید می باشد.

مسئول جهادکشاورزی دهستان شیرکوه در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، اذعان داشت: گیلاس یکی از میوه های هسته دار و از محصولات مناطق سردسیری است که استان یزد از مناطق نیمه گرمسیری و خشک کشور است ولی به دلیل ارتفاعات شیرکوه و بعضی از مناطق کوهپایه ای استان برداشت محصول در برخی از مناطق استان یزد نیز انجام می شود.

محمدرضا غفاریان افزود: سطح زیرکشت گیلاس استان یزد 72 هکتار و میزان تولید آن سالیانه 217 تن و به طور متوسط 3 هزار کیلو در هکتار است که شهرستان های تفت، اشکذر و بهاباد بیشترین سطح زیرکشت این محصول را داراست.

وی تصریح کرد: شهرستان تفت با 33 هکتار بیشترین سطح زیرکشت محصول گیلاس را در استان یزد دارد که سالیانه 112 تن گیلاس با عملکرد 3388 کیلوگرم در هکتار را به خود اختصاص داده است .

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.