شناسه : 39149490
مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یزد:

جشنواره خش خورانه؛ اقدامی جریان ساز در ترویج نشاط و پویایی خانواده ها


پیغمبری گفت: ترغیب سازمان برای ادامه برگزاری این جشنواره ها در ایجاد پویایی و تحرک اجتماعی در جامعه تاثیرگذار و جریان‌ساز است.

به گزارش یزد آوا، مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یزد با اشاره به  برگزاری جشنواره «خش‌خورانه» که به همت سازمان فرهنگي اجتماعي ورزشي شهرداري يزد برگزار می شود، گفت: ترغیب سازمان برای ادامه برگزاری این جشنواره ها در ایجاد پویایی و تحرک اجتماعی در جامعه  تاثیرگذار و جریان‌ساز است.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد، «حسین پیغمبری» كه از داوران این جشنواره نيز هست  برگزاری جشنواره خش خورانه را یک اتفاق مهم و بستر مناسبی برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده به ويژه در این دوران سخت كرونايي دانست و اظهار کرد: این جشنواره با هدف ترویج سبک غذایی سالم و نشاط و پویایی در بین خانواده‌هاي يزدي برگزار می‌شود 
 
وی با اشاره به جزییات این رویداد فرهنگی هنری عنوان کرد: در این جشنواره که در ایام نوروز از شبکه استانی یزد پخش خواهد شد، با در نظرگرفتن رعایت شاخص‌های سلامتی در طبخ هر غذا، میزان کالری‌های استفاده شده در هر غذا، طراحی، چینش و سرو غذاها و از همه مهمتر ترویج فرهنگ تک غذایی در میهمانی‌ها برای مخاطبان این جشنواره در دستور کار قرار گرفته است.
 
وي عنوان کرد: اغلب شرکت‌کننده‌های این جشنواره را زوج‌های جوان تشکیل می‌دهند که به صورت دونفره و در سه بخش پیش غذا، غذای اصلی و دسر با هم به رقابت می پردازند.
 
پیغمبری گفت: در این جشنواره نگاه تک‌سویانه به غذاها وجود ندارد بلکه در تلاش هستيم که غذاها علاوه بر خوشمزه بودن، متناسب با شرایط روحی روانی افراد و با کمترین هزینه و طراحی زیبا و منحصربه فرد طبخ شود.
 
اين داور جشنواره خش‌خورانه اضافه کرد: از دیگر محورهای مهم این جشنواره در کنار بحث تغذیه سالم، ایجاد یک فضای سالم و فرح‌بخش در دوران کرونا برای خانواده‌هاست تا بار دیگر فرهنگ دورهمي اعضای یک خانواده احیا شود و خانواده‌ها در کنار هم، داشته‌هایشان را تکرار کنند چرا كه اهتمام به اين موضوع باعث ایجاد سرگرمی و خانه‌نشینی خانواده‌ها در دوران کرونا می‌شود.
 
این مسئول خاطرنشان کرد: از اهدافی که در این جشنواره به آن پرداخته شده است این است که غذاها صرفاً برای سیر شدن و رفع گرسنگی طبخ نشود بلکه با رعایت فوت و فن‌های آشپزی تهيه شود تا بتوان با لذت و اشتها آن را صرف كرد. 
 
وي افزود: با توجه به این که مسابقات زیادی مشابه اين برنامه پیشتر نيز در یزد برگزار شده و تجربه های مشابهی از آن وجود دارد اما جشنواره خش‌خورانه با پرداختن به همه ابعاد روحی روانی، خلاقیت‌های هنری، رعایت فاکتورهای سلامتی و همینطور احیای فرهنگ غنی و سنت‌های قدیمی یزد چندگام از جشنواره‌های دیگر جلوتر است و به یقین می‌توان گفت از موفق‌ترین جشنواره‌های غذا در یزد به شمار می‌رود.
 
پیغمبری در پایان عنوان کرد: پیش‌بینی ما این است که سازمان فرهنگی ورزشی برای ادامه دادن این حرکت تاثیرگذار و جریان‌ساز در استان ترغیب و این گونه جشنواره‌ها برای آگاهی‌بخشی شهروندان و همچنین ایجاد پویایی و تحرک اجتماعی در جامعه به صورت مستمر و مداوم برگزار شود.
 
انتهای پیام/رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.