شناسه : 34969585


دارایی به عنوان هنر اصیل یزدی‌ها اکنون در وضعیت نامطلوبی قرار دارد به طوری که اگر حمایتی صورت نگیرد، این میراث به جا مانده از گذشتگان زیر غبار فراموشی مدفون خواهد شد.

به گزارش یزد آوا؛ بافت دارایی، روشی کهن در بافت پارچه‌های منقوش با رنگ پذیر کردن نخ‌ها پیش از بافتن آنهاست اما امروزه این هنر و صنعت مانند سایر دستباف‌ها با ماشینی شدن، رو به زوال رفته است. 

«دارایی» یا «ایکات» واژه مالایی است که در زبان فارسی به آن دارایی گفته می‌شود. در مورد وجه تسمیه این نام، گفته می‌شود نام دارایی از آن جهت برای آن رایج شده است که در قدیم این پارچه جزء جهیزیه عروس و از وسایل و سرمایه‌های او بوده است و از این جایگاه، دارایی هر عروس محسوب می‌شده است. 

هم‌چنین در باور عامه این نقل قول وجود دارد که چون اشخاص خاصی که این نوع پارچه را می‌خریدند، متمول بودند، به آن دارایی گفته‌اند. 

بافت دارایی از گذشته‌های دور در مناطق مختلفی چون یزد، کاشان، آذربایجان، خوزستان، تبریز، گیلان و رشت وجود داشته اما بیشتر از هر نقطه دیگری در کارگاه‌های سنتی یزدرونق گرفته است.

دو نفر از نساجان معروف يزد در اين حوزه «رمضان رضایی» و «غضنفر ملک ثابت» بودند كه چند سال پيش به رحمت خدا رفتند و اكنون تنها كمتر از انگشتان يك دست در اين حوزه فعاليت دارند كه بي توجهي به آن مي‌تواند منجر به فراموشي ان در يادها شود.

 «حمیدرضا فلاحی» یکی از دارایی بافان یزدی كه 20 سالعه در اين هنرصنعت فعاليت دارد، در گفت‌‌وگو با خبرنگار ايسنا – منطقه يزد، اظهار مي‌كند: این حرفه، میراث پدربزرگم است و فعاليت در اين هنر را از وي فرا گرفته‌ام.

وي مي‌گويد: هر چند که هنرصنعت دارایی یکی از مهمترین و اصیل‌ترین هنرهای یزدی‌هاست اما هم‌اکنون وضعیت خوبی ندارد چرا که مسئولان نسبت به این هنر بی‌توجه هستند و هیچ اقدامی در جهت بهبود وضعیت آن انجام نمی‌دهند. 

این هنرمند یزدی با اشاره به لازمه حفظ و توسعه این هنر، بیان مي‌كند: هنر دارایی از آنجایی که بخشی از هویت و تاریخچه یزد را دربردارد، نیازمند حفظ و احیا است و از طرفی این هنر پتانسیل اشتغال‌زایی و صادرات به دیگر استان‌ها و حتی خارج از ایران را نیز می‌تواند فراهم کند. 

وی در مورد دارایی‌بافان یزدی مي‌گويد: بالا رفتن قیمت‌های مواد اولیه یکی از مهمترین مشکلات این هنر است و علاوه بر آن نیز نبود نیرو جهت آموزش مشکل دیگری است که نمی‌توان آن را کتمان کرد. 

فلاحی خاطرنشان مي‌كند: مردم نیز هنوز شناخت کاملی نیز نسبت به این هنر ندارند و این هنر نیازمند شناخت بیشتر حتی در بین مردم یزد است. 

این هنرمند در رابطه با تاثیر این هنر بر صنعت گردشگری یزد نيز تصریح مي‌كند: این هنر یکی از هنرهای مورد علاقه گردشگران است به طوری که آن‌ها در اکثر اوقات به دنبال کار کردن با دستگاه دارایی هستند. 

وی مي‌گويد: این هنر می تواند عاملی موثر بر رشد گردشری استان بوده و مانند دیگر جاذبه‌های گردشگری یزد به جذب گردشگران به ویژه گردشگران خارجی منجر شود.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.