شناسه : 39548489
مدیر اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری یزد:

ردپایی از سازماندهی متکدیان در یزد نیست/۹۷ درصد گداهای یزد کودک‌ند


سیف‌الدینی، مدیر اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری یزد گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده در طول پنج سال اخیر، هیچ ردی از سازمان یافته بودن تکدی‌گری در یزد یافت نشده است.

به گزارش یزدآوا، امرالله سیف‌الدینی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا اظهار داشت: تکدی‌گری قبل از شیوع کرونا تقریبا در یزد مهار شده بود و به تدریج به سمتی پیش رفته بودیم که ریشه تکدی‌گری در یزد خشکانده می‌شد اما با شیوع کرونا و مشکلاتی که در پذیرش متکدیان در مراکز نگهداری به وجود آمد، این پیگیری‌ها ناخودآگاه کمرنگ شد.

وی عنوان کرد: اکنون نیز تکدی‌گری در کوچه و خیابان‌های یزد به صورت مستقیم کمرنگ شده و متکدیان که عمده آنها کودکان هستند، در قالب فروش ادعیه، فال، آدامس و ... به گدایی می‌پردازند.

سیف‌الدینی در پاسخ به اینکه آیا تکدی‌گری در یزد سازمان یافته است یا خیر، اظهار داشت: در پنج سال اخیر با بررسی‌های انجام شده، هیچ کجا نتوانستیم ردی از سازمان یافته بودن تکدی‌گری در یزد پیدا کنیم.

مدیر اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری یزد ادامه داد: بیشتر متکدیان یزد را کودکان تشکیل می‌دهند و بزرگترها اغلب در مقابل درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها به گدایی مشغول هستند بر این اساس کمتر در ملأ عام و در چهارراه و خیابان‌ها رؤیت می‌شوند.

وی در مورد ملیت متکدیان یزد نیز بیان کرد: اغلب متکدیان یزد، کودکان هستند و کودکان تقریبا همگی ایرانی هستند اما یزدی در آنها انگشت‌شمار و بسیار کم است و اغلب مهاجران استان‌های ضعیف کشور هستند.

سیف‌الدینی ادامه داد: بزرگسالان عمدتاً اتباع خارجی هستند که البته تعداد آنها در مقایسه با کودکان بسیار کمتر است.

وی با اشاره به اینکه تکدی‌گری در روحیه یزدی‌ها نیست، افزود: نه در یزد و نه در دیگر شهرهای کشور، ردپایی از یزدی‌ها در بین متکدیان نیست.

مدیر اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری یزد اظهار داشت: متکدیان پیش از شیوع کرونا از سطح شهر جمع آوری می‌شدند اما اکنون به علت شیوع کرونا، مراکز نگهداری از پذیرش آنها به دلایل بهداشتی امتناع می‌کنند که برای حل این موضوع، مکاتباتی با دستگاه قضایی انجام شده و امیدواریم سریعتر بتوانیم پذیرش این افراد را در مراکز نگهداری بلامانع کنیم.

سیف‌الدینی عنوان کرد: روند جمع آوری متکدیان را به زودی با قوت بیشتری آغاز خواهیم کرد اما مردم شهر یزد نیز در این زمینه همکاری داشته باشند و در صورتی که در کوچه و خیابان با متکدیان مواجه شدند، موضوع را با مرکز پیام شهرداری به شماره 37252020 درمیان بگذارند تا در اسرع وقت نسبت به جمع آوری آنها اقدام شود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.