شناسه : 36663025
دلارهایی که برای واردات دخانیات دود می شوند

شعبه برندهای سیگار حتی جلوی وزارت بهداشت!/چانه زنی برای ارز دولتی دارو، تبانی برای ارز دولتی دخانیات


وزارت بهداشت برای ارز دولتی دارو باید چانه زنی شود چراکه مافیای قوی در حوزه دخانیات در کشور وجود دارد که جلوی هر برنامه‌ای را می‌گیرد!

به گزارش یزدرسا، همه می‌دانیم استعمال دخانیات مانند سیگار بد است و هیچ کس هم به فرزندش توصیه نمی‌کند سیگار بکشد، از سوی دیگر هر رور از صفحه حوادث روزنامه ها خبر از آمار مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات در شهر یا کشورمان منتشر می شود.

هر چند گاهی شنیده می شود که با عرضه قلیان برخورد می شود اما حقیقت ان است تا زمانی مراکزی برای فروش دخانیات و ملزومات ان و حتی معضلات اجتماعی چون افزایش بیکاری وجود دارد این برخورد های مقطعی نمی تواند اثرگذار باشد.

مقصود از این نوشتار بررسی مشکلات و چرایی ها برای عرضه قلیان یا مضرات آن نیست چراکه در این باره هم به اندازه و هم در ابعاد مختلف نه تنها در کشور بلکه در سراس دنیا پرداخته شده است.

شاید در یک سال اخیر با توجه به نواسات شدید ارزی موضوع تخصبص ارز دولتی یا نیمایی برای واردات کالاهای اساسی از مباحث قابل بحث دولت دوازدهم بود که می بایست آن را با شفافیت، دقت و حوصله بیش از پیش به ان می پرداخت.

اما از گوشه و کنار صحبت های مسئولان بالادستی و آمارهایی که منتشر می شود می توان فهمید تخصیص ارز دولتی بجای آنکه گاهی در مسیر اصلی خود عبور کند به بی راهه و حاشیه های عجیب کشیده می شود.

***دست پلید مافیای قدرتمند در واردات تنباکو و سیگار!

با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا، شاید باورتان نشود که ارز دولتی به سیگار اختصاص یافته است بطوریکه ١۶ میلیون دلار ارز دولتی ۴٢٠٠ تومانی تنها برای واردات کاغذ سیگار و١٧٠ میلیون دلار ارز نیمایی برای واردات توتون داده شد این فاجعه در حالی است که بنا به اظهارات مسئولان وزارت بهداشت برای ارز دولتی دارو باید چانه زنی شود چراکه مافیای قوی در حوزه دخانیات در کشور وجود دارد که جلوی هر برنامه‌ای را می‌گیرد.

هر چند نباید از مافیایی گری در واردات دارو هم غافل شد و فراموش نمی شود بر اساس آمار داروهای ثبت سفارش شده که با ارز دولتی ترخیص شده‌اند، برخی از اقلام نظیر: پنل پیش ساخته ساختمانی، حشره کش، علف کش، قارچ کش، قطعات و استراکچر فلزی، رنگ ضد خزه، طعم دهنده طبیعی پنیر چدار، ماشین آلات پرکن دسر و لبنیات، انواع قالب در سایزهای مختلف، خط کامل تولید لبنیات و غیره با استفاده از ارز دولتی و به نام دارو وارد شد!

اما سوال اینجاست چرا علیرغم تحریم، در سیگار تحریم نیستیم و برترین برندهای سیگار می‌توانند حتی جلوی وزارت بهداشت شعبه بزنند و مافیای قدرتمند در واردات توتون و سیگار دست دارند؟!

بنا بر گزارش های منتشر شده دو شرکت BAT پارس و JTI پارس پس از برجام برای تولید سیگار در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و به جهت اینکه سیگار مشمول تحریم ‌های آمریکا نمی‌شد، درحال حاضر در ایران ماندگار شده و بخش قابل توجهی از بازار سیگار در برندهایی همچون دانهیل٬ کنت٬ پال‌مال، لاکی‌استرایک٬ کول، روتمنز، وینستون و کمل را در اختیار دارند.

از لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی بانک مرکزی نشان می‌دهد طی یکسال اخیر شرکت‌های تولید سیگار ۶۹/۶ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌اند که در این بین دو شرکت با عاملیت خارجی‌ها یعنی شرکت BAT پارس و شرکت JTI پارس در مجموع ۷۸ درصد (۵۴/۶ میلیون دلار) ارز ۴۲۰۰ را بین هفت شرکت دریافت کرده‌اند!

*** تحقیق و تفحص مجلس در تبانی برای واردات سیگار

مهر تایید این خبر را ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس زد زمانی که وی خبر از تبانی در شرکت دخانیات ایران داد.

محمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر در مجلس اظهار کرد: اخیراً مدارکی به دست نمایندگان رسیده که نشان از وجود تخلفات گسترده در شرکت دخانیات ایران دارد مدارک مستندات این موضوع به انصاری رئیس کمیته تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات ارائه شده است.

وی ادامه داد: به پیشنهاد رئیس کمیته تحقیق و تفحص قرار شد تا جلسه‌ای با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه برگزار شود چراکه هنوز باید گزارشات جدیدتری ضمیمه گزارشی که هیئت‌ تحقیق و تفحص آماده کرده شود.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس با بیان اینکه گزارشات برخی نمایندگان مجلس از تبانی‌های در شرکت دخانیات است اذعان کرد: یکی از تخلفات و تبانی‌های که در مجموعه دخانیات رخ داده این است که ارز 4200 تومانی به یک شرکت آمریکایی- انگلیسی(B.A.T)(British American Tobacco) که در تهران هم دفتر دارد پرداخت شده تا از زیمباوه و برزیل تنباکو وارد کشور کند.

ابطحی تصریح کرد: طبق گزارش کارشناسی شده این شرکت برای شش ماه آینده خود ذخیره تنباکو داشته است اما ایت شرکت با تبانی اقدام به واردات تنباکو کرده است.

وی در خصوص مطرح شدن موضوع استیضاح وزیر گفت: امیدواریم مدارکی که به هیئت‌ تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات ارجاع شده در گزارش نهایی ذکر و در صحن علنی پارلمان قرائت شود اما اگر این اتفاق رخ ندهد قطعاً این موضوعات را از طریق استیضاح وزیر تعاون پیگیری می‌کنیم.

***دخانیات قبل از دارو، سلامت جامعه را با چالش روبرو می کند

محمد حسین مصدق معاون غذا و دارو داشنگاه علوم پزشکی شهید صدوقی استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا با اشاره به اینکه ابراز هرگونه اظهار نظر غیر کارشناسی در خصوص مشکلات دارویی می تواند موجب دل نگرانی  بیماران به ویژه در بیماران خاص شود تصریح کرد: تاکنون علیرغم مشکلات مالی و غیره با همت مسئولان توانسته ایم در تامین دارو موفق عمل کنیم.

وی با بیان اینکه هزینه برای دخانیات قبل از دارو، سلامت جامعه را با چالش روبرو می کند افزود: هزینه ای که بابت دخانیات در کشور می شود اگر هر چند بخش اندک آن به بخش سلامت ورود پیدا می کرد بسیاری از هزینه هایی که امروز برای دارو می شود کاهش پیدا می کرد.

معاون غذا و دارو داشنگاه علوم پزشکی شهید صدوقی استان یزد  اذعان کرد: امروز مشکلات مالی نه تنها گریبان گیر بخش دارو کشور شده بلکه یکی از موضوعات مورد بحث دانشگاه علوم پزشکی مشکلات مالی در بخش درمان و سلامت است که مثلا در پرداخت هزینه پزشک هم با مشکل روبرو است.

***سود کلانی که کشورهای مدعی سلامت را هم ذوب می کند

وی با بیان اینکه متاسفانه سود کلان دخانیات و سیگار همه کشورهای دنیا را مجذوب خود کرده است عنوان کرد: حتی کشوری مانند سوییس که به سلامتی اهمیت می دهند درگیر مافیای سیگار است اما شاید در کشورهای دیگر بخش اعظمی از سود دخانیات صرف هزینه های سلامت و درمان و به تبع دارو شود اما در کشور ما سلامت فدای سود مافیای دخانیات می شود.

مصدق درخصوص برخی اظهارات در خصوص کمبود داروهای خاص ابراز کرد: تحویل داروهای خاص فقط به بیماران شناسایی شده انجام می شود مثلا دارو بیماری پارکینسون فقط به 850 نفر این نوع بیماری تحویل داده می شود و کس دیگه دسترسی به آن نمی تواند داشته باشد.

این مسئول تامین دارو برای بیماران خاص را ناممکن ندانست و گفت: تاکنون نبوده دارویی برای بیمار خاصی تامین نشود و این موضوع کنترل شده است اما مطمئنا گاهی برای دستیابی به یک دارو نیاز به پیگیری ها شبانه روزی هست.

اما فارغ از همه موضوعات زمانی مافی گری در بازار دخانیات بی نتیجه خواهد ماند که مردم در قبال آن قدعلم کنند و با فرهنگ درست سلامت و نه گفتن به دود دخانیات عرصه را برای سودجویی شرکت ها و مافیای ان تنگ کنند کاری که نیاز به فرهنگ سازی گسترده دستگاه فرهنگی مانند تلویزیون و سینمای ما دارند.

*** ایرانی ها سالیانه 65 میلیارد نخ سیگار مصرف می کنند

وحید جعفری مدیر گروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت یزد در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا مصرف دخانیات را دومین عامل مرگ و میر در کشور عنوان کرد و گفت: سالیانه سیگار مرگ 60 هزار نفر را رقم می زند.

وی افزود: در دنیا بر اساس گزارش ها 7.1 میلیون مرگ به دلیل مصرف مواد دخانی ثبت شده است که 500 هزار نفر از آن ها کسانی بودند که در معرض دود مواد دخانی قرار دارند.

جعفری با بیان اینکه ایرانی ها سالیانه 65 میلیارد نخ سیگار مصرف می کنند تصریح کرد: بنا به گزارشات سال 97 در استان یزد 14 دردص جمعیت مواد دخانی مصرف می کنند که آقایان رتبه 12 و بانوان رتبه 8 را در کشور دارند.

مدیر گروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت یزد عنوان کرد: سالی 10 هزار میلیارد تومان در کشور صرف خرید سیگار می شود در حالی که به اذعان وزارت بهداشت باید دو تا سه برابر یعنی قریب 30 هزار میلیارد برای درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات مصرف شود.

حال با این همه تفاسیر تبانی و گاف بندی برای واردات آن هم سیگار و مواد دخانی هر چه قدر هم سود آوری داشته باشد به ضضرها و آسیب هاب ناشی از مصرف دخانیات نمی ارزد در ضمن اینکه بازی با سلامت مردم به عنوان یک مقوله استراتژیک می توان یک تهدید اجتماعی بزرگ به حساب آید.

هر چند مسئولین و دستگاه های نظارتی وظیفه رسیدگی و جلوگیری از اینگونه تخلفات را دارند اما محور اصلی این حلقه شوم خود مردم هستند تا با نه به سیگار و مصرف مواد دخانی بازار سودآور دخانیات را به مسیری بی فرجام برای مافیای این موضوع تبدیل کنند.

انتهای پیام/س*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.