شناسه : 36363913
مدیر کل منابع طبیعی استان یزد:


مدیر کل منابع طبیعی استان یزد گفت: تخصیص و واگذاری زمین براساس درخواستی که مدیریت امور اراضی از منابع طبیعی انجام می‌دهد صورت می‌گیرد که این درخواست براساس شرایط و ضوابط قانونی مورد بررسی قرار می‌گیرد و به آن پاسخ داده می‌شود.

محمدرضا آخوندی در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، در خصوص حواشی ایجاد شده در زمینه واگذاری زمین‌های مناطق ییلاقی استان یزد به افرادی خاص گفت: تخصیص و واگذاری زمین براساس درخواستی که مدیریت امور اراضی از منابع طبیعی انجام می‌دهد صورت می‌گیرد که این درخواست در اداره کل منابع طبیعی براساس شرایط ، ضوابط قانونی و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی که وجود دارد مورد بررسی قرار می‌گیرد و به آن پاسخ داده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در واگذاری زمین عام یا خاص بودن فرد، قومیت، بومی بودن یا نبودن فرد متقاضی ملاک عمل نیست، افزود: فرد متقاضی که طرحی در زمینه‌های مختلف از جمله گردشگری، کشاورزی و ... دارد ابتدا مجوز این کار را از دستگاه‌های متولی دریافت می‌کند و با مراجعه به اداره امور اراضی درخواست زمینی برای آن فعالیت می‌کند که امور اراضی، به اداره کل منابع طبیعی نامه می‌زند و در خصوص وضعیت زمین درخواستی و فعالیت انجامی در آن جویا می‌شود که منابع طبیعی  پس از بررسی نظر خود را در این زمینه اعلام می‌کند.

با درخواست اخیر واگذاری زمین به فردی خاص به دلایل فنی مخالفت شده است

مدیر کل منابع طبیعی استان یزد ادامه داد: چنانچه منابع طبیعی براساس ضوابط قانونی نظر مثبت در خصوص زمین و فعالیت انجامی در آن داشته باشد، اداره امور اراضی به عنوان دبیرخانه ، باید مجوزهای دیگر واگذاری زمین را از سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها دریافت کند و چنانچه نظر دیگر سازمان‌ها نیز دراین خصوص بلامانع بود، درخواست متقاضی در کارگروه زیربنایی با حضور نماینده دستگاه‌های مختلف بررسی و سپس به شورای برنامه ریزی استان می‌رود.

آخوندی با اشاره به مطالبی که در خصوص واگذاری زمین به فردی خاص مطرح شده است، گفت: با درخواستی که در این زمینه بوده به دلایل فنی مخالفت شده است و زمینی واگذار نشده است و در بررسی درخواست‌ها در منابع طبیعی هیچ گاه فرد، وابستگی آن به نهاد خاص، جنسیت یا از این نوع موارد ملاک عمل نبوده است.

تشکیل 700 پرونده در خصوص تعرض به اراضی ملی استان یزد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گشت‌هایی که در مناطق ییلاقی برای جلوگیری از تصرف به اراضی ملی وجود دارد، افزود: در سال گذشته نزدیک به 700 پرونده در خصوص تعرض به اراضی ملی در محاکم قضایی تشکیل شد و تقریبا نزدیک به 400 هکتار از اراضی نیز رفع تصرف و خلع ید شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان یزد ادامه داد: برخی ساخت و ساز در مناطق ییلاقی و روستایی استان وجود داشته که از نظر مردم تصرف به اراضی ملی قلمداد می شده اما اینگونه نبوده است احتمال دارد فردی نسبت به اراضی دولتی اعتراض داشته و دراین خصوص شکایتی کرده و  دولت در زمینه محکوم شده باشد و رای به نفع فرد صادر شده باشد که مجوز ساخت و ساز را دارد.

آخوندی خاطر نشان کرد: همه شهروندان و هم استانی‌ها باید به طبیعت احترام بگذارند تا طبیعت نیز به ما احترام بگذارد، این قهر طبیعت که در حوادث سیل اخیر دیده می‌شود نتیجه نامهربانی و تجاوز ما به طبیعت است که آن را دستخوش تغییر کرده است و مردم چنانچه تخلف یا موردی را در این زمینه تعرض و تصرف به اراضی ملی مشاهده کردند می‌توانند آن را به شماره رایگان 1504 به صورت شبانه روزی گزارش کنند.

انتهای پیام/

 

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.