شناسه : 10265413
برای تصمیم گیری درباره دفن ۸ شهید گمنام در امیرچخماق؛


همه نگاه‌ها به جلسه صبح امروز (۲۹ آذرماه) شورای تامین استان یزد بود. جلسه‌ای که قرار بود درباره دفن ۸ شهید گمنام در میدان تاریخی امیرچخماق تصمیم‌گیری کند. به گفته یک منبع موثق و تائید عضو نمایندگان استان یزد، این جلسه بدون حصول نتیجه پایان یافته‌است.

به گزارش یزد آوا به نقل از یزد رسا، شنیده‌ها حاکی از آن است که جلسه شواری تامین استان که برای بررسی موضوع دفن 8 شهید گمنام در میدان تاریخی امیرچخماق برگزار شده بود، بدون نتیجه پایان یافت. با این‌حال مدیر روابط عمومی استانداری درباره نتیجه این جلسه اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

به گزارش CHN شب گذشته، علی‌رغم مخالفت سازمان میراث فرهنگی، کمیته جستجوی مفقودین ستاد نیروهای مصلح، اقدام به حفر قبر برای دفن 8 شهید گمنام کرد. هرچند رئیس اداره کل میراث فرهنگی یزد شخصا در محل حاضر شد تا جلوی ادامه فعالیت آن‌ها گرفته شود، اما قبرها کنده شد و قرار است سه‌شنبه شهدا تدفین شوند.

یک منبع موثق در شهر یزد، به خبرگزاری میراث فرهنگی گفت که جلسه شورای تامین استان ساعتی پیش (امروز 29 آذرماه) به پایان رسیده و نتیجه‌ای نداشته است.

به گفته این منبع موثق اعضای شورای تامین استان که شامل، استاندار، فرماندار، معاون سیاسی و عمرانی استانداری و مدیرکل میراث فرهنگی یزد، رئیس نیروی انتظامی، دادستان و .... هستند، درباره دفن 8 شهید گمنام در میدان تاریخی امیرچخماق به نتیجه نرسیده و به همین علت جلسه‌ دیگری میان نمایندگان استان با امام جمعه یزد برگزار شده‌است.

محمدرضا تابش، عضو مجمع نمایندگان استان یزد با اشاره به اتمام جلسه صبح شورای تامین استان، به CHN‌ گفت: «جلسه به نتیجه قطعی نرسید و قرار است ادامه جلسه عصر امروز با حضور نماینده ولی فقیه در استان یزد برگزار شود و نتیجه‌گیری نهایی حاصل شود.»

نماینده اردکان تاکید کرد: «حفظ مقام والای شهیدان از وظایف ماست و باید به این جایگاه احترام بگذاریم. بر همین اساس نباید کاری کنیم که جایگاه شهدا زیر سوال برود و موجبات ناراحتی و تکدر خاطر خانواده شهدا را فراهم آوریم. شاید چنین تصمیم هایی باعث ناراحتی خانواده شهدا شود که باید از آن جلوگیری کرد.»

 

حفاری به منظور کندن قبر شهدا انجام گرفته‌است


او در ادامه گفت که به هر حال تصمیم گیری درباره این جریان برعهده مقامات استانی گذاشته شده و آنها هستند که در این باره تصمیم نهایی را خواهند گرفت. ما منتظریم تا ببینیم مسئولان استان و شورای تامین قرار است چه تصمیمی برای این موضوع بگیرند.

داوود پاک‌طینت، مدیر کل روابط عمومی استانداری یزد اما با اظهار بی‌اطلاعی درباره نتیجه جلسه تامین شورای استان می‌گوید که قرار است تا ساعتی دیگر نتیجه جلسه علنی شود.

وی درباره نظر استان نسبت به دفن شهدا در میدان تاریخی امیرچخماق گفت: «استانداری به دلیل مخالفت سازمان میراث فرهنگی با اجرای طرح مخالف است. استان در جهت انجام امور در چهارچوب قانونی گام برمی‌دارد و از آن‌جایی که قوانین میراث فرهنگی در این موضوع اجابت نشده،‌ استانداری نیز با اجرای طرح مخالفت است.»

وی در ادامه تاکید کرد: «استانداری نگران بی‌حرمتی به شهداست؛ زیرا محل انتخاب شده، مناسب دفن شهدا نیست!!!.»

 

ادعاهای مضحک میراث

پیش از این مدیر کل میراث فرهنگی یزد به سه دلیل با دفن شهدای گمنام در میدان تاریخی امیرچخماق مخالف کرده بود. وی درباره این سه دلیل گفته بود: «نخست این‌که طبق ضوابط و قوانین حاکم بر ثبت اماکن تاریخی هر گونه دفن اموات در این قبیل اماکن یا محوطه‌‌های تاریخی ممنوع است. دوم آن‌که فعالیت‌های پژوهشی در محدوده امیرچخماق، اعمم از فعالیت‌های باستان‌شناسی آن تکمیل نشده و به همین علت هرگونه حفاری به هر دلیلی منجر به مخدوش شدن لایه‌های باستانی و تداخل در روند مطالعات علمی است؛ و سوم آن‌که خود مجموعه امیر چخماق دارای طرح نجات بخشی است. همانطور که می‌دانید احتمال ریزش یکی از مناره ها وجود دارد که برای جلوگیری از بحث تخریب آن باید طرح هایی اجرا شود. به عنوان مثال ممکن است نیاز به گودبرداری و سایر اقدامات حفاظتی و مرمتی داشته باشد.»

به گزارش خبرنگار یزد رسا، باید از مسئولین میراث این سوال را پرسید که آیا  حفر یک متر زمین در فاصله بیش از بیست متری از مناره های تکیه امیرچخماق لایه باستانی را بیشتر تخریب می کند یا آبنما و حوضی که در مجاورت این میدان تاریخی ایجاد شده است.

گفتنی است برخی مسئولین استان حتی با ادعای خود مبنی بر اینکه لازم است برخی از گوشه های میدان امیرچخماق را گود برداری شود نیز دلیل قبلی خود را نقض کرده اند!

 باید از کسانی که به بهانه قانون مانع تراشی می کنند پرسید چرا کسی وقتی فرزندان ایران با سن کمتر از 18 سال به جبهه ی حق علیه باطل شتافتند کسی از سن قانونی سئوال نکرد؟ و امروز با پشت میز نشینی قانون را برای شهدا علم می کنید؟

باید به بهانه جویی برخی که تدفین شهدا در بنای ثبت شده ملی را، غیر قانونی می پندارند  یاد آور شد، تدفین پیکر مطهر شهدا در تپه های هزارساله اقبالیه و کاروان سرای شاه عباسی قزوین و اخیرا در میدان تاریخی ارگ تهران که ثبت جهانی است گویای قانونی بودن این اقدام فرهنگی است.

باید به افرادیکه اینگونه افراد اجرای این اقدام فرهنگی  را با مجازات اسلامی  همراه می دانند گفت پس در این صورت اگر کسی قراراست مجازات شود باید مسئولین میراث فرهنگی استانی را مجازات کنند موجبات کلنگ زنی تدفین شهدا در کاروان سرای شاه عباسی قزوین و غیره را فراهم کرده اند!

باید دید آیا ننگ مخالفت برخی از مسئولین استان با تدفین شهدا در میدان امیر چخماق برپیشانی مسئولین استان باقی خواهد ماند و یا...

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.