شناسه : 10636657
گزارش

۴هزار میلیارد تومان «یارانه تولید» پرید؟


در حالی دولت مصوب کرده بود امسال ۵۷۰۰میلیارد تومان یارانه تولید پرداخت شود که بنا به گفته نوبخت تاکنون ۵۰۰میلیارد تومان پرداخت شده و طیب‌نیا هم از پرداخت ۱۰۰۰میلیارد تومان تا پایان سال خبر داد، یعنی تکلیف ۴۰۰۰ میلیارد دیگر معلوم نیست.

به گزارش یزد آوا خبرگزاری تسنیم، اوایل شهریور ماه امسال بود که نوبخت سخنگوی دولت خبر اختصاص یارانه 5‌هزار و 727 میلیارد تومانی به بخش تولید را اعلام کرد. براساس این مصوبه قرار شد از این میزان هزار و 200 میلیارد تومان به وزارت صنایع برای کمک به بخش‌های صنعتی، یک‌هزار میلیارد تومان برای وزارت جهاد کشاورزی جهت کمک به تولید محصولات کشاورزی و برقی کردن چاه‌ها، 500 میلیارد تومان به وزارت نیرو، 450 میلیارد تومان به وزارت راه و شهرسازی و همچنین 750 میلیارد تومان به وزارت کشور برای کمک به بخش حمل‌ونقل عمومی اختصاص پیدا کند.

دو ماه از ابلاغ این مصوبه گذشت اما بخش تولید هیچ یارانه‌ای دریافت نکرد، وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی اصلی بخش تولید در آن روزها عدم اختصاص یارانه به بخش تولید را کوتاهی سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام می‌کرد به‌نحوی که صالحی‌نیا معاون امور صنایع وزارت صنعت در گفت‌و‌گو با تسنیم گفته بود: "دولت اختصاص یارانه به واحدهای تولیدی را تصویب کرده است و حتی آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور آن را ابلاغ هم نموده اما ما منتظر مراحل ابلاغ و پرداخت این منابع از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری هستیم".

اظهارات وزارت صنعت در خصوص عدم اختصاص یارانه به بخش تولید باعث شد تا نوبخت به ارائه توضیحاتی در این رابطه بپردازد و در گفت‌وگو با تسنیم بگوید: "وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با نظام بانکی کشور هماهنگی لازم برای اجرای این امر را انجام دهد، اما معاونت برنامه ریزی تعهد و تضمین می‌کند که این مابه‌التفاوت نرخ سود را پرداخت نماید".

وی در آن مقطع اعلام کرد: "از همین فردا (18 آذرماه) هر یک از آنهایی را که سررسیدش رسیده باشد معاونت برنامه ریزی پرداخت می‌کند اما در ابتدا باید تعهد و تضمین‌هایی انجام شود که این امر نیز اجرایی خواهد شد. البته اگر تولیدکنندگان تصور می‌کنند که  1200 میلیارد تومان به‌صورت نقدی به آنها ارائه می‌شود باید بگویم این موضوع خلاف قانون است".

در نهایت اخیراً نوبخت در همایش اقتصاد ایران اعلام کرده که تاکنون 500 میلیارد تومان از یارانه‌ تولید از طریق تقبل و تضمین مابه‌التفاوت تسهیلات ارزان‌قیمت پرداخت شده و تا پایان سال مابقی منابع را هم پرداخت خواهیم کرد.

هرچند به‌اعتقاد تولیدکنندگان این منابع در اختیار صنایع بزرگ قرار گرفته و هنوز تولیدکنندگان متوسط و کوچک در انتظار دریافت یارانه هستند اما با یک حساب و کتاب می‌توان گفت که دولت باید تا پایان سال 5هزار میلیارد تومان دیگر یارانه به بخش تولید بدهد.

این در حالی است که امروز وزیر اقتصاد از دستور رئیس جمهور برای پرداخت 1000 میلیارد تومان یارانه تولید تا پایان سال خبر داد، یعنی تکلیف 4000 میلیارد تومان مابقی یارانه تولید معلوم نیست و گویی دولت از پرداخت این رقم منصرف شده است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.