شناسه : 10349933
محمدجواد لاریجانی:


لاریجانی با تاکید براینکه بحث ما در اینجا بحث کینه توزانه نسبت به اشخاص و افراد نیست، گفت: بحث ما در مورد پاسداری از شرایطی است که دیگر اجازه ندهد چنین خیانتی به منافع ملت ما صورت بگیرد.

 به گزارش یزد آوا به نقل از ایسنا، محمدجواد لاریجانی در اولین سالگرد درگذشت استاد علی اکبر پرورش که در گلزار شهدای اصفهان برگزار شد، مرحوم پرورش را افتخاری برای کشور، نظام اسلامی و مردم پرافتخار استان اصفهان دانست و گفت: راه و روش مرحوم پرورش باید الگو و مدلی برای نسل گذشته و نسل حال و آینده انقلاب اسلامی باشد.

 

 

لاریجانی با بیان اینکه بیش از سی سال با مرحوم پرورش محشور بوده است و در همه این سال‌ها او را وفادار به تعالیم اسلام اهل بیت و انقلاب اسلامی دیده است به تشریح چهار ویژگی از این چهره برجسته انقلاب پرداخت که از او یک شخصیت استثنایی و منحصر به فرد ساخته بود.

 

 

رئیس پژوهشکده دانش های بنیادی در تشریح این ویژگی ها گفت: مرحوم پرورش اولا اسلام را خوب فهمیده بود، ثانیا به فهم درستی که از اسلام و دینش رسیده بود به درستی عمل می کرد، ثالثا اسلامی را که خوب فهمیده وعمل می کرد، خیلی خوب تبلیغ می کرد و چهارم برای اقامه دین تلاش می کرد و هیچ فرصتی را در این مسیر تباه نمی کرد.

 

 

لاریجانی با بیان اینکه مرحوم پرورش را از زمانی که شناخته، به این ویژگی‌ها متصف بوده و تا آخرین روزهای حیات نیز همچنان از آنها برخودار بوده است، گفت: انقلاب همه چیز مرحوم پرورش بود و او به انقلاب نه به عنوان یک حادثه تاریخی، بلکه به مثابه یک تجربه تاریخ ساز ملت ایران نگاه می کرد که هر روز در حال رشد و شکوفایی است.

 

 

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: مرحوم پرورش یکی از کسانی بود که به درستی متوجه اهمیت تجربه تاریخ ساز ملت ایران یعنی بنای یک نظام سیاسی، مدنی بر پایه عقلانیت اسلامی و نهضت بیداری اسلامی شده بود و دریافته بود که همین تجربه است که باعث شده، ایران از یک کشور تو سری خور دست نشانده غربی ها به یکی از پیشرفته ترین و موثرترین کشورهای منطقه تبدیل شود و الهام بخش نهضت بیداری اسلامی شود.

 

 

لاریجانی با بیان اینکه یکی از نکات درس آموز زندگی مرحوم پرورش محصور نکردن انقلاب در یک رویداد تاریخی بود، گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری نیز اشاره فرمودند همین امروز هم می‌توان انقلابی بود. یعنی می‌توان به نسل امروز هم صفت انقلابی را اطلاق کرد حال آنکه برخی به اشتباه گمان می کنند انقلابی بودن صفتی است که فقط مختص افراد حاضر در سال 57 است.

 

 

نماینده پیشین مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: نسل امروز باید بداند که تجربه تاریخ ساز ملت ایران در بنای یک نظام سیاسی و مدنی مبتنی بر عقلانیت اسلامی منحصر در یک روز یا تاریخ خاص نیست بلکه این نسل هم می‌تواند انقلابی باشد و شرط آن این است که به این تجربه باور داشته باشد و برای شکوفایی آن، تلاش کرده و جانفشانی کند.

 

 

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه تشریح این تجربه تاریخ ساز ملت ایران گفت: همه تجربه ها باید ارزیابی بشوند و تجربه ملت ایران نیز از دو منظر داخلی و خارجی قابل ارزیابی است.

 

 

وی افزود: یک ارزیابی کارکردی از بیرون است. کاری که غربی ها و حتی بدترین دشمنان ما هم در ارزیابی خود وقتی به این تجربه نگاه می کنند اذعان می کنند که ایران پیشرفت کرده است و دیگر آن کشور دست نشانده و ضعیف گذشته نیست.

 

 

رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی با انتقاد از گفتمان ضعیفی که پیرامون دستاوردهای هسته ای ایران مطرح می شود گفت: با موضوع هسته ای و سرمایه گذاری که کشور در این حوزه کرده نباید سطحی یا احساسی برخورد کرد. کشور ما در توسعه این فناوری و دانش مربوط به آن یک تصمیم مهمی گرفته و در مسیر این تصمیم گیری بیش از 25 سال و بعضا 30 سال مستمرا کار کرده است این درست نیست که برخی از دوستان ما این تجربه را به سادگی تخطئه کرده و نه تنها منکر دستاوردها و تاثیرات مثبت آن روی سایر علوم در کشور شوند بلکه ادعا کنند مضر به منافع ملی ما بوده است.

 

 

لاریجانی گفت: اینکه گفته می شود تلاش ما در حوزه هسته ای بی فایده بوده است، از لحاظ حرفه ای درست نیست چون گذشته از اینکه دست‌یابی به انرژی هسته ای به خودی خود کار بسیار عظیمی است و کشور ما نمی تواند از این دسترسی محروم باشد، این حوزه از تکنولوژی به 150 حوزه دیگر از دانش مربوط می شود و عملا پیشرفت در این حوزه، باعث پیشرفت و توسعه همه آن 150 حوزه دیگر از علوم و فنون می شود که طیف وسیعی را از کشاورزی گرفته تا پزشکی و تا حوزه های دیگر زندگی انسان را در بر می گیرد.

 

 

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه حوزه دانش هسته ای محدود به بخش انرژی نیست گفت: مثلا قسمتی که مربوط به تشعشعات هسته ای و استفاده از پرتوهای مختلف است که در شتابگرها از آن استفاده می شود(سایکلوترون) خود یک دنیای وسیع دیگری از حوزه هسته ای است که ایران در این زمینه هم تصمیم استراتژیک گرفته و از زمان ریاست جمهوری اقای خاتمی در برنامه توسعه چهارم، تاسیس شتاب گر ملی به عنوان یک طرح بزرگ تصویب شده و هم اکنون با حمایت دولت و نهادهای مربوطه خوشبختانه مراحل اولیه خود را به خوبی طی می کند.

 

 

لاریجانی افزود: بنابراین سرمایه گذاری ها و دستاوردهای ما در حوزه هسته ای نه تنها بی فایده نبوده بلکه بسیار مفید بوده و هیچ تصمیم و اقدامی در این زمینه تصادفی یا بدون توجیه نبوده است.

 

 

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: اگر از من بپرسید، من معتقدم در این زمینه حتی سرمایه گذاری کمی کرده ایم و انشالله دولت برای توسعه این حوزه از علوم و فنون چند برابر گذشته سرمایه گذاری خواهد کرد و ما اصلا نباید به کارشکنی ها و حرف های از روی حدق و دشمنی دشمنان خارجی در این خصوص توجه کنیم.

 

 

عضو پیشین شورای عالی امنیت ملی کشور با اشاره به برخی اظهارنظرها در این خصوص که سرمایه‌گذاری در حوزه هسته‌ای و توسعه در این حوزه سبب به خطر افتادن امنیت کشور شده است، گفت: این افراد احتمالا تصور درستی از این مقوله ندارند و حقیقت این است که پیشرفت‌های هسته‌ای ما در کنار سایر توانمندی‌ها دفاعی سد سکندری برای کشور در مقابل تهدیدهای صهیونیست‌ها و غرب صهیونی ایجاد کرده است.

 

 

لاریجانی گفت: آن کسی که می گوید پیشرفت های هسته‌ای را رها کنیم تا راحت شویم، نمی داند که پیشرفت های هسته ای را که هیچ اسلام را که هیچ، حتی اگر استقلال را هم رها کند، تازه آن وقت اول گرفتاری و بردگی ملت ما خواهد بود و این ملت این تجربه ننگین را داشته است و اساسا تجربه انقلاب اسلامی برای از بین بردن این بردگی بود و همین تجربه بود که به ما راه استقلال و روی پای خود ایستادن و آقا بودن را آموخت.

 

 

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به روحیه خستگی ناپذیر مرحوم پرورش در همه مراحل سخت و نفس گیر انقلاب گفت: به گمانم برخی از افراد متعلق به نسل قدیم مقداری خسته شده اند و توصیه من این است که بروند خود را بازنشسته کنند و بگذارند نسل جدید با شور وشوق و انگیزه خدمت بیشتر پای به میدان بگذارند و این تجربه بزرگ ملت ایران را جلو ببرند.

 

 

دبیر ستاد حقوق بشر در تبیین پایه های تئوریک این تجربه تاریخ ساز ملت ایران گفت: ما عقلانیت اسلامی را برای بنای نظام سیاسی و مدنی خود به خدمت گرفتیم که ریشه در مکتب اهل بیت دارد و در واقع اسلام اهل بیت(ع) است و سه اصل اساسی دارد. نخست آنکه اسلام دینی زنده است و مندرس نیست. دوم اینکه اسلام دین جهانشمول است و برای همه انسانها و برای بشریت است و سوم اینکه فقط شامل حوزه خصوصی نیست بلکه احکام دین شامل حوزه عمومی و حکومت می شود.

 

 

لاریجانی یکی از مشکلات جریان های سیاسی کشور را آلوده شدن به تفکر سکولار دانست و گفت: آنها می گویند اسلام چیز خوبی است اما برای نماز و روزه نه برای حکومت و همین جریان متاسفانه می خواست با سوء استفاده از انتخابات سال 88 در صورت موفقیت دست به کودتا بزند و نظام اسلامی را به یک دیکتاتوری سکولار تبدیل کند که نمونه های آن در همسایگی ما هست و صرفا یک لعابی از اسلام روی خود کشیده است.

 

 

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه در آستانه 9 دی هستیم، گفت: 9 دی تبلور بصیرت سیاسی ملت ایران و حادثه مهمی است که باید ان را به یک تجربه که توانمندی نظام را در مقابل چالش‌های بیرونی افزایش می دهد تبدیل کنیم. به نظر من فتنه 88 از جهت اشخاص، خیلی اهمیت ندارد. مهم، درک درست این موضوع این است که بروز انحراف در فهم دین در یک گرایش سیاسی، آن را به نفاق عملی کشاند و این نفاق عملی، آن ها را به خروج در برابر حکومت مشروع وادار کرد.

 

 

لاریجانی با اشاره به اینکه فتنه 88 به چراگاهی برای تمام دشمنان اسلام و ملت ما تبدیل شده و همه آنها از رژیم صهیونی و دولت آمریکا که دشمن ترین دشمنان ما در سه دهه گذشته بوده است گرفته تا منافقان و تروریست‌هایی که دستشان به خون ملت آغشته است سر این سفره گرد آمدند، گفت: درس مهم و حیاتی که همه باید از فتنه 88 و پس از آن از حماسه 9 دی بگیریم این است که دیگر اجازه ندهیم چنین سفره شومی در کشور ما پهن شود.

 

 

نماینده اسبق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احترام گذاشتن به فکر دیگران حتی فکر سکولار هم جزیی از طبیعت انقلاب ما است، گفت: ما به افکار دیگران احترام می گذاریم اما هیچکس نباید از قوانین کشور سوء استفاده کند. انتخابات ریاست جمهوری برای انتخاب فردی از سوی ملت است که با همه وجود قسم یاد می کند، تجربه بزرگ ملت ما را که همان بنای یک نظام سیاسی مدنی بر پایه عقلانیت اسلامی است، برای مدت چهار سال به جلو ببرد و آن را توسعه بخشد نه اینکه از فرایندها و مکانیزم های انتخاباتی برای تغییر این تجربه و کودتا و تغییر نظام اسلامی و تبدیل آن به یک دیکتاتوری سکولار استفاده کند.

 

 

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: فتنه 88 نه تنها خروج بر حاکم مشروع بود که اقدامی خلاف عقل و شرع و اخلاق است، بلکه اگر خدای نکرده موفق می شد می توانست زمینه را برای کودتا و تبدیل نظام اسلامی به یک نظام دیکتاتوری سکولار آماده کند که البته مردم ما با تدبیر و شجاعت رهبری در مقابل این انحراف و توطئه بزرگ شجاعانه ایستادند و آن را خنثی کردند.

 

لاریجانی با تاکید براینکه بحث ما در اینجا بحث کینه توزانه نسبت به اشخاص و افراد نیست، گفت: بحث ما در مورد پاسداری از شرایطی است که دیگر اجازه ندهد چنین خیانتی به منافع ملت ما صورت بگیرد.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.