بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 10045689
پس از حذف ایرانیان مقیم خارج؛

مصباحی مقدم: دولت به دنبال حذف تدریجی پردرآمدها از دریافت یارانه است


مصباحی مقدم عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از اقدام دولت برای حذف تدریجی خانوار های با درآمد بالا از دریافت یارانه نقدی خبر داد.

به گزارش یزد آوا؛ حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: معتقدم دولت باید هدفمندی یارانه‌ها را هر سال به صورت پیاپی دنبال کند تا وقفه‌ای در اجرای این قانون ایجاد نشود.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: وقفه‌ای که سه سال قبل در اجرای این قانون ایجاد شد، به ضرر این قانون و اهداف بلند آن بود.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: موضع گیری هایی را برخی از مسئولان دولتی مبنی بر اجرای قانون هدفمندی با شیب بسیار ملایم داشته اند که با روح قانون هدفمندی در تضاد است.

وی افزود: روش و رفتاری که در دولت آقای هاشمی و خاتمی در حذف یارانه‌ها وجود داشت، متاسفانه فایده‌ای که دربر نداشت، برای کشور ضرر و زیان هم داشت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح اشتباهات دولت سازندگی و اصلاحات در حذف یارانه‌ها گفت: این دولت‌ها دائما شوک قیمتی را پدید می‌آوردند بدون اینکه تاثیری در مدیریت مصرف داشته باشند. ما معتقدیم باید روشی را دنبال کنیم که اگر برای مردم هزینه به وجود می‌آورد، برای عموم و کشور فایده نیز داشته باشد.

وی ادامه داد: برای این منظور باید اصلاح قیمت‌ها به گونه‌ای بوده که برای بخش تولید و مصرف اثربخش باشد و موجب شود تولیدات ما به سمت تولیدات با مصرف کمتر انرژی جهت‌گیری شود تا مصرف‌کنندگان نیز مصرف خود را متعادل‌تر کنند که این امر با اصلاح جدی قیمت امکان‌پذیر است نه افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت.

مصباحی‌مقدم اظهار داشت: درست است که با اجرای این روش ممکن است در کوتاه مدت قیمت‌ها افزایش یافته و مردم را نگران کند، اما بررسی‌های اجرای دو دوره قبل قانون هدفمندی یارانه‌ها نشان می‌دهد که اصلاح قیمت‌ها سهم بسیار کمی در تورم دارد.

وی تصریح کرد: این تصور اشتباه است که اگر 50 تا 60 درصد قیمت‌ها اصلاح شود، دچار مشکل تورم 50 تا 60 درصدی می‌شویم؛ مصرف انرژی در مصارف خانوار به اندازه‌ای نیست که آنها را دچار مشکل کنیم.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: در دور اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال 89 قیمت برخی کالاها 100 درصد تا 200 درصد افزایش یافت اما اثر آن در تورم فقط 10 درصد بود؛ بنابراین جای نگرانی جدی وجود ندارد.

رئیس سابق کمیسیون برنامه و بودجه گفت: دولت اعلام کرده که به صورت تدریجی تعدادی از خانوارهای با درآمد بالا را از دریافت یارانه نقدی حذف می‌کند؛ البته ما از آمار دقیق آن اطلاعی نداریم.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.