بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 34307870
در حاشیه تخریب چندباره تاسیسات انتقال آب به یزد؛

منابع آبی «انفال» است و در تملک منطقه خاصی نیست


سرمایه‌های آبی نیز همچون منابع نفت و گاز و معادن و ... جزو سرمایه‌های ملی هستند و صرف قرارگرفتن و یا عبور از یک شهر و استان، مجوزی برای ادعای تملک نمی‌شود.

یزد آوا به نقل از یزدرسا؛ ایران اسلامی کشوری است یکپارچه با مردمانی متحد که توانسته‌اند علیرغم همه مشکلات و توطئه‌ها، درسایه همدلی و هم‌افزایی کشور را با شتابی درخور در مسیر رشد و تعالی به پیش رانند و به قله‌های پیشرفت و اعتلا، نزدیک و نزدیک‌تر کنند. توفیقات جمهوری اسلامی در دهه‌های اخیر علیرغم انبوه توطئه‌ها و فشارهای بی‌سابقه جهانی مرهون همین اتحاد قاطبه ملت حول ایران اسلامی است. از این روست که مهم‌ترین هدف دشمنان قسم خورده خارجی و بدخواهان داخلی دهه‌های اخیر، تفرقه‌افکنی بین آحاد ملت بوده است تا در سایه سست کردن اتحاد بین مردم ایران بتوانند سد قدرتمند مردم را بشکنند و راه را برای تحقق نقشه‌های شوم خود هموار سازند.

 برخی حرکت‌های اعتراضی اخیر در برخی مناطق کشور، به نوعی در جهت تحقق خواست کسانی است که از اعتلای ایران و ایرانی به خشم می‌آیند و نمی‌توانند عزت و به‌روزی ایرانیان را ببینند. حمله به خطوط انتقال آب شرب به استان یزد در ماه های اخیر که چندین بار تکرار شد، نمونه‌ای از این اقدامات نسنجیده و خلاف امنیت ملی است که هرچند ناخواسته اما به وضوح آب به آسیاب دشمن ریختن است.

این گونه اقدامات، هم خلاف قانون و هم خلاف شرع است. چه این که سرمایه‌های آبی نیز همچون منابع نفت و گاز و معادن و ... جزو انفال و سرمایه‌های ملی هستند و در تملک هیچ شهر و منطقه خاصی قرار ندارند و صرف قرارگرفتن در محدوده جغرافیایی یک شهر و استان، مجوزی برای ادعای تملک نمی‌شود. بنابراین اگرچه عمده منابع نفت و گاز کشور در بوشهر و خوزستان قرار دارند و بخش مهمی از درآمد ایران را تامین می کنند، اما صرف قرارداشتن این منابع حق مالکیتی برای مردم خوزستان و بوشهر ایجاد نمی کند و مردم این استان‌ها نمی توانند مدعی مالکیت این منابع خدادادی و درآمد حاصل از آن باشند. از باب نمونه ای دیگر می توان به انبوه معادن سنگ آهن در استان یزد اشاره کرد که کارخانه های فولاد کشور از جمله کارخانه های عظیم مستقر در استان اصفهان را تغذیه می کند. با این همه مردم استان یزد حق مالکیتی بر این منابع ندارند؛ چه این که معادن هم جزو انفال و بخشی از سرمایه حکومت اسلامی است و به هیچ شهر و منطقه خاصی تعلق ندارد. منابع آبی نیز دقیقا از همین قانون شرعی تبعیت می کند. به عبارتی منابع آبی نظیر رودخانه ها هم جزوی از انفال و سرمایه ملی به شمار می ایند که باید با تدابیر حاکمیتی تخصیص یابند و صرف سرچشمه گرفتن یا عبور از شهر و منطقه ای خاص، هیچ حق خاصی برای مردم آن شهر و منطقه به وجود نمی‌آورد. از این روست که اقدام اخیر و چندباره بخشی از شهروندان اصفهان در تخریب تاسیسات انتقال آب آشامیدنی به استان یزد، افزون بر این که اقدامی غیراخلاقی و نکوهیده شمرده می‌شود، به لحاظ شرعی و قانونی نیز هیچ محملی ندارد.

در این باره گفتنی ها بسیار است.... 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.