شناسه : 36588804
رئیس آموزش وپرورش استثنایی یزد خبر داد


رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان یزد گفت: سنجش سلامت نوآموزان در پایگاه های سنجش از 2 تیرماه جاری آغاز و تا پایان شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

مصطفی پایدار در گفتگو با خبرنگاریزد آوا در خصوص طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان گفت: از 25 خرداد ماه روند ثبتنام در مدارس آغاز می شود و بر اساس نوبت دهی که انجام می شود از دوم تیر ماه نیز طرح سنجش سلامت دانش آموزان آغاز می شود.

وی اظهار داشت: هنگام مراجعه والدین برای ثبتنام در مدارس ، نوبت‌گیری سنجش سلامت نیز از طریق سیستم الکترونیکی توسط خود مسئولین مدارس انجام و به نزدیک‌ترین پایگاه سنجش ارجاع داده می شوند.

پایدار با بیان این که امسال 15 پایگاه اولیه در سطح استان و یک پایگاه تخصصی در مرکز استان برای ارزیابی دانش‌آموزان اول دبستان و همچنین پیش دبستانی‌ها آماده فعالیت هستند اعلام کرد: پیش بینی می شود امسال 25 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی در پایگاه های سنجش سلامت مورد ارزیابی قرار گیرند.

خانواده ها طبق برنامه زمانبندی شده مراجعه کنند

وی با بیان این که ارزیابی ها در دو مرحله اولیه و تخصصی انجام می شود ادامه داد: در مرحله اولیه ارزیابی های بهداشتی، بینایی، شنوایی، دهان و دندان، معاینات پزشک عمومی، آمادگی و پایش تحصیلی و... انجام می شود و در صورتی که دانش آموز در هر کدام از این موارد حد نصاب را نداشته باشد برای مرحله ارزیابی تخصصی معرفی می شود.

رئیس آموزش و پرورش استثنائی یزد  مراجعه به موقع والدین برای سنجش فرزندشان را ضروری دانست و اظهار داشت: در هر پایگاه در روز 39 نفر را باید ارزیابی کنند، مراجعه کنندگان باید طبق برنامه زمانی در پایگاه حضور پیدا کنند و اگر کسی دیرتر بیاید نظم کاری بهم خواهد خورد و اگر در تاریخی که مشخص شده مراجعه نکند لغو نوبت می خورد و باید مجدداً نوبت گیری کند و جریمه لغو نوبت را نیز پرداخت کند.

مدارک مورد نیاز هنگام مراجعه

پایدار با بیان این که از سوی وزارت آموزش و پرورش هزینه طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان ۳۰ هزار تومان تعیین شده است اظهار داشت: هنگام مراجعه اصل شناسنامه دانش آموز و والدین، یک قطعه عکس 3*4، کارت واکسیناسیون کامل که قبل از مراجعه به پایگاه سنجش باید به مراکز بهداشتی مراجعه کنند و معرفی نامه از دبستان محل تحصیل که به صورت الکترونیکی در سامانه سنجش صادر می شود را باید به همراه داشته باشند.

وی با اعلام این که 10 تا 15 درصد از بچه ها دچار نارسایی‌های جسمی، ذهنی و رشدی هستند؛ گفت: تشخیص و شناسایی به موقع ناراحتی‌های جسمی و روحی کودکان، پیشگیری از بروز و تشدید بیماری‌ها، ارزیابی وضعیت آمادگی تحصیلی نوآموزان، تشخیص به موقع کودکان با نیاز های ویژه  و جای دهی صحیح آن‌ها در نظام آموزشی و همچنین جلوگیری از افت تحصیلی از اهداف اجرای این طرح می باشد.

خانواده ها کودک را از سنجش نترسانند

یایدار در توصیه به خانواده ها گفت: قبل از مراجعه به پایگاه های سنجش کودک خواب و استراحت کافی داشته باشد و خسته و گرسنه نیز نباشد زیرا این موارد می تواند در عملکرد کودک اثر نامطلوب بگذارد. همچنین بعضی خانواده ها استرس دارند که این استرس و ترس را به کودک نیز منتقل می کنند از این رو توصیه می کنیم خانواده ها از به کاربردن کلمه تست، آزمون و جملاتی که موجب اضطراب کودک شود خودداری کنند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.