شناسه : 36109046
عضو کمیسیون عمران شورای شهر یزد:


عضو کمیسیون عمران شورای شهر یزد گفت: افزایش عوارض بر مبنای نرخ تورم، قاعده شهرداری‌ها است. با این حال برای سال آینده، افرادی که به قانون عمل می‌کنند و برای دریافت مجوزهای لازم به شهرداری مراجعه می‌کنند با افزایش نامتعارفی روبرو نخواهند بود.

محسن عباسی هرفته در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، در خصوص افزایش عوارض شهری در بودجه سال آینده اظهار داشت: عموم عوارض شهرداری که افزایش‌یافته مربوط به متخلفین حوزه ساخت و ساز و افرادی است که قانونی عمل نمی‌کنند و برای دریافت مجوزهای لازم به شهرداری مراجعه نمی‌نمایند والا سایر تعرفه‌ها افزایش نامتعارفی نداشته است.
 
وی با بیان این‌ که تخلفات ساختمانی در شهر یزد بسیار اتفاق می‌افتد ادامه داد: در جهت جلوگیری از تخلفات متعددی که در شهر یزد انجام می‌شود و به منظور بازدارندگی، تعرفه عوارض شهری برای متخلفین افزایش داشته به‌طور مثال عوارض شهرداری برای افرادی که بدون دریافت مجوزهای لازم اقدام به قطعه‌بندی زمین‌های بزرگ می‌کنند، بدون اینکه حق و حقوق شهر و سرانه های خدماتی لازم را بدهند، افزایش‌یافته است.
 
عباسی اذعان داشت: در تعیین تعرفه‌های عوارض با توجه به مشکلات اقتصادی موجود سعی شد تا فشار زیادی بر مردم وارد نشود و حتی در بسیاری از موارد برخلاف روند افزایشی سال‌های قبل، افزایشی اعمال نشده است به‌طور مثال برای ساخت منازل مسکونی با متراژ پایین و کاربری‌های فرهنگی، گردشگری، آموزشی و ... معافیت‌ها و تخفیف های بسیار خوبی در نظر گرفته شده است.
 
وی با بیان این که افزایش عوارض شهرداری مختص امسال نبوده و هرسال با توجه به نرخ تورم درصدی افزایش می‌یافته، تصریح کرد: افزایش عوارض بر مبنای نرخ تورم، قاعده شهرداری‌ها است. با این حال برای سال آینده، افرادی که به قانون عمل می‌کنند و برای دریافت مجوزهای لازم به شهرداری مراجعه می‌کنند با افزایش نامتعارفی روبرو نخواهند بود.
 
عباسی هرفته با تاکید بر این که تعیین عوارض شهری قاعده مند بوده است خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها هیچ بودجه دولتی ندارند و تمام هزینه‌هایی که می کنند از محل درآمد هایشان تأمین می‌شود و عوارضی که دریافت می‌شود همه برای شهر هزینه می‌شود والا خدمات شهری تنزل خواهد یافت.
 
وی با انتقاد از برخی جوسازی و سیاه نمایی ها در این زمینه گفت: هرساله افزایش عوارض در شهرداری اعمال می‌شده اما برخی می خواهند امسال از فشار اقتصادی ناشی از تحریم ها بر مردم سوء استفاده کنند و از آب گل آلود ماهی بگیرند. در حالی که همانطور که اشاره شد شورا امسال برخلاف روند هر ساله در برخی از ردیف‌ها اساسا افزایشی نداشته‌ است و صرفاً در برخورد با متخلفین بوده که متأسفانه متخلفین که عموماً زمین‌خواران و دلالان املاک هستند به‌وسیله زور، پول و برخی رسانه‌ها به اسم مردم جوسازی می‌کنند.
 
سخنگوی شورای شهر یزد با اشاره به شرایط اقتصادی کشور اذعان داشت: این نوع جوسازی‌های منفی به صلاح نیست چراکه مردم تحت شرایطی نیستند که تحمل فشار مضاعف این جوسازی‌ها و سیاه نمایی‌های اقتصادی را داشته باشند. با این حال مطمینیم مردم هوشیارند و رسانه‌ها باید در این راستا شفاف‌سازی کنند.
 
انتهای پیام/رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.