شناسه : 36441018
رییس گروه پیش بینی هواشناسی استان یزد:

امسال یزد خشکسالی هواشناسی ندارد/عواملی که بارش های اروپایی را به ایران آورد


رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی استان یزد با بیان این که عوامل مختلفی نظیر وجود رشته کوه های مناسب در ایران، تزریق رطوبت از دریای مدیترانه باعث بارش های سیل آسا در ایران شد، گفت: تغییر الگوی جوی کشور بارش های اروپا را به ایران آورد.

به گزارش یزد آوا، رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی استان یزد با بیان این که عوامل مختلفی نظیر وجود رشته کوه‌های مناسب در ایران، تزریق رطوبت از دریای مدیترانه باعث بارش‌های سیل آسا در ایران شد، گفت: تغییر الگوی جوی کشور بارش‌های اروپا را به ایران آورد.

«سیدعباس میرحسینی» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه علت بارندگی‌های اواخر سال گذشته و فروردین ماه ۹۸ به دلایل مختلفی بستگی داشت، اظهار کرد: یکی از این دلایل تغییر الگوی جوی و شکل گیری "بلاکینگ" یا همان مانع جوی بر روی اروپا است که از اواخر اسفندماه مانع عبور سامانه‌های بارشی از روی اروپا گردید.

وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی این سامانه‌ها بعد از عبور از جنوب اروپا و مدیترانه راهی جز حرکت به سمت ایران نداشتند، افزود: همچنین وجود رشته کوه‌های مناسب در ایران، تزریق رطوبت از دریای مدیترانه و هوای گرم و مرطوب دریاهای جنوب و اقیانوس هند در این موقع از سال باعث شد شاهد بارش‌های سیل آسایی در کشور بویژه مناطق غربی و با شدت کمتر در مناطق مرکزی باشیم.

رئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی استان یزد، گفت: اداره هواشناسی استان یزد نیز وقوع چنین بارش‌هایی را از یک هفته قبل در گزارش‌ها و به طور جزئی‌تر با صدور اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌های جوی دو یا سه روز قبل به اطلاع مسؤلین و عموم مردم رسانید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت بارش‌ها اشاره و بیان کرد: پیش بینی‌های فصلی که از مرکز اقلیم شناسی مشهد هر ماه صادر می‌شود دال بر این است که مجموع بارندگی استان در فصل بهار و همچنین در ماه اردیبهشت نرمال تا بیشتر از نرمال باشد.

میرحسینی تصریح کرد: با توجه به بارش‌های خوب اخیر و با توجه به آمارهای ایستگاه هواشناسی استان در سال آبی جاری وضعیت بارشی نسبت به سال قبل و نسبت به بلند مدت مشابه بهتر بوده است.

وی گفت: بنابراین برای سال جاری خشکسالی هواشناسی نداریم اما با توجه به خشکسالی‌های سال‌های قبل همچنان خشکسالی‌های مرتبه بعدی از جمله خشکسالی کشاورزی، اقلیم شناسی و هیدرولوژیک داریم.

انتهای پیام/س*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.