شناسه : 36949156
استاد علوم سیاسی دانشگاه یزد:


کارشناس سیاسی با بیان اینکه دولت در جریان برجام هزینه‌های هنگفتی بر مردم و نظام تحمیل کرد، تأکید کرد: ما باید گام سوم را قاطع‌تر و محکم‌تر برداریم و امیدواریم روزی به جایی برسیم که جایگاه ما در زمینه هسته‌ای همانند روزهای قبل از برحام شود.

به گزارش یزد آوا، اکبر غفوری در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: مذاکره در دنیای دپیلماسی امروز به معنای صرف نشستن دور یکدیگر و صحبت کردن نیست بلکه مذاکره به معنای معامله است یعنی طرفین چیزی را می‌گیرند و چیزی را می‌دهند.

وی افزود: ما در جریان مذاکرات هسته‌ای باید توجه می‌کردیم که داریم بر سر چه چیزی معامله می‌کنیم، چرا که هیچ کشوری بر سر مبانی اقتدار و قدرتش و مسائل غیرت‌آفرینش معامله نمی‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد اظهار داشت: متأسفانه در جریان هسته‌ای مذاکره بر سر بحث غنی‌سازی اورانیوم بود که از مبانی قدرت ما بود و طرف مقابل فقط این تعهد را می‌داد که یکسری تحریم‌های ناجوانمردانه را بردارد که متأسفانه این هم انجام نشد.

مذاکره با عهدشکنان نابخردانه است

غفوری خاطرنشان کرد: اگر طرف مذاکره ما افرادی عهدشکن باشند و کسانی باشند که تجربه تاریخی آن‌ها بارها و بارها نشان داده است که وفای به عهد ندارند و پای تعهدات خود نمی‌نشینند، مذاکره با چنین افرادی نابخردانه است همچنان که حتی خود رئیس‌جمهور هم تأکید کرد که مگر کسی دیوانه باشد که با آمریکا مذاکره کند.

وی تأکید کرد: معمولا مذاکره به معنای معامله باید در شرایط مساوی بین طرفین باشد که متأسفانه در مذاکرات مربوط به برجام چنین چیزی رعایت نشد و طرف مقابل با زور و با تهدید و از موضع سلطه با ما صحبت می‌کرد.

این کارشناس سیاسی با بیان اینکه متأسفانه برخی مسئولان کشور طوری صحبت می‌کنند که موجب می‌شوند دشمن امیدوار شود، تصریح کرد: باید متوجه باشیم در این شرایط آمریکایی‌ها هستند که به مذاکره نیاز دارند، چرا که ترامپ می‌خواهد برای تبلیغات انتخاباتی خود بگوید ایران را پای میز مذاکره کشاندیم.

غفوری با بیان اینکه اروپا و آمریکا سر ته یک کرباسند و نباید به هیچ کدام اعتماد کرد، یادآور شد: علیرغم اینکه از زمان امضای برجام تا بحال ما همه تعهدات خود را انجام دادیم و بارها هم آژانس تأیید کرده است، اما طرف مقابل کوچکترین اقدامی در این راستا نکرده است؛ حتی وقتی در 18 اردیبهشت سال قبل، آمریکا از برجام خارج شد، اروپایی‌ها -به تعبیر ظریف- 11 تعهدی که داده بودند یکی‌اش را هم عمل نکرند.

مسئولین بجای امید به بیرون، به مردم اتکا داشته باشند

وی بیان کرد: مسئولین نباید به آمریکا یا اروپا امیدی داشته باشند بلکه باید اتکاءشان به درون کشور و مردم و ظرفیت‌های داخلی باشد؛ اروپایی‌ها تصمیمی برای انجام تعهداتشان ندارند چرا که آن‌ها اصلا مستقل از آمریکا اقدام نخواهند کرد و اراده‌ای برای این کار ندارند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه یزد اضافه کرد: اروپا و آمریکا آنچنان تفاوتی با هم ندارند و فرانسه که در جریان مذاکرات، نقش پلیس بد را ایفا می‌کرد این روزها عهده‌دار نقش پلیس خوب شده است که این نشان می‌دهد این کشور ابزار آمریکا و نظام سلطه است.

غفوری با بیان اینکه کاهش تعهدات برجامی ایران می‌بایست خیلی زودتر از این‌ها آغاز می‌شد، اظهار داشت: البته کوتاهی‌ها و خطاهایی که صورت گرفته قابل انکار نیست اما با این وجود همین که دولت گام‌هایی را آغاز کرده قابل تقدیر است و هرچند دیر شده است اما ما باید گام سوم را برداریم.

وی با بیان اینکه دولت در جریان برجام هزینه‌های هنگفتی بر مردم و نظام تحمیل کرد، تأکید کرد: ما باید گام سوم را قاطع‌تر و محکم‌تر برداریم و امیدواریم روزی به جایی برسیم که جایگاه ما در زمینه هسته‌ای همانند روزهای قبل از برجام شود؛ چرا که ما قبل از برجام بیش از 11 هزار کیلو اورانیوم غنی شده داشتیم و 477 کیلو اورانیوم بیش از 20درصد غنی شده داشتیم و فردو، اراک و نطنز به طور جدی فعال بود و امیدواریم دوباره شاهد احیای این‌ها باشیم.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.