شناسه : 36348446
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد:


مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد گفت: متولی واگذاری زمین در روستاها اداره کل منابع طبیعی است و برای این واگذاری نیز باید روند قانونی آن طی شود و بنیاد مسکن در واگذاری زمین روستاها نقشی ندارد.

علیرضا قربانیان در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، در خصوص حواشی ایجاد شده در واگذاری زمین‌های مناطق ییلاقی استان یزد به افرادی خاص گفت: متولی واگذاری زمین در روستاها اداره کل منابع طبیعی است و برای این واگذاری نیز باید روند قانونی آن طی شود و بنیاد مسکن در واگذاری زمین روستاها نقشی ندارد.

وی ادامه داد: اداره بنیاد مسکن انقلابی استان یزد متولی مطالعات روستایی است و بدین منظور نقشه‌هایی طراحی می‌کند که مکان یابی کاربری‌های مختلف زمین‌های روستا و همچنین حریم‌ها در آن مشخص است که این کاربری‌ها می‌تواند مسکونی، تجاری، گردشگری و ... باشد.

 مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد عنوان کرد: متقاضی و یا سرمایه‌گذار که می‌تواند حقیقی یا حقوقی باشد چنانچه درخواستی برای دریافت زمین در روستا داشته باشد باید ابتدا طرح خود را به دستگاه متولی آن کاربری که مدنظر گرفته ارائه کند.

قربانیان ادامه داد: دستگاه متولی براساس استعلامی که از اداره کل بنیاد مسکن می‌گیرد طرح متقاضی را در چارچوب ضوابط و مقررات بررسی می‌کند و پس از مصوب شدن طرح، متقاضی باید مجوزهای لازم را در این زمینه دریافت و روند قانونی را طی کند و نهایتا برای دریافت زمین از اداره کل منابع طبیعی اقدام کند.

وی افزود: برای مثال فردی که درخواست راه‌اندازی گلخانه در یک  منطقه از روستا را دارد ابتدا باید به نظام مهندسی کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی مراجعه کند، جهاد کشاورزی براساس استعلامی که از بنیاد مسکن می‌گیرد مشخص می‌کند آیا منطقه درخواستی در طرح مطالعات روستایی مناسب این کاربری و راه اندازی گلخانه هست یا خیر، در صورتی که این امکان وجود داشته باشد متقاضی می‌تواند روند قانونی برای ارائه طرح، دریافت مجوز و واگذاری زمین طی کند.

قربانیان در خصوص ساخت و سازهای که در روستاها در مسیر رودخانه و سیلاب انجام می‌گیرد، گفت: بنیاد مسکن در طرح‌های مطالعات روستایی که تهیه کرده مکان‌های ساخت و ساز را مشخص  کرده است و در این نقشه‌ها حریم رودخانه ها نیز مشخص شده است.

وی افزود: دهیاری‌ها و شرکت‌های تعاونی متولی صدور پروانه ساخت در روستاها هستند و طبق آئین نامه برای صدور پروانه باید از بنیاد مسکن استعلام گرفته شود و ساخت و ساز باید براساس مصوبات طرح‌های مطالعاتی بنیاد مسکن انجام گیرد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد گفت: نظارت فنی ساخت و ساز در روستاها نیز از وظایف دهیاری‌ها است تا این ساخت و سازها با رعایت طرح مطالعاتی اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و رعایت حریم‌ها صورت گیرد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.