شناسه : 34433302
سال گذشته صورت گرفت


مدیرکل سازمان انتقال خون استان یزد گفت: در سال گذشته 74 هزار واحد خونی و فرآورده‌های خونی به مراکز درمانی استان ارسال شده است.

به گزارش یزد آوا، مدیرکل سازمان انتقال خون استان یزد، با اشاره به این‌که شاخص اهدای خون در استان یزد 36 نفر به ازای یک هزار نفر است، گفت: در سال گذشته 74 هزار واحد خونی و فرآورده‌های خونی به مراکز درمانی استان ارسال شده است .

دکتر نقی تقوایی با اشاره به این‌که مناطق انتقال خون استان همه روزه آماده خدمت‌رسانی به مراجعه کنندگان است، اظهار کرد:‌ در سال گذشته 40 هزار و 701 واحد خون در سطح استان اهدا شده است .

وی آمار مراجعه کنندگان به پایگاه‌های انتقال خون را 55 هزار و 763 نفر عنوان کرد و افزود: از این تعداد مراجعه کننده 40 هزار و 701 نفر موفق به اهدای خون شدند .

مدیرکل سازمان انتقال خون استان یزد در ادامه با بیان این‌که 71 درصد از اهدا کنندگان خون در سال 96 اهداکننده مستمر بودند، گفت:‌ 29.6 این افراد نیز با سابقه بودند و مابقی هم برای اولین بار در امر اهدای خون مشارکت کردند .

تقوایی با اشاره به این‌که در سال گذشته درصد مشارکت آقایان در اهدای خون 97.5 و سهم بانوان 2.5 درصد است، تصریح کرد:‌ اهدای خون با تولید سه فرآورده خونی پلاسما، پلاکت و گلبول قرمز انجام می‌شود .

این مقام مسئول با بیان این‌که پارسال در مجموع 74 هزار واحد خون و فرآورده‌های خونی به مراکز درمانی استان ارسال شده است، خاطرنشان کرد:‌ این میزان خون برای عمل‌های جراحی، بیماران تصادفی، زنان و زایمان، نوزادان و بیماری‌های خونی مورد استفاده قرار گرفته است .

وی با اشاره به فعالیت چهار پایگاه انتقال خون در سطح استان یزد، اظهار کرد:‌ با توجه به این‌که شاخص اهدای خون در کشور 27 نفر به ازای یک هزار نفر است در استان یزد به ازای هر هزار نفر 36 نفر در این امر مشارکت می‌کنند.

تقوایی در پایان احتمال کم خونی را یکی از عوامل بازدارنده بانوان برای اهدای خون دانست و تصریح کرد:‌ افرادی که به پایگاه‌ها مراجعه می کنند پس از ثبت نام  توسط پزشک و در صورت داشتن شرایط اهدای خون از آن‌ها خون گرفته می‌شود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.