شناسه : 32826434
یادداشت/ عباس علوی‌راد


نگاهی به رشد بخش های اقتصادی و زیر بخش های آن اطلاعات مفید و اما هشدار دهنده ای به اقتصاد استان یزد منعکس می کند.

یزد آوا؛ بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود رشد اقتصادی کشور در نیمه نخست سال ۱۳۹۶ را ۴/۵ درصد اعلام نموده است. نگاهی به رشد بخش های اقتصادی و زیر بخش های آن اطلاعات مفید و اما هشدار دهنده ای به اقتصاد استان یزد منعکس می کند.

* رشد اقتصادی بخش ساختمان در شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ نسبت به شش ماهه اول سال ۱۳۹۵ معادل ۰/۶ درصد بوده است.

* رشد اقتصادی بخش معدن در شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ نسبت به شش ماهه اول سال ۱۳۹۵ معادل ۰/۴ درصد بوده است.
َ
* سهم فعالیت های اقتصادی دو زیر بخش ساختمان و معدن از گروه صنایع و معادن در رشد ۴/۵ درصدی تولید ناخالص داخلی کشور در نیمه نخست سال ۱۳۹۶ تقریبا صفر اعلام شده.

* طبق آخرین داده های مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، بخش صنعت ۴۷/۳ درصد از کل اشتغال در استان یزد را به خود اختصاص داده است.

* بطور کلی گروه‌های فعال در بخش صنعت استان عمدتا شامل کاشی و سرامیک، فولاد و معادن بوده و رونق آنها وابستگی زیادی به رونق بخش ساختمان دارد.

* چنانچه ملاحظه شد دو زیر بخش ساختمان و معدن در گروه صنایع و معادن پایین ترین رشد اقتصادی را در نیمه نخست سال ۱۳۹۶ تجربه نموده و کمترین سهم را در رشد اقتصادی کشور در این بازه زمانی داشته اند.
 
** پرسش مهمی که اکنون مطرح می شود این است، آیا تبعات رشد ناچیز بخش ساختمان و معدن در نیمه نخست سال ۱۳۹۶ بر اقتصاد استان، بویژه در مسئله اشتغال زایی، از سوی مدیریت استان و تیم اقتصادی ایشان مورد تامل قرار می گیرد؟
 
**َ بدون شک حفظ اشتغال موجود استان، بویژه در گروه های مرتبط با دو بخش ساختمان و معدن در سال جاری و آینده یک چالش اساسی برای مدیریت استان یزد و تیم اقتصادی ایشان خواهد بود. لذا لازم است از هم اکنون برای حفظ سطح اشتغال در استان تدابیر لازم اتخاذ شود.

انتهای پیام/

نویسنده: دکتر عباس علوی‌راد
دانشیار اقتصاد دانشگاه

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.