شناسه : 37720958
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان یزد:


اصغر نبیل گفت: هتل‌های یزد از اولین هتل‌هایی در کشور بودند که برای حفظ سلامت کارمندان و شهروندان هیچ کدام اقدام به پذیرش مسافر نکردند و به مسئولیت اجتماعی خود در قبال مردم عمل کردند.

اصغر نبیل در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، گفت: هتل های کشور از جمله هتل‌های یزد از اوایل آبان ماه با اغتشاشاتی که رخ داد و پس از آن با شهادت سردار سلیمانی و همچنین سقوط هواپیمای بوئینگ و پس از آن با شیوع کرونا در چین دچار بحران شدند و این اتفاقات باعث شد که عمده تورهای گردشگری که قرار بود وارد ایران شوند باطل شده، پروازها کنسل شود و هتل‌ها و بخش گردشگری‌ بسیار متضرر شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تعطیلات چین با شیوع  کرونا در این کشور همزمان شده بود تورها و برنامه تعداد زیادی از گروه‌های گردشگری که قصد سفر به ایران و یزد داشتند کنسل شد، و از طرف دیگر به دلیل شیوع کرونا در کشور و این مسائلی که اخیرا پیش آمد، که همه سفارش به ماندن در خانه دارند و بیرون نیامدن از خانه را بهترین وضعیت می‌دانند موجب شد که هتل‌های یزد جز اولین هتل‌هایی در کشور باشند که با توجه به در اولویت بودن سلامت مردم، به صورت داوطلبانه تعطیل کنند.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان یزد گفت: هتل‌های یزد از اولین هتل‌هایی در کشور بودند که برای حفظ سلامت کارمندان و شهروندان هیچ کدام اقدام به پذیرش مسافر نکردند و هدف این بود که به مسئولیت اجتماعی خود در قبال مردم عمل کرده و مردم را برای ماندن در خانه ترغیب کنند و از دولت نیز انتظار داریم از هتل‌ها به جهت اینکه واحدهای اقتصادی محسوب می‌شوند حمایت کند چرا که صنعت گردشگری بسیار حساس هست و اگر مورد حمایت قرار نگیرد به ورطه نابودی کشیده می‌شود.

نبیل ادامه داد: نبیل با بیان اینکه گردشگری به جهت اینکه خدمتی که ارائه می‌دهد به روز است، تصریح کرد: ما نمی‌توانیم اتاق‌ها را انبار کنیم و در زمان مناسبتر بفروشیم، هر زمان که هتل‌ها تعطیل شوند فرصت فروش را از دست داده‌ایم. هتل‌ها تعداد زیادی کارمند دارند که روی آن سرمایه گذاری کردند و در واقع سرمایه اصلی هتل‌ها این کارمندان هستند، اما به این دلیل که اکنون هتل‌ها تعطیل شدند و سلامتی کارمندان در اولویت قرار دارد و باید در خانه بمانند باید شرایطی را فراهم شود که بتوانیم تا اندازه‌ای حقوق آنها را بپردازیم.

وی با بیان اینکه هتل‌های یزد با شیوع کرونا و تعطیلی فرصت بزرگی را برای فروش از دست دادند، عنوان کرد: هتل‌ها در تمام سال انبارهایشان را پر می‌کنند، بازسازی می‌کنند و تلاش خود را به کار می‌گیرند تا شب عید فروش داشته باشد و میزبان مهمان‌ها که از مناطق دیگر در یزد حضور پیدا می‌کنند باشند اما متأسفانه با وجود این مشکل و شیوع بیماری کرونا، ما نیز با سیاست‌های دولت همراهی کرده و هتل‌ها و رستوران‌ها را تعطیل کردیم تا همراه با دیگران با کرونا مقابله کرده و آن را شکست دهیم.

عضو هیئت مدیره جامعه هتلداران یزد با بیان اینکه با توجه به شرایط یزد گردشگری به عنوان صنعتی سبز و پاک محور توسعه اقتصادی استان به شمار می‌آید، گفت: انتظار ما از دولت نیز این است که برای دوباره روی پا آمدن صنعت گردشگری و هتل‌ها، به ما کمک کند مشکلات هتل داران در زمینه انرژی، حقوق کارکنان، بیمه حق کارفرما، بازپرداخت تسهیلات و وام‌ها و بدهی‌های مالیاتی است که دولت می‌تواند سیاست حمایتی در این زمینه‌ها داشته باشد تا از بحران خارج شویم و بتوانیم نیروی انسانی خود را حفظ کنیم.

نبیل با اشاره به اینکه یزدی‌ها همیشه در کارهای خیر پیشقفدم هستند، عنوان کرد: حدود 200 نفر از خیران و کارآفرینان استان دور هم جمع شدیم و با جمع آوری مبالغی از خیران نیازهای بهداشتی شهر و کادر درمان که این روزها جان خود را کف دستشان گذاشتند تامین و از آنها حمایت می‌کنیم و بنا داریم که این پشتیبانی ادامه‌دار باشد و به صورت یک تشکل یا ngo دربیاید، همچنین چندین هتل از جمله هتل مشیرالممالک، ارگ، سیب و نار و ... وارد عرصه شدند و مقرر شد پس از بیرون آمدن از این بحران، کادر درمان استان به صورت رایگان یک وعده مهمان این هتل‌ها باشند.

وی با اشاره به محتوایی که در فضای مجازی از جانب یکی از اعضای شورای شهر یزد مبنی بر بازدید سر زده از هتل‌ها منتشر شد، تصریح کرد: هتل‌داران به صورت خودجوش هتل‌ها را تعطیل کردند و از منافع مادی خود گذشتند و اولویت را سلامت کارکنان و شهروندان دانستند اما شایعه سازی‌ها برای ضربه زدن به صنعت و بخش گردشگری است و این روشی که یک نفر بیاید و از طریق لایو اینستاگرام و با باز کردن در سرویس بهداشتی بخواهد نشان دهد مسافر در هتل‌ها هست یا خیر، اقدام و روش پسندیده‌ای نیست.

نبیل افزود: رئیس سازمان میراث فرهنگی، رئیس جامعه هتل‌داران و بنده به عنوان رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی همزمان با شیوع کرونا اعلام کردیم که هتل‌ها تعطیل هستند و با این اعلام انتظار داشتیم که دیگران اعتماد کنند اما با وجود اینکه شاید نظر خیری در این حضور سرزده به هتل‌ها وجود داشت روش آن بیشتر اهانت به هتل‌داران محسوب می‌شد چرا که تعطیلی خودجوش هتل‌های یزد حتی قبل از دیگر مناطق در کشور رقم خورد و این روش عضو شورای شهر اقدام خوبی نبود.

انتهای پیام/

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.