شناسه : 38691773
یادداشت/

فاجعه مدیریت اقتصادی دولت روحانی با کارت بایدن تطهیر نخواهد شد


دولت تدبیر و‌ امید با وعده اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی، حذف یارانه ثروتمندان و بهبود رفاه ایرانیان از سال ۱۳۹۲ بر سرکار آمده است، لیکن با گذشت بیش از ۷ سال هیچ توفیقی نداشته است.

به گزارش یزد آوا، رئیس جمهور روحانی دیروز گفته اند: به اسم نقد دولت به دنبال تطهیر و تبرئه آمریکا نباشید، دولت آمریکا تروریست است، عده‌ای مجانی دولت آمریکا را تطهیر می‌کنند (به نقل از ایسنا)  

البته ذوق زدگی وزیر خارجه جناب روحانی با پیروزی بایدن و پهن کردن فرش قرمز برای بازگشت آمریکا به برجام با موضع گیری آقای رئیس جمهور مبنی بر تطهیر آمریکا از سوی منتقدان دولت در تناقض است.  

دولت تدبیر و‌ امید با وعده اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی، حذف یارانه ثروتمندان و بهبود رفاه ایرانیان از سال ۱۳۹۲ بر سرکار آمده است، لیکن با گذشت بیش از ۷ سال هیچ توفیقی نداشته است. 

صرف نظر از عدم تحقق وعده های داده شده مورد اشاره، از سال ۱۳۹۷ تاکنون به دلیل نداشتن سناریوهای از قبل تعیین شده در مقابل خروج دولت ترامپ از برجام، این دولت بزرگترین فاجعه مدیریت اقتصادی دولت های مستقر در نیم قرن اخیر در کشور را رقم زده است.  

ارز دستوری ۴۲۰۰ تومانی، تخصیص رانتی ارز دولتی، سقوط بی سابقه ارزش پول ملی، حراج ذخایر طلای کشور، ایجاد فضاهای گسترش دهنده فاصله طبقاتی، سقوط بی سابقه رشد اقتصادی، رشد متناوب منفی سرمایه گذاری داخلی، خلق تورم های فزاینده کم سابقه و تعارض شدید در مدیریت بحران کرونا برخی از جلوه های فاجعه مدیریت اقتصادی دولت روحانی در ۳ سال اخیر است.  

حالا در حالی که حدود ۶ ماه به پایان عمر ۸ ساله دولت روحانی باقی مانده، مانیتورینگ گفتمان دولت تدبیر و امید در حوزه های بودجه ۱۴۰۰، حمایت های معیشتی و سایر اقدامات پوپولیستی حاکی از آن است که دولت هیج نگاه میان مدت و‌ بلند مدتی نسبت به تصمیم های خود نداشته و صرفاً پیامدهای کوتاه مدت را مد نظر دارد.  

به نظر می رسد این دولت روحانی است که با عجله هر چه تمام در پی تطهیر آمریکا و بازگشت او به برجام است. این هم برای کاهش فشار اقتصادی بر شانه های مردم شریف ایران نیست بلکه برای لاپوشانی فاجعه مدیریت اقتصادی مورد اشاره، بازسازی بی اعتباری اعضای دولت نزد افکار عمومی و البته کارکردهای سیاسی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ می باشد.

انتهای پیام/س*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.