شناسه : 37750601
استاندار یزد خبر داد


محمد علی طالبی در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه فعالیت افامتگاه های رسمی تعطیل شده در روزهای اخیر شاهد کاهش 80 درصدی ورود مسافر به استان هستیم .

به گزارش خبرنگار یزآوا؛ استاندار یزد پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه گفت: بحث کرونا  از 27 بهمن یعنی روزی که هیچ مورد مثبتی در کشور گزارش نشده بود در استان یزد آغاز شد و در جلسه شورای سلامت که در روز یک اسفندماه تشکیل شد مصوباتی داشتیم و تشکیل ستاد کرونا را به تهران پیشنهاد کردیم که چند روز بعد تشکیل این ستاد در کشور از تهران ابلاغ شد بنابراین در این زمینه استان یزد پیشتاز بود.

محمد علی طالبی افزود: در زمینه تعطیلی مدارس و اصناف هم استان یزد پیشتاز بوده و قبل از یزد در هیچ استانی حتی استان های درگیر شدید با کرونا چنین تعطیلی اتفاق نیفتاده بود و در این زمینه از یزد الگو برداری کردند.

وی در ادامه با بیان این مطلب که زمانی که ما در یزد تصمیم به تعطیلی مدارس  و اصناف گرفتیم با انتقاداتی روبرو شدیم اظهار داشت: پس از سخنرانی ریاست جمهوری و ابلاغ ستاد ملی کرونا تمام استان ها تعطیلی اصناف را لغو کردند اما ما بازهم مقاومت کردیم تا اینکه در روز 5 شنبه از سوی ستاد و نیروهای مسلح به استانداران اجازه داده شد که تا پایان نورزو این واحدها تعطیل کردیم که در این میان باید از همکاری و همراهی خوب  اصناف در این زمینه تشکر وقدردانی کنم.

طالبی تصریح کرد: در زمینه کاهش ساعات کار ادارات اولین استانی بودیم که در ستاد استانی مصوب کردیم ادارات استان تعداد کارکنان را به یک سوم کاهش بدهند و بیشتر کارکنان خدمت خود را به صورت دورکاری به کار گیری کنند نکته مهم اینکه ما این تصمیم را قبل از پایان سال گذشته گرفتیم و ستاد کشوری آن را روز گذشته ابلاغ کرده است.

کاهش چشمگیر مسافران نوروزی به استان

استاندار یزد با اشاره به تصمیم استان در زمینه مسدود کردن ورودی شهر یزد اظهار داشت: ما در ابتدا تیم های غربالگری را در مبادی ورودی شهرها مستقر کردیم چرا که برای منع ورود و خروج به شهرها با فعالیت های قانونی مواجه بودیم و از سوم فروردین این تصمیم عملی شد البته منکر مشکلات نیستیم و با بررسی این مشکلات آن ها را برطرف خواهیم کرد.

عالی ترین مقام اجرایی در استان با اشاره به کاهش چشمگیر مسافران نوروزی به استان گفت: آمار ورودی و خروجی مسافر به استان مشخص است و کاملا امکان مقایسه این آمار با سال های گذشته وجود دارد و با توجه به اینکه فعالیت افامتگاه های رسمی تعطیل شده و تا روز گذشته 96 اقامتگاه غیر رسمی پلمپ شده و امکان پذیرایی از مهمانان نیست بنابراین کسانی هم که به یزد سفر می کنند سریع از استان خارج می شوند بر همین اساس در روزهای اخیر شاهد کاهش 80 درصدی ورود مسافر به استان هستیم 

وی افزود: همه شهررا شخصا کنترل کردم و در حال حاضر وضعیت خوبی حاکم است و با بررسی های صورت گرفته اکثرا پلاک هایی که در استان به عنوان غیربومی تردد دارند یزدی های ساکن در استانهای دیگر مثل قم ،هرمزگان و تهران هستندالبته ترددها و حجم انان نسبت به گذشته قابل مقایسه نبوده و زیر 20 درصد سال گذشته مسافر داریم.

طالبی علت جهش آماری کرونا در یزد را ناشی از راه اندازی آزمایشگاه این بیماری در استان دانست و گفت: یک بخش از این حجم از آمار مثبت شدگان کرونایی در یزد نشان دهنده توان کادر درمانی و آزمایشگاهی استان در بیمار یابی است البته  اگر استان های دیگر این کار را درست انجام نمی دهند ما مقصر نیستیم چرا که ما به دنبال شفاف سازی هستیم و علت عدم آمار استان ها از سوی وزارت بهداشت همین است که استان ها آماریابی دقیقی در این زمینه داشته باشند.

تعداد متوفیان کرونایی در یزد به 82 نفر رسید

استاندار یزد با اشاره به افزایش بیماران کرونایی استان ابراز داشت: در حال حاضر آمار افراد مبتلا به کرونا در استان بالغ بر 800 نفر است که از این تعداد 82 نفر متوفی شده اند.

طالبی اضافه کرد: ما برای اینکه آمارهای ما دقیق باشد حتی از متوفیان تست کرونا می گیریم و ممکن است تست برخی پس از فوت مثبت شود که به آمار مبتلایان اضافه می شود.

وی بزرگترین چالش استان در زمینه مقابله با کرونا را ترددهای غیرضروری مردم داخل شهرها و بین شهرستان های استان عنوان کرد و ابراز داشت: متاسفانه استان یزد به دلیل ارتباطاتی که با استان های درگیر کرونا داشته وضعیت مطلوبی ندارد و ترددهای بی مورد مردم به این موضوع دامن زده است.

عالی ترین مقام اجرایی استان در بخش دیگری از سخنانش از خروج بیش از 3 هزار نفر از اتباع بیگانه از استان خبر داد و اظهار داشت: با هماهنگی هایی که با تهران انجام دادیم و با کنترل مرزها امیدواریم در برگشت با مشکلات جدیدی روبرو نشویم.

تلاش کردیم فراتر از دستورالعمل کشوری عمل کنیم اما نشد

طالبی در بخش دیگری با بیان اینکه اولین استانی بودیم که در بحث ارائه خدمات بانکی به مردم با شورای هماهنگی بانک ها هماهنگی هایی داشتیم گفت: تلاش کردیم  فراتر از دستورالعمل ستاد ملی عمل کنیم اما مصوبات ستاد در خصوص استهمال اقساط دست و بال ما را بست با این وجود پیشنهاداتی را به تهران دادیم که امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

انتهای پیام/ح
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.