شناسه : 36956100


پرسه‌زنی در روز تاسوعا از سنت‌هایی است که در تاسوعای هر سال هیئت‌های عزاداری هر محله و یا شهر در خانه متوفیان در آن سال شرکت کرده و ضمن عزاداری و نوحه‌سرایی برای آن دوستدار امام حسین (ع) طلب عفو و بخشش می‌کنند.

به گزارش یزد آوا، استان یزد یکی از تاریخی‌ترین و مذهبی‌ترین مناطق ایران است که همه‌ساله در ایام محرم شاهد برگزاری آئین‌ها و مراسم‌های مختلف عزاداری است ، آئین‌هایی که همراه با سنت‌های دیرینه مذهبی گره خرده و سنت‌هایی که با عشق و شور همراه  است.

یکی از رسومات مذهبی و قدیمی یزد آئین پرسی زنی است. « پَرسه» ازنظر اصطلاحی بیشتر جزو آئین‌های عزاداری و سوگواری به شمار می‌رود و اغلب در مراسم عزاداری سالار شهیدان اجرا می‌شود و این احتمال وجود دارد که از آئین های بسیار کهن ایرانی یا حتی یونانی بوده باشد که با تغییر و تحولاتی هم چنان حفظ‌شده است.

مراسم پرسه زنی تقریباً در نقاط مختلف استان یزد با اندک تفاوتی برگزار می‌شود به‌طوری‌که پرسه‌ زنی صبح روز تاسوعا بیش از دو قرن قدمت دارد.

 نحوه برگزاری این سنت کهن بدین ترتیب است که در دهه اول محرم به‌ویژه صبح روز نهم محرم(تاسوعا) گروه پرسه‌زن که شامل چند تن از بزرگان و خادمان حسینی‌اند، به‌صورت هیئت‌های عزاداری به‌صورت منظم کوچه به کوچه و خونه به خونه محله‌ها را پرسه زنی می‌کنند؛ به در منازل رفته و به خواندن اشعاری در رثای امام حسین (ع) و یاران ایشان می‌پردازند و بعد از عزاداری درب هر منزل، برای اهل آن خانه از خدا طلب عفو و بخشش می‌کنند و برای تمام گذشتگان آن خانواده نیز فاتحه می‌خوانند.

معمولاً گروه پرسه‌زن با خود اشخاصی را به همراه دارند که هرکدام مسئولیتی را برعهده‌گرفته‌اند یک نفر علم بر دوش پیشاپیش گروه حرکت می‌کند و دیگری با سمت رهبر گروه که معمولاً از سادات است؛ هیئت را راهبری می‌کند و دیگری سنج می‌کوبد و یکی هم نوحه می‌خواند و فردی نیز مسئول دریافت هدایا و نذورات مردم است.

وقتی گروه پرسه‌زن به در خانه‌ای می‌رسد از میان جمعیت کسی که به علم انساب آشنایی دارد تبار صاحب‌خانه را برمی‌شمارد و برای رفتگان طلب مغفرت می‌کند و صاحب‌خانه نیز که به استقبال آمده مقداری گندم، جو، قند، آجیل و ... را پیشکش می‌کند و جمعیت ازآنجا به خانه بعدی حرکت می‌کند. اگر گروه به خانه‌ای وارد شوند که صاحب‌خانه یا یکی از افراد آن به‌تازگی درگذشته باشد نوای حسین حسین می‌گویند و به‌اصطلاح عوام جوش می‌زنند و پس‌ازآن حلقه وار بر سینه می‌زنند و عزاداری می‌کنند.

در پایان این آیین ، پرسه زنان با حضور در مساجد و تكایای خود به عزاداری می‌پردازند و خود را برای حضور در مراسم‌های روز عاشورای اباعبدالله الحسین (ع) آماده می كنند.

انتهای پیام/ق

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.