شناسه : 33293224
معاون اقتصادی رئیس جمهور در یزد:


معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: هنوز به اهداف اقتصادی برجام به سبب برخی تخلفات از سوی امریکا شاید نرسیده باشیم اما آثار برجام مشهود است.

به گزارش خبرنگار یزد آوا، معاون اقتصادی رئیس جمهور در نشست فعالان اقتصادی  استان یزد گفت: مشکلات زیاد داریم اما اگر بخواهیم تنها این راه را برویم هیچ کس موفق نخواهد بود و همه خسارت خواهیم دید و حسرت خواهیم کشید، هیچ گروه کوچکی از ما اگر خیال کند به تنهایی می تواند راه را بپیماید، موفق نخواهد شد، اگر گسل‌های بین گروه‌های مختلف، دولت و ملت و نسل قبلی و نسل جدید را عمیق تر کنیم به گمان اینکه مقصر یابی می‌تواند دامان ما را پاکیزه نگه دارد و دیگران را مقصر نشان دهد حتما ناکام خواهیم ماند؛ اگر به جای مقصر جلوه دادن دیگران از گذشته عبرت بیاموزیم و به افق های آینده با استفاده از عبرت ها نگاه کنیم حتما پیروز خواهیم ماند.

محمد نهاوندیان با گرامیداشت ایام الله دهه فجرادامه داد:  بهترین تبریک در این ایام این است که دور هم بنشینیم و ارزیابی همراه با نقد و انصاف داشته باشیم، باید نقاط قوت را شناسایی، نقاط ضعف را بازشناسی کرد و حاصل آن را به نسل دیگران منتقل کرد، ما باید به گسل نسلی توجه کنیم و  تا برای هزینه آینده کمتر از گذشته شود باید حافظه ملی را باید قوی کنیم.

وی با بیان اینکه  تصمیمات نادرست اقتصادی زیادی در گذشته گرفته شده که فایده دارد، افزود: باید از این تصمیمات عبرت آموخته شود و به نسل بعدی و سیاستگزاران بعدی منتقل شود، رمز توفیق هم این است که به جای کینه توزی، تلاش برای مقصر یابی و این جناح و آن جنا را زدن، اتحاد و همبستگی و همدلی داشته باشیم و حرکت از این اتحاد برمی‌خیزد.

 نهاوندیان با مقایسه ای بین صادرات غیر نفتی قبل از پیروزی انقلاب و اکنون، ادامه داد: باید ارزیابی منصفانه داشته باشیم و الان دولت دوازدهم در ارائه برنامه خود دو هدف مشخص که فقط اقتصادی نیست،و جنبه سیاسی و اجتماعی هم دارد، یعنی اشتغالزایی و محو فقر مطلق را دنبال می‌کند.

وی افزود: بالای سه میلیون بیکار که داریم و مرتبا هم نسبت بیکاران تحصلیکرده بالا رفته است با این حال عملکرد دولت خصوصا در دو سال گذشته امیدآفرین است، آمار رسمی مرکز آمار اعلام کرده بالای 700 هزار شغل اضافه شده است،اما هنوز به میزان بیکارانی که اضافه می شوند نرسیده چرا که این بیکاران نتیجه افزایش نرخ مشارکت و جمعیت جوانی است که بازار کار اضافه می‌شوند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: آمار صادرات غیر نفتی ما بعد از برجام مشخص است، معمولا بین صادرات و جذب سرمایه خارجی رابطه دو سویه معنادار است، هنوز به اهداف اقتصادی برجام به سبب برخی تخلفات از سوی امریکا شاید نرسیده باشیم اما آثار برجام نه فقط  در فروش نفت بلکه در صادرات غیر نفتی در دسترسی به بازار جهانی، درپایین آمدن مبادله مشهود است اما این مقدمه بود، فراهم کردن دسترسی به بازارجهانی یک مقدمه لازم برای رقابت است و جانشین رقابت نیست.

وی گفت: دردولت یازدهم پیش بینی پذیر شدن اقتصاد ایران و قابلیت برنامه ریزی برای سرمایه‌گذاری اتفاق افتاده است و باید ببینیم چگونه از این  فرصت آماده شده استفاده کنیم،  نرخ تشکیل سرمایه در اقتصاد ایران، سال‌های متعددی در حال نزول بود که در این دو سال سال این نرخ افزایش یافته است.

نهاوندیان با بیان اینکه چند طرح در اولویت قرار گرفته است، افزود: طرح بازآرفرینی شهری فرصت عظیمی نه فقط برای بخش مسکن بلکه برای همه رشته‌های مربوط به ساخت و ساز است، فواید احتماعی آن مقابله با اماکن آسیب اجتماعی و ایجاد احساس نشاط در 25 درصد جمعیت شهری است اما از نظر اقتصادی رونق قابل توجهی و ایجاد سالانه بالای 200 هزار اشتغال مسنقیم و غیر مستقیم  برآورد شده است.

وی عنوان کرد:برای طرح اشتغالزایی روستایی 1.5 میلیارد دلار تصویب شد و از طرح‌هایی که بسیار خوشحال کننده است با ایجاد بازار کالاهای روستایی در فضای مجازی حجم مبادلاتی اینترنتی توانستند بازاریابی کنند و برای روستاییان درآمد داشته است جهش قابل توجهی در این یکسالی که شروع شده داشته است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور عنوان کرد: بنای دولت دوازدهم بر نوسازی اقتصاد ایران در همه ابعاد است، فصل نوسازی شروع شده است و چهره شهر، چهره جاده‌ها نیاز به نوسای دارد، صنعت نساجی یزد که روزگاری سرآمده بوده و هنو زهم قابل توجه است برای رقابت در بازار منطقه نیاز به نوسازی دارد و الان خیلی بهتر از گذشته می‌تواند انجام گیرد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.