شناسه : 33381879
رئیس سازمان بهزیستی کشور خبر داد


محسنی بند پی اظهار کرد: قرار است طرح دادگاه درمان مدار در 11 استان کشور به صورت پایلوت اجرا شود و اولین استانی که طرح را آغاز کرد استان یزد بود.

به گزارش یزدآوا، رئیس سازمان بهزیستی کشور ظهر امروز در نشست خبری گفت: یکی از دغدغه های فراروی رهبر معظم انقلاب، سران سه قوه و آحاد جامعه رشد روز افزون آسیب های اجتماعی است. در همین راستا مقام معظم رهبری چندین مرتبه از دستگاه های اجرایی در مورد اقدامات تحول آفرین و اثر بخش گزارش خواستند.

انوشیروان محسنی بندپی بیان داشت: اکنون در کشور شاهد آسیب هایی نظیر اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی هستیم.

وی ادامه داد: اعتیاد به عنوان پیچیده ترین معضل اجتماعی و همچنین تغییر نوع مصرف و پائین آمدن سن مصرف مواد مخدر شرایطی را به وجود آورده که به دغدغه اصلی و آسیبی که در افزایش آسیب های دیگر می تواند نقش موثری ایفا کند تبدیل شده است.

محسنی اضافه کرد: به سبب همین ماهیت پیچیده رویکرد برای مقابله و کاهش این آسیب باید تلفیقی باشد و تاکید بر انجام اقدامات پیشگیرانه  است تا از طریق آن بتوانیم صیانت و ایجاد اطمینان در جامعه را در دستور کار خود قرار بدهیم.

وی با اشاره به اقدامات مداخلانه جویانه د بحث مبارزه با اعتیاد بیان داشت: اکنون زمان آزمون و خطا گذشته است، باید رویکردهای اثر بخش با بررسی شواهد و مستندات اتخاذ شود. یکی از این الگوها طرح دادگاه درمان مدار برای معتادین اعتیاد عمیق بی سرپناه، متجاهر و سخت در دسترس است.

وی افزود: این الگو شامل غربالگری، سم زدایی، مداخله و نهایتاً توانمند سازی است که باید این چرخه تکمیل شود. همچنین اجرای این الگو غیر از حمایت قوه قضائیه به حمایت دستگاه های دیگر نیز احتیاج دارد.

این مقام مسئول اظهار کرد: قرار است طرح دادگاه درمان مدار در 11 استان کشور به صورت پایلوت اجرا شود و اولین استانی که طرح را آغاز کرد استان یزد بود. امیدواریم  به وسیله این طرح بتوانیم تا علاقه مندی معتادان متجاهر و بی سرپناه برای ترک اعتیاد را ایجاد کرده تا بتوان آنها را به چرخه اجتماع باز گرداند.

وی همچنین از اجرای طرح آموزش پیش از ازدواج زوج های جوان در یزد خبر داد و افزود: هر چقدر بتوانیم آگاهی افراد، نقد پذیری و اجتماعی بودن را افزایش دهیم در کاهش معضل طلاق اثر بخش تر خواهد بود ولی در آموزش باید از محتوا و متونی استفاده شود که تغییر رفتار ایجاد کند.

انتهای پیام/


 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.