شناسه : 28213668
مدیر کل بنیاد مسکن يزد:

اجرای 91 طرح هادی روستايی در سال گذشته/ مقاوم‌سازی قريب 21 هزار واحد مسكونی روستايی تاكنون


مدير كل بنياد مسكن استان يزد با اشاره به اتمام تهیه طرح هادی در تمام روستاهای بالای 20 خانوار استان، از اجراي 91 طرح هادی روستایی استان در سال گذشته خبر داد.

به گزارشیزد آوا، «علیرضا قربانیان» ضمن گراميداشت سالروز تأسيس بنیاد مسکن انقلاب اسلامي، تصريح كرد: بنياد مسكن يك نهاد عمومی غير دولتي است كه در 21 فروردين‌ماه 1358 با صدور فرمان حضرت امام خميني(ره) به عنوان اولين نهاد سازندگي در كشور شكل گرفت و يكي از مهمترين دغدغه‌هاي امام راحل يعني موضوع مسكن محرومان، برعهده‌ي اين نهاد گذاشته شد كه البته هم‌اكنون اين وظايف در سه بخش مسكن شهري، عمران روستايي و همچنين بازسازي و مسكن روستايي در حال انجام است.

وي با اشاره به این که يكي از مهمترين فعاليت‌هاي حوزه عمران روستایی اجرای طرح‌هاي هادی است، افزود: در سال گذشته طرح هادی در 91 روستای استان اجرایی شده است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان با بیان این که تهیه طرح هادی در تمام روستاهای بالای 20 خانوار به اتمام رسیده است، افزود: در سال گذشته 17 طرح تفکیکی تهیه و دو طرح نیز مورد بازنگری قرار گرفته است.

قربانیان در ادامه از اختصاص بالغ بر پنج هزار و 400 تن قیر یارانه‌ای در 123 روستا جهت اجرای طرح هادی، توسعه و آسفالت معابر روستایی در سال گذشته خبر داد.

وی واگذاري زمين به متقاضيان روستايي را از ديگر وظايف اين معاونت ذكر كرد و گفت: در سال گذشته بالغ بر يك‌هزار و 400 قطعه زمين در 127 روستای استان به متقاضيان واجد شرايط واگذار شده و تملك 139 هكتار زمين روستايي توسط اين نهاد به منظور قطعه‌بندي و واگذاري به متقاضيان در همين راستا صورت گرفته است.

اين مقام مسئول با تاكيد بر تاثير رفع مشكل مالكيت‌ها در روستاها بر جلوگيري از مهاجرت روستائيان به شهرها، از سنددار شدن يك‌هزار و 507 واحد مسكن روستايي در سال گذشته در استان خبر داد و گفت: براساس برنامه پنجم توسعه، صدور سند واحدهاي مسكن در شهرهاي زير 25 هزار نفر نيز برعهده بنياد مسكن گذاشته شده كه در اين خصوص با همكاري ادارات ثبت اسناد و املاك، در سال گذشته 611 جلد سند صادر و به صاحبان آنها واگذار شده است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان در بحث بازسازي و مسكن روستايي با اشاره به كثرت وقوع برخي حوادث طبيعي همچون زلزله در كشور، به افتتاح 20 هزار و 77مین واحد مسکونی مقاوم روستایی که با استفاده از تسهیلات بهسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی ساخته شده اشاره و اضافه كرد: بنیاد مسکن استان از سال 84 در راستای همین تسهیلات موفق به معرفی متقاضیان روستایی به بانک‌های عامل شده که در سال گذشته نیز به میزان بالغ بر 630 مورد به بانک‌های عامل معرفی و از این میزان 440 مورد موفق به گرفتن پایان کار شده‌اند.

وی افزود: همچنین بیش از 280 مورد پرونده تسهیلات قرض الحسنه برای تعمیر و افزایش عمر مفید ساختمان‌ها تشکیل شده که از این میزان، بیش از 230 مورد به متقاضیان پرداخت شده است. همچنین تعداد بالغ بر 180 واحد مسکونی در حوادث غیر مترقبه در استان توسط این نهاد تعمیر و ساخته شده است.

وی با اشاره به مجموعه‌سازی واحدهای مسکونی در روستاها به شروع ساخت بالغ بر 60 واحد مسکونی و واگذاری بالغ بر 90 واحد مسکونی به متقاضیان در سطح روستاهای استان خبر داد.

قربانیان از دیگر فعالیت‌های این حوزه را برگزاری کارگروه تأمین مسکن، دوره‌های‌های آموزشی پدافند غیر عامل و مهندسی ارزش‌، راه‌اندازی سامانه نظام فنی روستایی و ارائه خدمات فنی به روستاییان در قالب دفاتر طراحی و نظارت برشمرد.

مدیر کل بنیاد مسکن استان در پايان نيز در تشریح عملکرد بنیاد مسکن در حوزه شهری گفت: در راستای توسعه ساخت و ساز واحدهای ویلایی، این کار در شهرستان‌های استان از دو سال گذشته آغاز شده كه  ساخت بالغ بر 330 واحد در سال گذشته به اتمام رسیده و 160 واحد نیز شروع به ساخت شده است.

انتهای پیام/

ایسنا
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.