شناسه : 38203025
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد:

احیای ایام عید غدیر تا مباهله، رویکرد اصلی اداره تبلیغات اسلامی یزد


حجت الاسلام علیرضا نجیمی گفت: قصد داریم با کمک هیئات مذهبی و شعرای آئینی موج احیای عید غدیر تا مباهله را برای احیای ایام سرور اهل بیت در استان ایجاد کنیم.

به گزارش خبرنگار یزد آوا، حجت الاسلام علیرضا نجیمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد با اشاره به در پیش بودن روز عرفه و ایام غدیر و محرم گفت: قطعا سلامت مردم خط قرمز ماست و سازمان تبلیغات اسلامی تلاش دارد با تهیه دستورالعمل‌های راهگشا که سلامت مردم را به دنبال داشته باشد بتوان در حوزه فرهنگی و شعائر دینی با متناسب با آداب و رسوم اقدام کرد.

وی با بیان اینکه در برگزاری برنامه‌های مذهبی باید با خلاقیت علاوه بر اجرای برنامه سلامت مردم نیز حفظ شود، ادامه داد: برنامه دعای روز عرفه شاید امسال به واسطه شیوع کرونا مانند سال‌های گذشته پرشور نباشد اما مجموعه‌های فرهنگی مجاز هستند که مراسم دعای عرفه در فضاهای باز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی و با حداقل زمان برگزار کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد افزود: برنامه‌های روز عرفه در استان، می‌تواند مدیریت و نحوه برگزاری در ماه محرم را در شرایط کنونی حاکم بر کشور بیشتر نشان دهد و علاوه بر اینکه رفت و آمدهای هیئت‌ها در ماه محرم را نخواهیم داشت باید منتظر تصمیم گیری ستاد مقابله با کرونا در خصوص برگزاری مراسم محرم باشیم.

علیرضا نجیمی افزود: هر مجموعه‌ای برای برگزاری برنامه ها و مراسم در روز عرفه و برنامه‌های پیش رو، فردی را برای بهداشت نیز تعیین می‌کنند که بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی نظارت داشته باشند علاوه بر اینکه خود مردم و هیئات مذهبی و مساجد نیز خودشان برای رعایت این امور نظارت دارندو سازمان تبلیغات نیز به عنوان حلقه وصل مسئولان مرکز بهداشت و درمان و هیئات توصیه ‌و نکات بهداشتی را به صورت مکتوب یا به صورت مجازی در اختیار آنها قرار می‌دهند.

وی عنوان کرد: طرحی در مراسم روزهای عرفه، عید غدیر و همچنین ماه محرم برگزار می‌شود که افرادی که مانند سال‌های گذشته در زمینه برگزاری مراسم هزینه می‌کردند امسال با توجه به شیوع کرونا و عدم امکان برپایی مراسم، هزینه‌های در نظر گرفته برای امسال را به توزیع بسته‌های فرهنگی و اقلام بهداشتی مانند ماسک به مردم اختصاص دهند.

نجیمی  با بیان اینکه ایام شادی اهل بیت علیهم السلام در استان باید پررنگ شود و مرود توجه قرار گیرد، گفت: در همین راستا با توجه به اینکه در استان یزد برخی زودتر به استقبال ماه محرم می‌روند در نظر داریم طرح عید غدیر تا مباهله  را از 18 تا 25 ذی الحجه به عنوان  ایام سرور اهل بیت است در استان اجرا کنیم و عید مباهله را در استان نهادینه کنیم و  با اجرای این طرح در استان این مراسم را به سراسر کشور نیز تعمیم یابد و به تعداد روزهای سرور و شادی اهل بیت افزود شود.

وی افزود: در واقع ایام غدیر سه روز بوده است و همچنین عید مباهله نیز عید بزرگی است که سال‌ها مورد غفلت قرار گرفته است از این جهت با کمک هیئات مذهبی، شعرای آئینی و ... قصد داریم که موج گرامیداشت و احیای عید غدیر تا عید مباهله را در استان ایجاد کنیم و به احیای ایام شادی اهل بیت بپردازیم و با توجه به شرایط موجود، از ظرفیت فضای مجازی نیز برای این کار اقدام کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد ارائه مدل‌های شادی، طراحی مجالس شادی اهل بیت، برگزاری بیشترین مجلس شادی با حضور وعاظ و شعرای آئینی در ایام عید غدیر تا مباهله  برای منقبت و مدح اهل بیت از اقداماتی است که برای احیای عید غدیر تا مباهله و جلوگیری از استقبال زودهنگام از محرم در استان انجام می‌گیرد.

وی اهدای کتاب به نویسندگی یزدی‌ها در ایام عید غدیر به مردم توسط خیران و بانیان مراسم، نصب پرچم در ورودی هر خانه برای ایجاد شور و نشاط در بین محلات و برگزاری پویش جشن خانوادگی در ایام عید غدیر با حضور اعضای خانواده از جمله برنامه‌هایی است که در ایام عید غدیر تا مباهله در استان دنبال می‌شود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.