شناسه : 10290552
عزاداری مردم یزد در جوار مزار شهدای گمنام


ای کاش شهدا که خود نیز طلایی‌ترین برهه تاریخی این مرز و بوم را رقم زده‌اند اکنون به دلایلی که به یونسکو ربط داده می‌شود(!) اینگونه برای مدتی در دارالعباده یزد معطل نمی‌شدند.

به گزارش یزد آوا، شهدای هشت سال دفاع مقدس چراغ هدایتی هستند که با نورشان راه پر پیچ و خم انقلاب اسلامی مان را روشن نگه داشته اند تا ما بتوانیم به مدد خون پاکی که از آنها ریخته شده است طی طریق کرده و به سر منزل مقصود برسیم.

به گزارش فارس،شهدا با کسانی که فوت کرده اند تفاوت دارند و این حماقتست که آنها را مرده بخوانیم چرا که در قرآن نیز با صراحت بیان شده که کسانی که در راه خدا کشته شده اند زنده اند و تا ابد روزی خور درگاه الهی هستند.

در کشور ما شهدای گمنام هشت سال جنگ تحمیلی را که تمام ملت خانواده آنان محسوب می شوند در مکان های مهم هر شهری دفن می شوند تا وجودشان تذکر و تلنگری باشد برای همه مردم که بدانند مدیون چه کسانی هستند و این اقتدار و استقلال ثمره خونه چه کسانی است.

بسیاری از مردم شهرهای مختلف ارزو دارند که میزبان پیکر مطهر این فرزندان گمنام حضرت روح الله باشند. این بار نیز قرعه به نام دارالمومنین یزد افتاد و قرار بر این شد که هشت تن از این مردان مرد در میدان مهم این شهر یعنی میدان امیر چخماق به خاک سپرده شوند اما در عین ناباوری میراث فرهنگی شهر یزد به شدت با این موضوع مخالفت کرد و گفت اگر این اتفاق رخ دهد یونسکو دیگر این میدان را ثبت تاریخی نمی کند!

مردم، علما و مسئولین این شهر یکپارچه خواستار دفن این شهدا در همین میدان شدند که میراث فرهنگی بی اعتنا به این درخواست فقط یونسکو و ثبت تاریخی شدن این میدان برایش مهم بود و دست از مخالفت بر نداشت.

این درحالی است که به گفته فرمانده کمیته مفقودین مکان هایی دیگر هم مانند قبرستان تخت فولاد اصفهان که یک اثر باستانی است میزبان چند شهید بوده است اما این همه اصرار میراث فرهنگی قابل تامل است.

بعد از حرف و حدیث ها و صحبت های فراوانی که بین کمیته جستجوی مفقودین و میراث فرهنگی یزد رد و بدل شد نتیجه ای حاصل نشده و سرانجام خود مردم وارد عمل شدند و دو تن از این شهدا را همراه با عزاداری پرشور به خاک سپردند.

در حالی که هنوز این کش و قوس ها با میراث ادامه دارد و درگیری هایی نیز در حومه این میدان رخ داده شش تن دیگر از این شهدا نیز فردا با همت و پشتوانه خود مردم یزد در میدان امیر جخماق به خاک سپرده خواهند شد و مردم ندا سر داده اند که تا این شش تن را هم دفن نکنند از این مکان نخواهند رفت.

ای کاش شهدا که خود نیز طلایی ترین برهه تاریخی این مرز و بوم را رقم زده اند اکنون به دلایلی که به یونسکو ربط داده می شود(!) اینگونه برای مدتی در دارالعباده یزد معطل نمی شدند.

 

عزاداری مردم یزد در جوار مزار شهدای گمنام

مردم شهیدپرور استان یزد در جوار مزار دو شهید گمنام دفن شده در میدان امیرچخماق یزد عزاداری خود را آغاز کردند.
 
به گزارش فارس مردم شهیدپرور استان یزد پس از اینکه ظهر امروز نماز خود را در میدان امیرچخماق یزد به جماعت در فضای باز اقامه کردند، پیکر دو شهید از هشت شهید گمنام انتقال داده شده به استان یزد را به خاک سپردند.

مردم از ساعتی پیش، عزاداری خود را نیز در جوار این شهدا آغاز کرده‌اند و ایثارگری‌ها و جانفشانی‌های شهدای هشت سال دفاع مقدس را ارج نهادند.

مردم دارالعباده یزد، با قرائت زیارت خاصه امام رضا (ع)، ضمن برگزاری مراسم سوگواری آن امام همام، یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس به ویژه شهدای گمنام و شهدای استان یزد را گرامی داشتند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.