شناسه : 38691884
نائب رئیس اتحادیه صنف اغذیه‌فروشان یزد:

اغذیه‌فروشان یزدی در این روزها به‌سختی روزگار می‌گذرانند


زرگرچی نائب رئیس اتحادیه صنف اغذیه‌فروشان یزد گفت: اغذیه‌فروشان یزدی که قریب به 6 هزار نفر هم هستند در این روزها به‌سختی روزگار می‌گذرانند.

به گزارش یزد آوا، سید محمود زرگرچی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به پرداخت تسهیلات به واحدهای صنفی آسیب‌دیده از کرونا، گفت: اوایل سال دولت بودجه‌ای را برای اصناف و مشاغل آسیب‌دیده در نظر گرفت که طبق گفته اتاق اصناف 70 نفر را برای دریافت تسهیلات به اتاق اصناف معرفی کردیم.

نائب رئیس اتحادیه صنف اغذیه‌فروشان یزد در این رابطه افزود: از این 70 نفر فقط، کافی‌شاپ‌ها این تسهیلات را به مبلغ 10 میلیون تومان دریافت کردند و ساندویچی‌ها و پیتزافروشی‌ها هیچ تسهیلاتی را دریافت نکردند.

وی در مورد پرداخت تسهیلات به کارگران بیمه شده از طرف اداره کار، گفت: طبق گفته اداره کار به تعداد کارگرانی که در ثبت نام تسهیلات برنده شدند به بانک معرفی و مبلغ 5 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

زرگرچی با تشریح آسیب اغذیه‌فروشان در دوران کرونا، اظهار داشت: در این شرایط شیوع بیماری کرونا از ابتدا تاکنون کلاً 10 درصد از فعالان این حوزه توان ادامه فعالیت را دارند و 90 درصد آنها از قشر ضعیف هستند که با سختی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: این شرایط لطمه زیادی به اغذیه‌فروشان زده است. پیتزافروش‌ها برای فعالیت باید درب مغازه خود را ببندند و فقط به‌صورت بیرون بر فعالیت کنند، در نتیجه هیچ مشتری ندارند و عملاً تعطیل‌شده‌اند.

زرگرچی گفت: طی چند جلسه‌ای که با فرمانداری داشتیم خواهش کردیم که اغذیه‌فروشان مانند صنف‌های دیگر که از صبح تا ساعت 3:30 فعالیت می‌کنند بگذارید صنف اغذیه‌فروشان که کار اصلی آنها بعدازظهر است چند ساعت کار کنند و چراغ مغازه را روشن کنند تا مردم ببینند درب باز است و تلفنی سفارش بدهند و ما با پیک ارسال کنیم.

نائب رئیس اتحادیه صنف اغذیه‌فروشان یزد با اشاره به فعالیت قریب به 900 واحد فعال اغذیه‌فروشی در استان یزد، گفت: هرکدام از این واحدها به‌طور متوسط چهار تا پنج کارگر دارند که یعنی چیزی در حدود 5 یا 6 هزار نفر کارگر در این حوزه فعالیت می‌کنند. کارفرما نیز تحت فشار یا کارگر را اخراج می‌کند و یا به‌صورت ساعتی حقوق می‌دهد در نتیجه صنف اغذیه‌فروشان با این شرایط از بین می‌رود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.