شناسه : 26036948
سقف‌هایی اسیر اجاره بها!


افزایش قیمت اجاره بها در حالی سر به فلک می کشد که مستاجران تشنه تدبیر مسئولان و ارائه راهکاریی برای خلاصی از قیمت کمرشکن اجاره هستند، اما تاکنون هیچ تدبیری در این خصوص اندیشیده نشده است.

به گزارش یزد آوا، هر سال در اضطراب افزايش اجاره خانه براي يافتن خانه اي، نه گاهي براي حتي تنها سقفي و چهارديواري کوچکي که مرز ميان کوچه و اتاق باشد... چهارديواري که اجاره اش به ته مانده جيب مرد خانه رحم کند، چهارديواري که صاحبش، انصاف را مشق کند... کوچه هاي شهر را پشت سر مي گذارند. فصل پرهراس مستأجري در پيچ و خم زندگي پرمشغله با دخل و خرجي که در هيچ معادله اي به تساوي نمي رسد، فقط مجهولاتش روز به روز بيشتر مي شود.

اکنون مدتی است، بازار اجاره بها در یزد با تحول اساسی روبه رو شده و افزایش قیمت ها در این بازار، بسیاری از متقاضیان مسکن اجاره ای را با مشکلات عدیده مواجه کرده است.

متاسفانه هیچ‌ گونه مرجع رسیدگی جهت نرخ ‌گذاری منازل اجاره‌ ای وجود ندارد و هر صاحب خانه ای هر قیمتی که خواست تعیین نرخ می ‌کند.

در همین رابطه، نایب رئیس اتحادیه املاک استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا به این مسأله پرداخت و با بیان اینکه قیمت اجاره بها معمولا در خردادماه و شهریور ماه هر سال تغییر می کند که با افزایش آن روبرو می باشیم، اظهار کرد: افزایش اجاره بها مشمول قانون خاصی نیست و هیچ سازمان و اتحادیه ای بر روی قیمت گذاری آن دخالت ندارد.

حسن ذوالفقاری اذغان کرد: تغیر افزایش اجاره مسکن توسط مالک آن مشخص می شود و هیچ نظارتی هم در این راستا وجود ندارد.

وی ادامه داد: طرحی که قبلا نیز به عنوان اجاره 2 ساله مطرح شده بود با شکست مواجه شد و موفقعیت آمیز نبود و مالک در قرارداد خود افزایش بها رو در سال بعد مطرح کرده بود.

وی از افزایش 15 درصدی اجاره بها در یزد نسبت با سال گذشته خبرداد و افزود: حدود 30 درصد یزدی ها اجاره نشین می باشند و با ورود دانشجویان و مهاجرین، تا 45 درصد جمعیت یزد را افراد اجاره نشین تشکیل می دهند.

کافي است، مسئولان اجرايي اين روزها سري به بنگاه‌هاي معاملات املاک در نقاط گوناگون بزنند تا از نزديک وضعيت کنوني بازار رهن و اجاره مسکن را لمس کنند.

تحولات بازار مسکن در ایران اکنون سالیانی چند است که تبدیل به یک معضل پیچیده شده است؛ معضلی که بنا به پیچیدگی های خاص خود کمتر کسی جرأت می کند به سراغ سر و سامان دادن به آن برود و اگر چنین نهاد یا شخصی هم پیدا شود، حل مشکل و رفع آن تقریبا بی نتیجه می ماند.

لازم به ذکر است، هر چند تا کنون گام مفیدی از سوی مسئولین در زمینه نرخ اجاره بها و نظارت بر آن برداشته نشده است اما هنوز چشم مستاجران به حرکتی از سوی مسئولین در این زمینه است.

انتهای پیام/ه
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.