شناسه : 10225259
اکرمی:


رئیس شورای فرهنگی نهاد در گفتگو با«نسیم»: هرکسی در هر رده‌ و جایگاهی که خلاف قانون و برخلاف مقام معظم رهبری عمل کند قطعا باید با آن برخورد شود/ با اهتمام دینی قطعاً فساد و خلاف به حداقل می‌رسد.

به گزارش یزد آوا به نقل از نسیم  ،حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی، رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه من امر فساد و افساد در مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی را در جوامع بشری یک امر طبیعی و معمولی می‌دانم، عنوان کرد: رسول مکرم اسلام فرمود "لکل شیء آفه" "هر چیزی قطعاً آفت دارد" منتهی در جامعه ما که جامعه دینی و انقلابی است باید چنین چیزی  در حداقل ممکنش رخ بدهد اما متأسفانه می‌بینیم  این امر از حداقل هم گذشته تا جائی که گاهی فسادهای اقتصادی میلیاردی یا فسادهای اجتماعی و سیاسی در جامعه ما رخ می‌دهد که تناسبی با جامعه انقلابی و جامعه دینی ندارد.


وی در مورد علل بروز فساد در جامعه اسلامی ایران، اظهار کرد: من علت آن را یک نبود نظارت جدی بر امور می‌دانم که بالاخره باید دستگاه‌های مختلفی که کار نظارت را برعهده دارند بیشتر به آن اهتمام بورزند و برخورد قانونی داشته باشند.


اکرمی با بیان این مطلب که مردم هم قطعاً می‌توانند در مبارزه با فساد نقش کلیدی داشته باشند، گفت: وقتی افراد می‌بینند که فردی ظرف یک سال یا کمتر یا بیشتر آن‎هم به صورت ناگهانی زندگی‌اش 180 درجه تغییر می‌کند همه می‌فهمند که این مسئله طبیعی و معمولی نیست بنابراین یا رانتی یا قاچاق و یا سرقتی در اینجا رخ داده و یا سوء استفاده‌ای شده که این وضع به این صورت درآمده پس مردم در این موارد باید حساس و مراقب باشند و این امور را به مقامات خبر بدهند.


وی در همین زمینه ضمن یادآوری اینکه امر به معروف و نهی از منکر برای همین اوقات است، متذکر شد: امر به معروف و نهی از منکر عملی و عینی به عهده نظام است اما تبلیغی و ارشادی به عهده مردم است یعنی مردم وقتی می‌بینند یک شخصی در رانندگی، خرید و فروش و امثال اینها خلاف بین و روشن عمل می‌کند حتماً وظیفه دارند که تذکر داده، جلوگیری واطلاع رسانی کنند تا بی خودی جامعه به سمت فساد و تباهی نرود .


رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری همچنین با تاکید بر اینکه موضوع تشویق و تملیک روی کارهای اداری حتماً مورد توجه قرار بگیرد، اذعان داشت: کارمندی که خوب کار می‌کند حتماً باید تشویق کرد و حتماً باید او را ترفیع مقام داد و اگر کسی خدای ناکرده دارد خلاف می‌کند حالا از طریق رشوه و یا از طریق راه‌های دیگری وارد می‌شود حتماً باید با او برخورد شود.


وی  با اشاره به اینکه اگر فسادی در کشوری مثل چین پیش آید با مرتکب به اشد مجازات برخورد می‌کنند، تصریح کرد: مادامی که تشویق و تنبیه نداشته باشیم به طور طبیعی فساد را خواهیم داشت.
اکرمی همچنین ضمن اشاره به این نکته که بعد از پیروزی انقلاب بخاطرگرفتاری‎هائی که برای ما به وجود آوردند نرسیدیم به مسائل فرهنگی اهتمام داشته باشیم، خاطرنشان کرد: مطمئنا هر جا که اهتمام دینی باشد قطعاً فساد و خلاف به حداقل می‌رسد و این یعنی دزدی نیست، اعتیاد نیست، رشوه کمتر داده می‌شود، طلاق نیست و امثال اینها هم نیست و در واقع در هر جامعه‌ای به مسائل دینی بهای لازم داده نشود از این گونه مفاسد قطعاً به وجود می‌آید بر این اساس باید نسبت به تقویت بنیه‌های دینی و مذهبی‎مان بیشتر تلاش کنیم تا هم بازدارنده و هم درمان کننده باشد.


این مقام مسئول درنهاد ریاست‎جمهوری در خصوص اثرگذاری نگاه سیاسی در امر مبارزه به فساد نیز، عنوان کرد: من به این صورت وارد مطلب نمی‌شوم، من می‌گویم در کشور دو چیز را باید حکم و معیار قرار دهیم که یکی قانون و دیگری رهبری است یعنی هر کسی که خلاف قانون عمل کرد در هر رده‌ای و در هر جایگاهی حتماً باید با آن برخورد کرد و کسی که بر خلاف مقام معظم رهبری عمل می‌کند قطعاً با آن هم باید برخورد شود.


اکرمی همچنین ضمن اشاره به مرقومه رهبر معظم انقلاب به "همایش ملی مبارزه با فساد" که در آن از عملکرد مسئولین در مبارزه با فساد اظهار گلایه کرده بودند، بیان کرد: مقام معظم رهبری در سطح کلان درمورد فساد این تذکر را دادند و اظهار گلایه‌مندی کردند ولی همه باید این گلایه را جدی بگیریم  و صرفا نباید به سراغ یک دستگاه خاص برویم.


رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در خاتمه ضمن تصریح بر این مطلب که در حال حاضر یکی از گرفتاری‌هایی موجود جامعه ما نشات گرفته از "بروکراسی" اداری است، افزود: از گرفتاری‌های موجود دولتی بودن عمده اقتصاد است که دراین زمینه باید گفت اگر اقتصاد عمده‌اش دولتی باشد گرفتاری زیادی با خود دارد یعنی گاهی بی‌توجهی افراد خود به خود زمینه‌سازبروز برخی از تخلفات می‌شود.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.