شناسه : 25283050
معاون اجتماعی دادگستری استان یزد:


معاون اجتماعی دادگستری استان یزد گفت: با آموزش مهارت‌های زندگی باید نسل جوان را برای ازدواج و تشکیل خانواده آماده کرد.

به گزارش یزد آوا، سید علی اصغر رفاهی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان یزد اظهار کرد: آسیب اجتماعی طلاق ناشی از عوامل مختلفی است که یکی از این عوامل عدم آشنایی با مهارت‌های زندگی و آیین همسرداری است.

وی تصریح کرد: باید نیاز به آموزش مهارت‌های زندگی به یک دغدغه عمومی تبدیل شود و خانواده‌ها همچنان که دغدغه مسائلی همچون جهزیه و یا مهریه را قبل از ازدواج فرزندان خود دارند نسبت به داشتن مهارت و دانش زندگی مشترک در فرزندان خود نیز دغدغه داشته باشند.

این مقام قضایی با اشاره به این نکته که آموزش مهارت‌های زندگی باید درکشور نهادینه شده و این مهارت ها با طبقه‌بندی و مدیریت در سطوح مختلف اعم از دبستان، دبیرستان و دانشگاه گنجانده شود، بیان کرد: اولین و مهمترین دستاورد این رویکرد، شکل گیری انتخاب درست زوجین در پیش از ازدواج است تا خانواده‌ها و به ویژه جوانان برای انتخاب همسر آینده خود با رعایت برخی فاکتورها همسری مناسب و هم کفو را انتخاب کنند.

وی از مهارت خودآگاهی، همدلی، ارتباط مؤثر، روابط بین فردی و مهارت تصمیم گیری به عنوان تعدادی از مهارت‌هایی که فرزندان قبل از ازدواج باید فرا بگیرند، یاد کرد و گفت: مهارت  حل مسأله، تفکر خلاق، تفکر انتقادی، توانایی حل مسأله و توانایی مقابله با استرس نیز از دیگر مهارت ها است که اکنون بسیاری از جوانان بدون داشتن این مهارت ها وارد یک زندگی مشترک می‌شوند و با اندک اختلاف و سوء برداشتی از ارتباط با یکدیگر، زندگی خود را متزلزل و ناکام می‌پندارند.

رفاهی آموزش مهارت های زندگی را برای زوجینی که در 5 سال ابتدایی زندگی خود به سر می‌برند و اطرفیان این زوجین نیز ضروری برشمرد و بیان کرد: با توجه به اینکه بیش از 50 درصد طلاق ها در 5 سال ابتدایی زندگی مشترک رخ می دهد باید این زوجین و اطرفیان آنان نیز نسبت به فراگیری این آموزش‌ها اقدام کنند، چرا که دخالت‌های نابجا و نابخرادنه اطرفیان نیز یکی دیگر از عوامل شکل گیری آسیب اجتماعی طلاق است.

وی تأکید کرد : بسیار مهم است که اگر زوجی در مواردی دچار اختلاف شدند و این اختلاف به سطح خانواده ها و اطرفیان رسید، ورود اطرفیان به این مسئله چگونه باشد که مسئله حل و بهبود یابد و نه اینکه ورود اطرفیان بر آتش اختلاف بیافزاید.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یزد مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج را خواستار شد و اظهار کرد: امروزه در مشاوره، تست‌های شخصیت شناسی کاملی صورت می‌گیرد تا افراد تا بدانجا که ممکن است قبل از ازدواج ، انتخاب آگاهانه و هوشمندانه ای داشته باشند.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: پیشگیری همواره بهتر از درمان است و زوج‌های جوان باید قبل از ازدواج با انجام مشاوره، طرف خود در ازدواج و ابعاد شخصیتی او را بشناسند و آگاهانه وارد زندگی مشترک شوند، ولی متأسفانه مشاوره‌های پیش از ازدواج، چندان مورد اقبال خانواده ها نیست و معمولا پس از ازدواج و در صورت بروز مشکل خانوادگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رفاهی، عزم همگانی را در جهت حفظ و صیانت از اولین و مقدس ترین نهاد زندگی خواستار شد و گفت: با توجه به اینکه در جامعه امروز آسیب اجتماعی طلاق دومین معضل اجتماعی کشور پس از اعتیاد است و حال که دستگاه‌های متولی از جمله دادگستری یزد  و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یزد تحقیقات مفصل، علمی و جامعی را در این خصوص انجام داده است و علت یابی و ریشه یابی این معض بزرگ مشخص شده است، باید با همکاری هم و جلب مشارکت‌های مردمی در جهت پیشگیری از این آسیب اجتماعی و منفور ترین حلال خدا گام برداریم.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.