شناسه : 10078021
واکنش دیرهنگام رئیس جمهور آمریکا به اعتراضات ضد تبعیض نژادی

اوباما: نژادپرستی در جامعه آمریکا ریشه دوانده و یک شبه حل نمی شود


رئیس‌جمهور آمریکا بعد از گذشت چندین هفته اعتراضات سراسری در مصاحبه‌ای اعتراف کرد نژادپرستی در جامعه آمریکا ریشه دوانده است.

به گزارش یزد آوا به نقل از فارس، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه ماهواره‌ای «بت نیوز» تصریح کرد: «نژادپرسی در جامعه ما (آمریکا) ریشه دوانده است.»

اوباما در بخش‌هایی از این مصاحبه که قرار است ساعت 18:00 به وقت محلی 8 دسامبر (17 آذرماه) از این شبکه پخش شود و محور اصلی آن رفتارهای خشونت‌آمیز پلیس آمریکا با اقلیت‌های نژادی است، گفته است: «این موضوع (نژادپرستی) یک شبه حل نمی‌شود.»

این مصاحبه اولین مباحثه اوباما در یک شبکه ماهواره‌ای است که قرار است در آن راهبرد خود را برای تحقیق درباره رفتارهای افسران سفیدپوست با اقلیت‌های سیاهپوست و راههایی که کشورش می‌تواند در این برهه بحرانی متحد باشد، بیان کند.

رئیس‌جمهور آمریکا به ریشه عمیق نژادپرستی در آمریکا اعتراف کرد و گفت: «این چیزی است که به شدت در جامعه ما ریشه دوانده است، به شدت در تاریخ ما ریشه دوانده است اما دو چیز وجود دارد که به ما اجازه می‌دهد آن را رفع کنیم. اول اینکه، درک و فهم این مطلب است که ما پیشرفت کرده‌ایم و مهم است که بفهمیم که تا چه اندازه این موضوع دردناک است و دیگر اینکه وضعیت حال با آنچه که 50 سال پیش رخ داده، قابل قیاس نیست. اگر شما با والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و عموی خود در این باره حرف بزنید، آنها به شما خواهند گفت که چه قدر امور بهتر شده است.»

اوباما در حالی به فکر افتاده که با یک شبکه ماهواره‌ای درباره وضعیت سیاهپوستان صحبت کند که دو هفته است مردم آمریکا در اعتراض به رفتارهای تبعیض‌آمیز و خشونت‌بار پلیس با معترضان تظاهرات گسترده‌ای در شهرهای فرگوسن و نیویورک و دیگر شهرهای آمریکایی برگزار کرده‌اند.

دهها نفر در این اعتراضات دستگیر شده‌اند و پلیس نیز به سمت معترضان گاز اشک‌آور پرتاب کرده است و معترضان نیز به سمت پلیس حمله‌ور شده‌اند.

ماجرا از آنجایی شروع شد که «دارن ویلسون» افسر سفیدپوست پلیس، «مایکل براون» نوجوان سیاهپوست غیرمسلح را در حالیکه دستانش را به نشانه تسلیم بالای سرش برده بود، با ضربات گلوله کشت اما به جای آنکه مجازات شود، هیأت منصفه محلی، او را تبرئه کرد.

تظاهرات اعتراضی در واکنش به این حکم در فرگوسن و دیگر شهرهای آمریکا برگزار شد و هنوز یک هفته از این قضیه نگذشته بود که یک افسر سفیدپوست که «اریک گارنر» دستفروش غیرمسلح سیاهپوست مبتلا به آسم را خفه کرد و او نیز تبرئه شد.

اینگونه رفتارهای تبعیض‌آمیز چندین روز است که در صدر اخبار رسانه‌های سراسر جهان قرار گرفته شده است و حتی هفته‌نامه «نیوزویک» نیز در گزارشی نوشت که پرونده براون و گارنر و رفتارهای خشونت‌آمیز پلیس، وجهه سیاست خارجی «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا را خدشه‌دار کرده است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.