شناسه : 37086284
سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد:


سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد با بیان اینکه سرانه حریق و حادثه در شهر یزد بالاست، گفت: برای شهر یزد با 600 هزار جمعیت سالانه تقریبا چهار هزار بار اعزام خودروی آتش‌نشانی برای اطفای حریق انجام می‌شود.

سید محمد میرجلیلی در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، با اشاره به تعداد پرسنل سازمان آتش نشانی یزد گفت: این سازمان 170 پرسنل دارد که تقریبا 150 نفر آنها نیروی عملیاتی و 20 نفر مابقی در حوزه اداری و پشتیبانی فعالیت دارند و اخیرا نیز درخواست جذب نیرو برای سازمان داده‌ایم.

 وی با بیان اینکه چنانچه این 65 متقاضی حداقل نمرات را در آمادگی جسمانی کسب کنند به جمع سازمان اضافه می‌شوند، افزود: در حال حاضر 12 ایستگاه آتش‌نشانی در یزد فعال هستند و به زودی دو ایستگاه دیگر نیز با بررسی و جانمایی، متناسب با نیازهایی که وجود دارد راه‌اندازی می‌شوند و با توجه به این افزایش ایستگاه‌‌های آتش نشانی طبیعتا دچار کمبود نیرو بودیم.

سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد با بیان اینکه سرانه حریق و حادثه در شهر یزد بالاست، عنوان کرد: این سرانه بالا نشان می‌دهد که باید به مردم آموزش داده و دلایل حریق گفته شود و اقداماتی که باید برای جلوگیری از حریق انجام گیرد تشریح شود تا تعداد حوادث و حریق را در شهر کم کنیم و نیازی به اعزام نیروی آتش نشانی برای اطفای حریق نباشد.

میرجلیلی با بیان اینکه وظیفه آتش نشانی ابتدا آموزش، کاهش خطر، پیشگیری و در نهایت اعزام برای اطفای حریق است، تصریح کرد: باید میزان  بروز حریق و تعداد حریق‌هایی که نیاز به اعزام نیروهای سازمان آتش نشانی دارد کم کنیم که نتیجه این کار کاهش خسارت به مردم می‌باشد.

وی ادامه داد: باید میزان حریق‌ها را با استانداردسازی چیدمان لوازم منزل و مغازه و همچنین عمل به توصیه‌های ایمنی کاهش دهیم، مردم باید آموزش ببینند تا بتوانند حریق را در همان لحظات اول کنترل کنند و از فاصله زمانی رسیدن نیروهای آتش نشانی سر صحنه استفاده کنند تا میزان خسارت وارده به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد با بیان اینکه برای شهر یزد با 600 هزار جمعیت سالانه تقریبا چهار هزار بار اعزام خودروی آتش‌نشانی برای اطفای حریق داریم، گفت: اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم مثلا در یکی از شهرهای ژاپن با یک میلیون و 500 هزار نفر جمعیت 30 ایستگاه آتش‌نشانی خدمت رسانی می‌کنند و سالانه به طور متوسط برای اطفای 800 مورد حریق و حادثه اعزام می‌شوند و این آمار نشان می دهد که سرانه حریق و حادثه در استان که نیاز به حضور نیروی آتش نشانی دارد 12 برابر یک شهری در کشور دیگر است و مردم و مسئولین همه باید دست به دست هم دهیم تا این سرانه حریق در یزد کاهش یابد.

میرجلیلی با بیان اینکه سازمان آتش نشانی یزد از نظر جمعیت در کشور از جایگاه خوبی برخوردار است، ادامه داد: برای بهتر شدن و تقویت سازمان از نظر سخت افزاری باز هم در تلاش هستیم و بیشتر در نظر داریم که زمان رسیدن خودرو و نیروهای آتش نشانی به صحنه را با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌هایی که وجود دارد از جمله ایجاد فضای رقابتی در بین ایستگاه‌های آتش نشانی و انگیزه بخشی وتشویق نیروها کمتر کنیم و به دنبال آن عملکرد نیروها در پوشش حوادث و اطفای حریق را سرعت ببخشیم.

وی ضمن تشکر از شورای اسلامی شهر و شهرداری یزد در طی چندین سال گذشته در حمایت از سازمان آتش نشانی گفت: مجموعه شهرداری، شورای شهر و مدیریت بحران و ... همواره از سازمان آتش نشانی حمایت کردند و در موارد متعدد از جمله تامین تجهیزات، امکانات، برگزاری آموزش‌ها و ... همراهی کردند و اگر این همکاری و همراهی نبود پیشرفتی نیز در این زمینه حاصل نمی‌شد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.