شناسه : 37626856
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یزد:


محمدمهدی احمدی گفت: نمایشگاه کتاب می‌تواند جریان سازی خوبی در هر استان ایجاد کند، با برپایی نمایشگاه کتاب جامعه و محققان استان به تازه‌های کتاب آگاه می‌شوند و زمینه‌ای برای قرار گرفتن کتاب در سبد خانوار فراهم می‌شود.

به گزارش خبرنگار یزد آوا، محمدمهدی احمدی ظهر امروز آیین افتتاح دوازدهمین دوره نمایشگاه بزرگ کتاب یزد با اشاره به مطالعات و تحقیقاتی که در زمینه مطالعه کتاب انجام شده است، گفت: از 16 هزار نفر جمعیت نمونه در این تحقیق، مطالعه کتاب غیر درسی به نسبت جمعیت این نمونه، به طور میانگین 13 دقیقه و میانگین مطالعه کتاب‌های غیر درسی به نسبت افراد اهل مطالعه 32 دقیقه در شبانه روز بوده که در شان فرهنگ غالب ایران که پیشیینه فرهنگی و دینی دارد و هر کدام از علمای آن یک کتابخانه اختصاصی در منزل دارند، نیست و در چنین فرهنگی باید بیشتر از این رابطه کتاب با جامعه وجود داشته باشد.

وی افزود: نکته قالب توجه این است که 52 درصد از این جمعیت نمونه اعلام کردند که ما کتاب‌ها را به طور امانت گرفته و پس از مطالعه تحویل می‌دهیم که این نشان می‌دهد میزان خرید کتاب در ایران پایین و در حد انتظار نیست.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: با این تحقیقات و پیمایش‌ها یک نوع آسیب شناسی انجام می‌شود که آیا افکار عمومی با فرهنگ غالب ما که فرهنگ دینی و غنی است تناسبی دارد یا خیر، که چون طبیعتا این تناسب وجود ندارد متولیان حوزه فرهنگ و همچنین علمای دین موظف می‌شوند شرایطی ایجاد کنند که مردم ما ارتباطشان با حوزه دین و کتابت تنگاتنگ شود و جامعه ما، جامعه‌ای آگاه و آشنا به مسائل مبتلا به فرهنگ و دین شود.

وی ادامه داد: جامعه رشد یافته جامعه‌ای است که رفتارش یک رفتار منطقی باشد و اخلاق در آن جامعه نهادینه شود، اخلاق رمز پیروزی پیامبر(ص) بود اگر در جامعه اسلامی بد اخلاقی غلبه پیدا کند زیست جامعه، زیست مومنانه ای نیست بنابراین می‌طلبد که میزان آگاهی بالا رود و سبک زندگی متعالی و رشد یافته شود وهمه اینها مدیون کتاب است. 

احمدی تصریح کرد: نمایشگاه کتاب می‌تواند جریان سازی خوبی در هر استان ایجاد کند، با برپایی نمایشگاه کتاب جامعه و محققان استان به تازه‌های کتاب آگاه می‌شوند و رابطه منطقی بین مردم و کتاب در استان برقرار می‌شود، با این اقدام زمینه‌ای برای قرار گرفتن کتاب در سبد خانوار فراهم شده و کتاب در متن زندگی مردم استان قرار می‌گیرد.

 وی افزود: ماهیت استان یزد، یک استان فرهنگی و از قدیم الایام مشهور به فرهنگ غالب دینی بوده است و زیست مومنانه‌ای در استان همیشه تعریف شده است که امیدواریم ادامه داشته باشد، بنابراین یزد این ظرفیت را دارد که در آن برنامه‌های والای فرهنگی در آن اجرا شود تا زمینه رشد و تعالی بیشتر در آن را فراهم کند.

انتهای پیام/

 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.