شناسه : 38082105
همه چیز حکایت از عدم نظارت دارد؛

بی‌توجهی سازمان صمت، فشار گرانی‌ها بر یزدی‌ها را دوچندان کرده است


عدم نظارت مسئولین بر بازار در استان یزد، موجب شده حتی در همین گرانی‌های افسارگسیخته هم ثبات وجود نداشته باشد!

به گزارش یزد آوا، هرچند گرانی‌های افسارگسیخته در همه کشور و از جمله در سطح استان یزد چند سالی است که حسابی جولان می‌دهند، اما عدم نظارت مسئولین بر بازار در استان یزد، موجب شده حتی در همین گرانی‌ها هم ثبات وجود نداشته باشد!

به عنوان مثال در حالی که ستاد تنظیم بازار کشور قیمت مرغ را 15 هزار تومان مصوب کرده است، اما مرغ در یزد با قیمت 20 هزار تومان به فروش می‌رسد. این در حالی است که شیر در یزد حدود 30 درصد بیشتر از قیمت مصوب عرضه می‌شود. میوه، تخم مرغ و برخی از دیگر مایحتاج مردم هم وضعیت بهتری ندارند و در سایه عدم نظارت و بی‌توجهی سازمان صمت یزد، فشار سنگینی بر مردم تحمیل شده است.

علاوه بر اینکه حضور میدانی در بازار و خرید مایحتاج عمومی تفاوت قیمت مصوب با قیمت عرضه را به وضوح نشان می‌دهد، مسئولین اتحادیه‌ها و اصناف مختلف نیز بر این واقعیت صحه می‌گذارند.

قیمت شیر در یزد 30 درصد بالاتر از قیمت مصوب

در همین ارتباط سید ضیاء فروزانی رئیس اتحادیه صنف لبنیات یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، گفت: قیمت شیر مصوب 2900 تومان تعیین شده اما دامداران هر کیلو شیر را ۳ هزار و ۵۰۰ تا 3 هزار و ۶۰۰ تومان به فروش می‌رسانند و در نتیجه هر کیلو شیر 3 هزار و 800 تومان به دست مصرف‌کننده یزدی می‌رسد.

وی افزود: بارها این موضوع را با مسئولین امر مطرح کرده‌ایم اما متأسفانه هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته است و مشخص نیست آقایان بر چه اساسی این قیمت‌گذاری را انجام داده‌اند.

مرغ در یزد بالاتر از قیمت مصوب به فروش می‌رسد

سیدرضا میری رئیس اتحادیه مرغ‌داران استان یزد نیز در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: قیمتی که در حال حاضر مصوب شده، 15 هزار تومان است که با 5 درصد افزایش در استان یزد 15 هزار و 750 تومان می‌شود و بر اساس پیش‌بینی‌هایی که قبلا ما انجام داده بودیم، قابل انتظار بود که قیمت به این حد برسد.

وی درباره چرایی افزایش قیمت مرغ در یزد بالاتر از قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار، اظهار داشت: برخی از ناهماهنگی‌هایی که در چند روز گذشته به وجود آمده بود و همچنین عرضه کم مرغ، عامل فروش مرغ با قیمت بالاتر از قیمت مصوب بود.

تخم مرغ را در یزد بالاتر از قیمت مصوب می‌فروشند

علی افشارپور معاون بازرگانی سازمان صمت استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا درباره چرایی عدم اجرای قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار کشور در یزد گفت: دیر اعلام شدن قیمت‌های مصوب و عدم برخی هماهنگی‌ها موجب شد تا طی چند روز گذشته مشکلاتی در بازار ایجاد شود.

وی عنوان کرد: در حال حاضر دارند تخم مرغ را با قیمتی بالاتر از قیمت مصوب می‌فروشند، اما طی یکی دو روز آینده هر کیلو تخم مرغ با همان قیمت 11 هزار تومان که قیمت مصوب کشوری است عرضه خواهد شد.

افزایش قیمت گوشت بخاطر افزایش نرخ دلار

علی ملک‌ثابت رئیس اتحادیه قصابان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، گفت: قیمت گوشت درجه یک گوسفند 90 هزار تومان، قیمت گوشت درجه یک گوساله 68 تا 85 هزار تومان، گوشت شتر 110 هزار تومان و جگر هر کیلو 100 هزار تومان در یزد به فروش می‌رسد. البته تقریبا در هفته اخیر با افزایش نرخ دلار، قیمت گوشت نیز افزایش یافته است و دامداران و در پی آن کشتارگاه قیمت دام را افزایش داده‌اند.

وی ادامه داد: استان یزد یک استان مصرف‌کننده است و 90 درصد دام مورد نیاز استان یزد از استان‌هایی از جمله شیراز، کردستان، کرمانشاه و تربت حیدریه تأمین می‌شود بنابراین مجبور می‌شویم قیمت‌ گوشت در استان را بر پایه قیمت در این استان‌ها پایه‌گذاری کنیم.

ملک‌ثابت عنوان کرد: با وجود اینکه قصابی‌ها هم اکنون در یزد نمی‌توانند گوشت را بالاتر از قیمت 90 هزار تومان بفروشند اما تقریبا طی یک هفته اخیر گوشت را با قیمتی بالاتر از کشتارگاه خریداری می‌کنند و اتحادیه نیز اعلام کرده است که قصابی‌ها افزایش قیمتی نداشته باشند تا موضوع حل شود.

قیمت میوه در میوه‌فروشی 100درصد بالاتر از میدان میوه و تره‌بار

در حالی که طبق اعلام مسئولین، میوه‌فروشی‌ها حق دارند میوه را تا 30 درصد بیشتر از قیمت میدان میوه و تره‌بار بفروشند، اما مراجعه به برخی میوه‌فروشی‌ها در سطح شهر یزد و مقایسه قیمت ارائه شده با قیمت میدان میوه و تره‌بار نشان می‌دهد که در برخی موارد افزایش قیمت 80، 90 درصد و حتی 100 درصد است.

چند روز قبل استاندار یزد گفته بود «قیمت میوه در استان یزد نسبت به استان‌های همجوار بالاتر است.» این سخنان البته واکنش رئیس اتحادیه صنف میوه و تره‌بار یزد را به دنبال داشت و حسین مشرف در این خصوص در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: این گفته به‌هیچ‌عنوان درست نیست چون سازمان صمت از اتحادیه شهرستان‌های دیگر نرخ را دریافت و برای ما نیز ارسال می‌کند، بنابراین نرخ میوه در یزد یا پایین‌تر و یا مشابه قیمت میوه در استان‌های دیگر است.

رئیس اتحادیه صنف میوه و تره‌بار یزد بابیان اینکه اگر کسی می‌گوید که میوه یزد گران‌تر از استان‌های دیگر است، ثابت کند افزود: ما در استان واردکننده میوه هستیم و تولیدکننده نیستیم و باوجود گرمای هوای یزد و خرابی سریع‌تر میوه‌ها، بازهم قیمت میوه در یزد ارزان‌تر و یا مشابه دیگر نقاط است.

سازمان صمت عامل این وضعیت است

مهدی زارع سخویدی رئیس انجمن صنفی رانندگان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به گرانی لاستیک کامیون‌داران و حذف ارز لاستیک، گفت: بارها در این خصوص به مسئولان استان مسائلی را بیان کردیم اما آن‌ها ما را به آینده وعده می‌دهند و وقتی هم برای پیگیری مسئله تماس می‌گیریم، کسی جوابگوی ما نیست.

وی علت وضعیت نامناسب بخش‌های مختلف کشور را سازمان صمت دانست و افزود: از روزی که رانندگان اعتصاب کردند سازمان صمت هیچ کاری برای تسهیل مشکلات رانندگان انجام نداد و هر چه هم نسبت به این شرایط اعتراض می‌کنیم هیچ فایده‌ای ندارد. برای فروش لاستیک سامانه‌ای را تعریف کرده‌اند که متأسفانه مشخص نیست چگونه عمل می کند و اصلاً سروسامانی ندارد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.