شناسه : 34378347
جوکار:


نماینده سابق مردم یزد و اشکذر در مجلس گفت: امریکایی‌ها چه در همین وضعیت باقی بمانند و چه از برجام خارج شوند تاثیری بر اقتصاد کشور ما نخواهد داشت.

نماینده سابق مردم یزد و اشکذر در مجلس در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا، با بیان اینکه هدف ازمذاکرات و برجام برداشته شدن تحریم‌ها بود، گفت: باید دید چه بخشی از این اهداف تحقق پیدا کرده و آیا بر اقتصاد ما تاثیر گذاشته یا خیر؟، آنچه که در کارنامه برجام مشاهده می‌شود این است که تحریم‌ها برداشته نشد و مسئله اقتصادی و عملا تراکنش‌های مالی با بانک‌های بزرگ دنیا حل نشد و حتی بخشی از تحریم‌ها نیز بعد ازمذاکرات انجام شد و عملا می‌توان گفت دستاوردی خوب از برجام نصیب ما نشد.

محمد صالح جوکار با اشاره به تصمیم امریکا در خصوص برجام ادامه داد: هدف امریکا بیشتر تامین منافع خودش درعرصه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی هست، امریکایی‌ها همچنان دنبال این هستند که جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهند و علیرغم اینکه در برجام حضور داشتند و یک طرف توافق بودند اما برجام را اجرایی نکردند و غالبا به دنبال ایجاد تهدید هستند.

وی تصریح کرد: امریکایی‌ها چه در همین وضعیت باقی بمانند و چه از برجام خارج شوند تاثیری بر اقتصاد کشور ما نخواهد داشت، مهم این هست که از بر درون تکیه کنیم، از فرصت‌های که در سطح منطقه داریم استفاده لازم را ببریم و تعامل اقتصادی دنیا را فقط به تعامل با امریکا گره نزنیم، ظرفیت‌هایی که در داخل کشور داریم مهم است و گرنه تهدیدات همیشه بوده است.

جوکار افزود: اگر به دنبال سناریوهایی که دشمن برای ما می چیند باشیم از مسئله اصلی غافل می‌شویم، باید به توانمندی‌های داخلی توجه بیشتر شود و بر ظرفیت‌های درونی تکیه کنیم تا بتوان اقتصاد مقاومتی که درون زاست را محقق کنیم. در شرایط فعلی تکیه ما باید براساس تامین منافع ملی باشد و خط قرمز ما هم منافع ملی باید قلمداد شود و مهم این هست که استقلال اقتصادی داشته باشیم واگر به این استقلال  برسیم می‌توانیم ما بر بازار جهاتی تاثیر بگذاریم نه آنها.

وی با بیان اینکه با توجه به تجربه تاریخی که داریم باید توانمندی‌های دفاعی خودمان را حفظ و آنها را افزایش دهیم، عنوان کرد: دشمن بر این توانمندی‌های دفاعی ما و به ویژه سامانه‌های موشکی دست گذاشته است و قطعا برنامه‌ای برای تضعیف سامانه دفاعی ما دارند و هر کشوری در این زمینه در موضع ضعف باشد قدر مسلم در پشت میز مذاکرات باید شرایط طرف مقابل را بپذیرد.

این تحلیگر مسائل سیاسی با بیان اینکه اقتدار دفاعی کشور و افزایش آن پشتوانه محکمی برای ما در تعامل با دنیاست، تصریح کرد: دنیای امروز بدون منطق کار خود را به جلو می‌برد و لذا اقناع‌سازی با منطق راه خوبی برای مقابله با امریکا و غرب نیست بلکه امروز قوت و قدرت دفاعی است که در میدان تعیین کننده است و مباحث دفاعی و ییشرفت در این عرصه و سامانه‌های موشکی به عنوان سرمایه و پشتوانه ماست که به واسطه آن موفقیت‌های زیادی به دست آوردیم ونمونه آن پیروزی در مقابله با داعش بوده است.

جوکار عنوان کرد: دعوت به مذاکره در خصوص برجام و مسائل دفاعی و منطقه‌ای از سوی امریکا، یک بحث انحرافی هست و ترامپ و مشاورانش با این هیایو، غوغاآفرینی و تهدید می‌خواهند اهداف خود را در دنیا جلو ببرند و در نهایت بگویند برای امریکا منافع کسب کردیم اما پاسخ جمهوری اسلامی نسبت به این راهبرد امریکا منفی بوده است و هر جا فشار بیشتر وارد شده جمهوری اسلامی بیشتر در صحنه حضور پیدا کرده و نقشه امریکایی‌ها نقش برآب شده است.

وی افزود: امریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که منافعشان در منطقه از بین رفته و از لحاظ سیاسی در بن بست گرفتار شدند و پیشرفتی نیز در این مدت نداشتند لذا با گزافه گویی و تهدید نمی‌توانند کاری انجام دهند و جمهوری اسلامی با جایگاه و عزتی که در سطح منطقه داشته به حیاط خود ادامه می‌دهد و به یاری خداوند و براساس پیش بینی که شده آینده رژیم صهیونیستی چیزی جز نابودی نخواهد بود.

انتهای پیام/
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.