شناسه : 35252636
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد مطرح کرد

تصویب 275 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی استان یزد در سال 97 / سرانه بودجه شهرستان‌های استان


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد بودجه عمرانی این استان در سال 97 را 275 میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش یزدرسا، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد در گفتگو با  یزدآوا، گفت: بر اساس اعتبارات قانون بودجه سال 1397 استان، سرانه اعتباری شهرستان های استان بدین ترتیب که خاتم 771 هزار تومان، بهاباد 709 هزار تومان، ابرکوه 523 هزار تومان، تفت 469 هزار تومان، مهریز 333 هزار تومان، اشکذر 302 هزار تومان، بافق 255 هزار تومان، اردکان 221 هزار تومان، میبد 194 هزار تومان و یزد 107 هزار تومان مشخص شد.

سید مجتبی حسینی‌پور در خصوص توزیع بودجه بین شهرستان های مختلف استان تاکید کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان دستگاه مسئول در امر توزیع اعتبارات استانی، اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای، تعهدات سفر ریاست جمهوری، الزامات تملک دارایی های سرمایه ای، اعتبار مناطق توسعه نیافته، اعتبارات ارتقاء شاخص های اقتصادی و اعتبارات قانون استفاده متوازن میان شهرستان ها توزیع می کند.

وی با بیان این که درآمدهای استان بیشتر از محل مالیات ها تامین می شود گفت: سازمان برنامه و بودجه صرفا پیشنهاد نحوه توزیع اعتبارات عمرانی و هزینه ای استان را بر عهده دارد و پس از رعایت الزامات بصورت سرجمع همه شهرستان در سرفصل مربوطه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطرح و به تصویب اعضا می‌رسد تا شکل اجرایی به خود بگیرد.

حسینی‌پور اعلام کرد: مجموع اعتبارات عمرانی استان در سال جاری 275 میلیارد تومان به تصویب رسیده و مجموع اعتبارات جاری استان نیز 230 میلیارد تومان بوده که میان 24 دستگاه اجرایی استانی توزیع شده است.                                                     

وی با بیان این که اعتبار جاری استان با تعداد پرسنل استان و میزان افزایش سالانه آن با تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی ارتباط مستقیمی دارد افزود: اعتبارات جاری استان در سال جاری 21.3 درصد افزایش یافته که از این لحاظ استان در رده ششم قرار دارد و با سهم 2.2 درصدی از کل اعتبار جاری کشور در جایگاه 22 در میان استان‌ها قرار دارد.  

حسنی پور اظهار داشت: درآمد استان یزد در سال 1397 بالغ بر 15 هزار و 669 میلیارد ريال پیش بینی شده که نسبت به سال قبل افزایش 14.3 درصدی دارد و با سهم 1.6 درصدی از کل درآمد استان‌های کشور در رده سیزدهم در بین 31 استان قرار دارد.

وی اعلام کرد: بیشترین درآمدها متعلق به تهران، اصفهان، خوزستان، خراسان رضوی و هرمزگان است و کمترین درآمد ها را استان های خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویر احمد و ایلام دارند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد با بیان این که یکی از اقلام اعتباری ابلاغی به استان‌ها، اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای یا عمرانی است ادامه داد: تخصیص این اعتبار در استان یزد همراه با 28 استان دیگر با کاهش همراه بوده به طوری که در استان یزد برای سالجاری با کاهش 24 درصدی به میزان یک هزار و 835 میلیارد ريال تعیین شده و با سهم 1.6 درصدی از تملک دارایی های سرمایه ای کشور، در جایگاه 22 در میان استان‌ها قرار دارد.

حسنی‌پور در خصوص اعتبارات قانون استفاده متوازن گفت: یکی دیگر از اقلام اعتباری، اعتبارات " قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقاء سطح مناطق کمتر توسعه‌یافته" است که پیش از این اعتبارات ماده 180 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران نام داشت که  سهم اعتباری استان از این محل برای طرح های ملی و استانی در سالجاری یک هزار و 994 میلیارد ريال تعیین شده است که نسبت به سال گذشته با رشد 6.35 درصدی همراه بوده است.

وی افزود: سهم استان یزد از اعتبارات قانون متوازن کشور 1.6 درصد است که با این احتساب در رده 26 کشور قرار دارد در حالی که بیشترین اعتبارات قانون متوازن مربوط به استانهای: سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، خوزستان، خراسان رضوی و مازندران است و کمترین اعتبار متوازن به استانهای: یزد، چهارمحال و بختیاری، زنجان، قزوین، سمنان و قم داده شده است.

انتهای پیام/ق

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.