شناسه : 36108851
رئیس جهاد کشاورزی استان یزد عنوان کرد


رئیس جهاد کشاورزی استان یزد از اختصاص 21 میلیون متر مکعب از مجموع 918 میلیون متر مکعب آب مصرفی بخش کشاورزی در گلخانه های استان خبر داد.

به گزارش یزد آوا، رئیس جهاد کشاورزی استان یزد بعدازظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به این موضوع که کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی در دستور کار این سازمان قرار دارد گفت: در حال حاضر میزان آب مصرفی کشاورزی استان سالانه 918 میلیون متر مکعب است که  بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته این میزان طی 5 سال به رقم 560 میلیون لیتر مکعب کاهش خواهد یافت.

سجادی پور افزود: در برنامه ریزی هایی که برای اصلاح روش های تولید در دو بخش کشاورزی و دامی انجام شده مصرف آب کاهش خواهد یافت که کشت گیاهان کم آبخواه نظیر گیاهان دارویی،زیره،زعفران و... در بخش زراعی و تولید دام های پرتولید سبک و سنگین ازجمله اقدامات برنامه ریزی شده در این راستا است.

وی اظهار داشت: جایگزینی دام های پر تولید به جای دام های سنتی از یکسو هزینه ها را کاهش داده و از سوی دیگر بهره وری را افزایش می دهد که نمونه آن تولید و پرورش بز سانن است که در این زمینه در کشور رتبه برتر را داریم.

سجادی پور با ابراز تاسف از کاهش جمعیت روستایی استان اظهار داشت: تنها 15 درصد جمعیت استان در روستاها سکونت دارند که عمده دلیل آن غفلت از حمایت مشاغل خرد مردم بوده است.

وی توسعه مشاغل خرد را ازمصادیق اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی  دانست و گفت: مشاغل خرد محورهای اقتصاد مقاومتی نظیردانش بنیان محوری، مردم محوری،عدالت محوری و... را در بر دارد.

 رئیس جهاد کشاورزی استان یزد با بیان اینکه کشاورزی در استان یزد دارای ظرفیت های زیادی است و می توان با اصلاح روش ها از این ظرفیت بهره برد گفت: حرف و حدیث های بسیاری در خصوص کشت های گلخانه ای وجود دارد اما و اقعیت امر این است که در کشت محصولات گلخانه ای علی رغم بهره وری بالایی که در این زمینه وجود دارد و 450 هزار تن محصول سالانه در این روش تولید می شود تنها 21 میلیون متر مکعب  آب مصرف می شود.

سجادی پور میزان مصرف آب در بخش دام را نیز تنها 17 میلیون متر مکعب برشمرد و گفت:  در این بخش نیز 387هزار تن محصول تولید می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص علت گرانی گوشت سفید در استان علی رغم صادرات تولید استان به سایر استان ها هم گفت: تولید گوشت سفید استان 25 هزار تن است که تنها 11 هزار تن آن مورد نیاز استان است و مابقی به استان های دیگر صادر می شود و مشتریان دیگر استان ها برای گوشت سفید استان وجود دارد که مرغ زنده را کیلویی 10200تومان خریداری می کند از همین رو  اگر بخواهیم در زمینه قیمت مرغ به تولید کننده فشاربیاوریم او نیز تولیدات خود را صادر خواهد کرد و ممکن است این دفعه در زمینه تامین داخل استان با مشکل روبرو شویم.

این مقام مسئول با بیان اینکه استان یزد در زمینه گوشت قرمز وارد کننده و گوشت سفید و تخم مرغ صادر کننده است گفت: البته بخشی از گرانی ها نیز به خاطر کاهش ارزش پول ملی و رونق قاچاق کالا است و وزارت صمت مسئول نظارت و بررسی این موضوعات است. 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.