شناسه : 26302943


در حالی که مرکز آمار ایران رشد اقتصادی بدون نفت کشور در نیمه نخست سال را 4.5 درصد اعلام می کند محاسبات بانک مرکزی می‌گوید در شش ماهه اول امسال رشد بخش اقتصادی کشور بدون احتساب نفت تنها 0.9 درصد بوده است.

به گزارش یزد آوا به نقل از  فارس، روز گذشته نماگرهای اقتصادی تابستان 95 از سوی بانک مرکزی منتشر شد اما به سبک 5 گزارش قبلی، ارقام رشد اقتصادی از آن حذف شده بود.

27 آذر ماه خبری در خروجی بانک مرکزی بانک مرکزی منتشر شد مبنی بر اینکه رشد اقتصادی 6 ماهه اول امسال به 7.4 درصد رسیده است. در انتهای این خبر آمده بود: «گزارش مشروح در این خصوص به همراه آمارهای مربوطه متعاقبا توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اطلاع رسانی خواهد شد.»

اما در گذر زمان و با ترجیح دادن گزارش مرکز آمار ایران از سوی دولت و سخنگوی آن، این نهاد آماری گزارش خود را در قالب چند جدول منتشر کرد. البته این گزارش مرکز آمار در هزارتوی صفحات این مرکز قرار دارد و هر فردی که به سایت این مرکز مراجعه می‌کند، نمی‌تواند به راحتی این گزارش را ببیند.

همین مساله باعث شد گزارش بانک مرکزی بایکوت شود و دولت با استناد به گزارش مرکز آمار ایران رشد اقتصادی 6 ماهه اول امسال را 6.5 درصد و رشد اقتصادی بدون احتساب نفت را 4.5 درصد اعلام کند.

به گزارش فارس، با وجود مخفی‌کاری‌های دولت، جزئیات رشد اقتصادی محاسبه شده بانک مرکزی، به دست خبرنگار ما رسید که جزئیات آن از این قرار است:

به گزارش فارس، همانطور که در جدول بالا قابل مشاهده است، رشد اقتصادی کشور در شش ماهه اول امسال با احتساب نفت 7.4 درصد و بدون  احتساب نفت 0.9 درصد است. 

از زمان اعلام نرخ رشد اقتصادی 7.4 درصد تاکنون رقم محاسبه شده بانک مرکزی از رشد اقتصادی بدون نفت منتشر نشده است که با توجه نرخ به دست آمده، پاسخ به سوالات و ابهامات ماه‌های اخیر کاملا روشن می‌شود.

 

انتهای پیام/م
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.