شناسه : 36071056
استاندار یزد:


استاندار یزدظهار داشت: در بدترین شرایط استان پس از انقلاب عهده دار این مسئولیت شده ام اما اتکای ما به مردم ، سرمایه های اجتماعی و رسانه ها است و در صدد هستیم که همه این سرمایه های اجتماعی را در خدمت استان به کار گیریم.

به گزارش خبرنگار یزدآوا؛ محمدعلی طالبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد با بیان این که اولویت اول و اصلی استان موضوع آب است اظهار داشت: در جهت مدیریت مصرف آب در استان برنامه هایی شروع شده به نحوی که در بخش شرب وبهداشت باید فرهنگ سازی درست و استفاده از ابزارهای کاهنده مصرف به صورت همگانی از هدررفت آب در بخش شرب و بهداشت جلوگیری شود.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی نیز با تغییر الگوی کشت در یک بازه زمانی مشخص باید میزان مصرف آب در این بخش کاهش یابد و در بخش صنعت نیز طبق مصوبه شورای تامین استان، اختصاص آب از منابع زیرزمینی و آب انتقالی برای طرح های توسعه ای و جدید صنایع پرآبخواه ممنوع شده است و صنایع ملزم به ارائه برنامه کاهش میزان مصرف وصرفه جویی شده اند.

طالبی با بیان این که سهمیه استان یزد از آب انتقالی در سال گذشته به 54 میلیون مترمکعب کاهش یافته بود و اکنون با پیگیری هایی انجام شده به 63 میلیون مترمکعب رسیده اظهار داشت: با این حساب در تابستان پیشرو مشکلات کمتری خواهیم داشت اما با این وجود نیز فقط نیمی از آب مورد نیاز استان از آب انتقالی تامین می شود و مابقی آب مورد نیاز شرب و بهداشت استان را باید از طریق چاه های آب شرب تامین کرد.

 وی با اشاره به موضوع حکمرانی خوب اذعان داشت: حکمرانی خوب یک چهارچوبی است برای حرکت مشترکت همه در راستای تامین منافع مردم با تعامل بیشتر دولت، مردم و بخش خصوصی است و تفاوت آن با حکومت داری در این است که در حکمرانی خوب دولت همراه با مردم و بخش خصوصی یک تعامل مشترکی را شکل می دهند و ماحصل آن تعامل، تامین منافع مردم است.

استاندار یزد با اشاره به شاخص های متعدد حکمرانی خوب اظهار داشت: یکی از شاخص های حکمرانی خوب فراهم کردن شرایط برای حضور مردم در همه عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است تا بتوان مردم را در همه زمینه ها بکار گرفت تا مشارکت موثری داشته باشند.

طالبی پاسخگویی را از دیگر شاخص های حکمرانی خوب عنوان کرد و ادامه داد: در راستای تحقق این شاخص رسانه ها باید مطالبه گر باشند که اگر این مطالبه گری در جامعه بوجود آید شاخص های دیگر حکمرانی خوب نیز مانند پاسخگویی، مسئولیت‌پذیری، قانون مداری ، ارتقای کارامدی نظام و شفافیت بیشتر نیز به وجود خواهد آمد.

شفافیت به معنای بازی کردن با آبروی دیگران و توهین نیست

وی با تاکید بر موضع شفافیت خاطرنشان کرد: با کمک رسانه‌ها می‌توان فضایی را فراهم کرد که مسائل را خیلی شفاف و بدون پیچیدگی‌هایی که بعضا فسادهایی به دنبال دارد پیگیری شود البته باید توجه کرد شفافیت به معنای بازی کردن با آبروی دیگران، توهین و افترا نیست و باید الزامات شفافیت را در نظر گرفته شود و وارد حیطه‌هایی نشود که اخلاق قربانی شود.

در بدترین شرایط استان عهده‌دار مدیریت استان یزد شده‌ام

طالبی اظهار داشت: در بدترین شرایط استان پس از انقلاب عهده دار این مسئولیت شده ام اما اتکای ما به مردم ، سرمایه های اجتماعی و رسانه ها است  و در صدد هستیم که همه این سرمایه های اجتماعی را در خدمت استان به کار گیریم و بدون ملاحظه سیاسی، عقیدتی و فکری توانمان را بر این بگذاریم که هر کسی دغدغه رفع مشکل مردم را دارد عرصه برای فعالیتش باز باشد.

ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست/ همه نوع حمایتی شد اما برای اتباع و نیروهای غیربومی اشتغال ایجاد شد

وی خاطرنشان کرد: در خصوص محیط زیست استان برنامه ای تدوین شده است که به عنوان سیاستهای کلی محیط زیست استان ابلاغ خواهد شد و با جدیت دنبال می کنیم. صنایعی که بعضاً رعایت مسائل زیست محیطی را ندارند

وی با انتقاد از برنامه های ایجاد اشتغال در استان گفت: در استان برای اشتغال زایی همه نوع حمایتی انجام شده اما برای اتباع بیگانه و نیروهای غیربومی با تحصیلات پایین اشتغال ایجاد شده است از این روبا تغییر جهت و نگاه از صنایع و طرح هایی حمایت خواهیم کرد که برای نیروهای تحصیل کرده بومی استان شغل ایجاد کند که در این راستا باید به سمت اقتصاد دانش بنیان و صنایع های تک و اقتصاد گردشگری حرکت کنیم.

بنای حمایت و سفارش از هیچ مدیر متخلفی را ندارم

طالبی با تاکید بر این که بنای حمایت و سفارش از هیچ مدیر متخلفی را ندارد اظهار داشت: به شفافیت اعتقاد داریم اما نباید به بهانه شفافیت جرات مدیران را گرفت و ابزارهای نظارتی را چون شمشیر داموس بالای سر مدیران قرار داد چرا که هیچ کسی این کار را نمی پسندد از این رو مدیرانی که درراستای منافع استان کار می کنند را با جدیت حمایت می کنیم و مدیرانی که ابهاماتی در عملکردشان داشته باشند حمایتی از سوی مدیر راشد استان نخواهند شد.

وی در خصوص مشکلات حاکم بر جامعه گفت: دولت سازوکارهای متعددی برای حل مشکلات مردم فراهم کرده و منتقدان نیز باید درک درستی از شرایط داشته باشند و در کنار دولت منافع ملی و مردم را در نظر بگیرند. این گرانی ها و فشارهای اقتصادی که بر مردم است قابل درک است اما باید توجه کرد بخشی از این مسائل به مسائلی که در سطح بین الملیی وجود دارد بر می گردد.

هیچ موقع نه باجی داده ام و نه تهدیدی کرده ام

این مقام مسئول در واکنش به برخی از شایعات مبنی بر تتمیع و یا تهدید برخی رسانه ها گفت: رویه پنج سال گذشته من کاملا مشخص است و هیچ موقع نه باجی داده ام و نه تهدیدی کرده ام و به همه رسانه ها چه از منتقدین و چه رسانه هایی که در صف حمایت از ما بوده اند احترام گذاشته ام الا نیز همین رویه را دنبال میکنم منتها اگر تتمیع یا تهدید رسانه ها توسط مدیری مستند باشد برخورد می کنم.

طالبی در خصوص انتصاب مشاور روحانیون خود اذعان داشت: افتخار می کنم فردی که زمانی از او انتقاد می کردم اکنون به عنوان مشاور انتخاب کرده ام .در این خصوص به دنبال شخصیتی بودم که مورد وثوق همه قرار گیرد و از این انتخاب خود رضایت دارم و امیدوارم بتواند کمک کند تا ارتباط و تعامل مثبت، سازنده ای و دو سویه ای بین روحانیون و ما ایجاد کند.

وزارت کشور کاملا به وظایف خود عمل کرده است/بلاتکلیفی شهر خوشایند مردم نیست

وی با بیان این که در خصوص شهردار یزد وزارت کشور کاملا به وظایف خود عمل کرده افزود: حتی انتقاداتی که به وزارت کشور در مورد موضوع آب انتقالی به یزد مطرح می‌شود درست نیست و آنها تمام تلاش خود را برای عمل به وظیفه خود انجام دادند و در مورد انتصاب استاندار نیز اگر فقط اعمال نظر وزارت کشور بود؛ دو ماه زودتر استاندار یزد منصوب می شد اما پیچیدگی هایی وجود دارد که از دست وزارت کشور خارج است.

طالبی بیان کرد: الان شورای شهر می‌خواهد از حداکثر ظرفیت قانونی که وجود دارد استفاده کند و به همین دلیل همچنان بحث شهردار یزد بلاتکلیف مانده و این بلاتکلیفی خوشایند مردم نیست ولی ما تصمیم گرفتیم به رای و نظر شورای شهر احترام بگذاریم ولی قطعا نمی‌توانیم نسبت به مسائل شهر بی‌تفاوت باشیم و منتظریم هرچه سریع‌تر این موضوع تعیین تکلیف شود.

انتهای پیام/ق

 

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.