شناسه : 33370341
سفید خبر داد


رئیس شورای شهر یزد از رایزنی با سرمایه گذاران دانمارکی جهت انتقال آب برای برای مصارف شرب و صنعتی به شهر یزد خبر داد.

غلامعلی سفید در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا، عنوان کرد: دولت در شهرهای بزرگ کشور و کلانشهرهایی مثل تهران، شیراز، اصفهان و مشهد به ساخت مترو کمک های هنگفتی کرده و تقریبا 50 درصد هزینه را در قانون بودجه می بیند. در شهرهای کوچک هم قرار بر این بوده که دولت برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی کمک کند. اما این کمک ظاهرا در هیچ کجا انجام نشده است. 

رئیس شورای شهر یزد با اشاره به مشکلات عدیده سازمان اتوبوسرانی گفت: درست است که یزد یک کلانشهر نیست ولی در عین حال یک شهر جهانی است لذا پیشنهادمان این است که دولت کمک کند تا در شهر یزد تراموای استفاده شود. درخواست ما از نمایندگان مجلس این است که در قانون بودجه از همان محل کمک به مترو به پروژه تراموای شهر یزد هم کمک کنند. 

رایزنی با سرمایه گذار دانمارکی برای حل معضل آب

وی در مورد نقش شورای شهر در پروژه انتقال آب به استان یزد نیز با اشاره به اینکه هم اکنون سه پروژه در این زمینه به صورت همزمان دنبال می شود گفت: آنچه که توسط  چادرملو و گلگهر دنبال می شود و آب را از خلیج فارس به استان کرمان و بعد یزد می آورند، کاری است که قبلا انجام و الان هم خیلی از قسمت ها لوله گذاری شده این آب این برای مصرف صنعت است. 

سفید ادامه داد: یک پروژه هست که استانداری و دولت اعتبار گذاشته اند و آن پروژه تامین آب شرب است که از کارون قرار است منتقل شود. آن هم 50 کیلومتر کار شده و هم در دولت تدبیر و هم در دولت قبل اقداماتی در این زمینه انجام شده است.

رئیس شورای شهر یزد اظهار کرد: آنچه که بنده در مورد پیگیری پروژه انتقال آب با مشارکت شورای شهر اشاره کردم هنوز در اوایل کار است. بر طبق این توافق قرار است آب از خلیج فارس یا دریای عمان شیرین شده و به یزد منتقل شود. این آب برای کارهای مختلف استفاده می شود یعنی هم در بخش شرب  و هم در صنعت به کار می رود و یک کار مجزا است.

وی با اشاره به رایزنی ها با سرمایه گذار دانمارکی در این زمینه گفت: چندین نوبت جلسه با طرف دانمارکی از سوی بنده که از طرف شورا موضوع را پیگیری می کردم و همچنین جلسه با استاندار منجر به توافق نامه ای شد که طبق آن سرمایه گذار دانمارکی حاضر است در یک سرمایه گذاری مشترک با طرف ایرانی بین 60 تا 70 درصد از هزینه ها را تقبل کرده و سرمایه گذاری کند. 

سفید اذعان داشت: این طرح هنوز مراحل مقدماتی خود را طی می کند اما استانداری یزد حمایت خوبی دارد و در همین راستا با معاون اول رئیس جمهور  و وزیر نیرو رایزنی هایی انجام شده است.

همه باید دست به دست هم دهیم

وی در مورد حضور محمد رضا عارف در جلسه رسمی شورای شهر گفت: عارف یک شخصیت ملی و کشوری است، وی فقط نماینده مجلس نیست و عضو مجمع تشخیص مصلح نظام و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است لذا برای همه اعضای شورا افتخاری بود که این اتفاق صورت بگیرد. 

این مقام مسئول افزود: کارهای بزرگ را باید با همت همه انجام داد و همه باید دست به دست هم دهیم. اگر قرار باشد هر کسی را به بهانه ای رد کنیم شاید نتوانیم قدم های بزرگ برداریم. 

سفید با اشاره به تعامل شورا با نمایندگان یزد نیز گفت: علاوه بر این مسائل شهر را در چند نوبت که نماینده یزد به شورا آمده بودند مطرح کردیم. ما مشکلات را با نمایندگان استان مطرح می کنیم، آنها هم پیگیری خوبی دارند برای مثال یکی از کارهای خوبی که نمایندگان استان برای شورا کردند این بود که مدیریت یکپارچه شهری را مطرح و خیلی جدی همراهی کردند و نمایندگان وزارت کشور را به شورا آوردند که این طرح به عنوان نمونه در یزد اجرا شود. 

وی در مورد ایجاد مسیر ویژه تردد دوچرخه در بلوار جمهوری یزد نیز جهت گیری شورای شهر را ایجاد شهری امن و پیاده توصیف کرد و گفت: به سمتی می رویم که خیابان هایی که این امکان را دارند به خیابان های پیاده تبدیل شوند و همچنین ترویج دوچرخه سواری و استفاده از ماشین های شارژی برقی در دستور کار قرار دارد. مثل خیابان مسجد جامع که اقدام کردیم و عبور و مرور وسائل نقلیه  را محدود کرده ایم.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.