شناسه : 28342962
بررسی کارنامه اقتصادی دکتر روحانی؛


بررسی آمار بانک مرکزی نشان می دهد، میزان چک های برگشتی در سال 94 به حدود دوبرابر این میزان در پایان سال 92 رسیده است!

به گزارش یزد آوا، طبق آمار بانک مرکزی در سال 92، پنج میلیون چک برگشت خورده است. شاید به همین خاطر بود که ولی‌الله  سیف، رئیس کل بانک مرکزی در آذر 93  با انتقاد از افزایش میزان چک‌های برگشتی در دولت قبل وعده داده بود که در دوره مدیریت خود بر بانک مرکزی، اعتبار گذشته را به چک بازگرداند. حالا آنطور که بانک مرکزی گزارش داده است؛ در سال 94(آخرین آمار ارائه شده در دولت تدبیر متعلق به سال 94 است!)، 9میلیون و 883 هزار  میلیون فقره چک برگشت خورده است.
 

 

 


بلایی که چک های برگشتی بر سر مردم می آورد
چک برگشتی؛ امنیت اجتماعی را از بین می برد

دکتر حبیب الله انصاری دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران ریشه مشکل چک های برگشتی را به معضلات اقتصادی مرتبط دانست و عنوان داشت: شرایط اقتصادی کشورمان نیز قطعاً متاثر از شرایط تولیدی خواهد بود. اگر بخواهیم این مسائل را بررسی کنیم باید ببینیم چه مسائلی موجب رکود در جامعه مان شده و این رکود حاصل تنگناها و مسائل اقتصادی بوده است. در واقع در حوزه های بازرگانی، خدمات و تجارت دچار مشکلات زیادی بوده ایم.
دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران تصریح کرد: وقتی صحبت از رکود می کنیم، فقط یک بخش از اقتصاد دچار بحران نمی شود بلکه همه بخش ها متاثر خواهند شد. قطعاً صادر کننده چک هیچ گاه نمی خواهد چک برگشتی داشته باشد و در مقابل تعهداتی که به لحاظ اقتصادی در واحد خودش داشته است، مسئول بوده و اساساً برای رفع نیازی که داشته است، چک صادر کرده است.
وی با تاکید بر اینکه نباید اثرات چک های برگشتی را تنها در حوزه اقتصاد بررسی کنیم، اظهار داشت: چک های برگشتی از نظر روانی اثر بسیار زیادی خواهند داشت و امنیت اجتماعی را از بین می برد.

بی اعتباری بازار و افزایش نقدینگی
کاهش ارزش چک  و بی اعتبار شدن آن در بازار  موجب افزایش میزان مبادلات نقدی در کشور می‌شود و این امر مشکلاتی را در اقتصاد به وجود می‌آورد. اولین آن افزایش نقدینگی است که با افزایش تورم ارتباط مستقیم دارد. از سوی دیگر، افزایش چک برگشتی هم باعث بی‌اعتباری چک و بازار و البته بی اعتمادی مردم می‌شود.

چک برگشتی دلیل ۶۰ درصد از زندانیان جرائم غیرعمد
رئیس اتاق بازرگانی ایران در جلسه صبحانه کاری که با حضور حجت الاسلام و  المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضاییه و جمعی از فعالان اقتصادی اعلام کرد: ۶۰ درصد پروندهای جرایم غیرعمد مربوط به دارندگان چک برگشتی است.

یزدرسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.